Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Broadcom demonstroval Fibre channel a iSCSI v jednom 10Gb ethernet portu

Trošku mi začínajú chýbať WIFTove články. Čím to je, že v poslednej dobe už nepíše?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Vaya:
To je tím, že jsem momentálně na jedné akci v Londýně a pokud nejsem tam, smolím jednu recenzi, která je s tím úzce spjata. A kdy vyjde, to je též pod NDA :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koukam ze tady schazi jen krucek k softwarove emulaci na libovolne ethernet karte :) To zas dopadne jako "RAID" ktery si bez ovladacu ani neskrtne :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> rda:
Mno, tak nemálo síťovek už dnes vyžaduje poměrně velkou součinnost CPU, já bych se nebál říci, že v desktopech tomu tak už nějaký ten rok je :).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak nevim, co WIFT mysli tou soucinosti CPU, jasne, ze CPU musi ve finale prevzit data ze sitovky, co by se tak asi jineho s nima melo delat ze, tezko se budou treba primo posilat na disk, nebo do tiskarny :-). Ale jak ja to vidim, tak puvodne mel CPU celkem dost prace, u nejstarsich sitovek karta pouze odfiltrovala z prijatych dat pakety urcene nekomu jinemu (dle MAC) a zbytek si musel CPU nacist byte po byte z bufferu sitovky, pozdeji sitovka data primo poslala nekam do RAM, jeste pozdeji se prestala data filtrovat (coz se hodi napr. pri tvorbe vice virtualnich sitovek na jedne fyzicke karte) a samozrejme pribyla podpora kontroly CRC primo v sitovce, pozdeji sitovky zacali podporovat i manipulaci s daty v datove casti Ethernetoveho ramce, konkretne zpracovani IP hlavicek, napr. i ty levne dnesni sitovky umi provadet fragmentaci IP paketu. Nejnovejsi serverove karty od INTELU uz zase podporuji filtrovani podle MAC hlavicek a automaticky rozdeluji prichozi pakety do ruznych front pro zpracovani, coz vyrazne zjednodusuje praci CPU pri virtualizaci, offloading vyrazne pomaha pri TCP vypoctu TCP checksum a dokonce nove karty pouzivaji buffery dostatecne velke pro zpracovani mnoha set az tisicu paketu v jednom preruseni, coz opet snizuje zatez CPU.
Co se tyce iSCSI karet, tak tady je vyhoda celkem jasna, namisto toho aby prichozi data musela procestovat nekolika vrstvami IP a pote jeste dalsimi vrstvami diskoveho API, tak cela IP vrstva je implementovana v HW na karte a ta se pak vuci OS chova jako celkem bezny SCSI radic, nektere dokonce podporuji i RAID rezimy, nebo bezny boot z iSCSI disku. Samozrejme to znamena umistit prakticky cely dalsi pocitac vcetne OS na takovou kartu, coz neni levne reseni pro kazdeho, pokud po iSCSI nepozadujete spickovy vykon, nebo si muzete dovolit obetovat podstatnou cast vykonu host OS, pak neni duvod nepouzit levnou beznou Ethernetovou kartu.
Spise mi unika smysl toho FCoE, neznam prilis podrobne FC, ale pokud vim, tak hlavni vyhoda FC oproti SCSI byla v tom, ze se jedna o infrastrukturu postavenou na prepinani dat, coz je ovsem mnohem levnejsi iSCSI (s L2 komunikaci pres prepinany Ehernet) take, a neni mi uplne jasne proc tedy roubovat FC na Ethernet. Samozrejme ze to muze byt vyhodne pro nekoho kdo teprve migruje z FC na iSCSI, atp. ale vzhledem k cene komponent pro iSCSI a komponent pro FC je podle mne vetsinou levnejsi a jednodussi proste FC zarizeni zahodit a rovnou koupit novou iSCSI infrastrukturu, nez se to snazit kombinovat. Pokud ovsem iSCSI karty budou umet zaroven i FCoE a bude to za stejnou cenu jako "iSCSI only" karty, tak proc ne. 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já jen, že mám takovou zkušenost s Realtek síťovkama, kde když je pomalejší procesor, tak i data plujou po síti pomalejc (na gigabitu). Stačí i rozdíl mezi např. CnQ ON a CnQ OFF.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono jeden z duvodu proc to umi jak Fibre channel tak iSCSI je pripravovany standart, ktery by mel byt dokoncem koncem pristiho roku. Pojednava o konsolidaci vsech techto propoju do jednotneho ethernetu. Precijen je v dnesni dobe docela nesmysl mit jednu krabicku co me dela ethernet, druhou krabicku co me dela fibre channel atd. v kazdem PC pocet karet podle technologii co pouzivam, vicero kabelaze, zere to vice proudu ... :) Osobne se na toto docela tesim, vse standartne pobezi po ethernetu :))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 WIFT: Tak u Realteku se ani nedivim, jejich HW je celkem v pohode, ale ovladace jsou dost tragicky. Navic ty obycejny desktopovy sitovky jsou staveny na co nejnizssi cenu a ne na maximalni vykon, ale treba sitovky od INTELu jsou i v desktopovym provedeni celkem slusny a nejsou zase az tak moc drahe. Broadcomy take nejsou uplne spatne, i kdyz ty ovladce a celkova kampatibilita taky neni uplne dokonala.
2 jirkaehm: No prave proto moc nechapu proc by to melo mit vubec smysl, podle toho co vim, tak FC je vlastne jen SCSI pres jakysi switch, iSCSI je vlastne to same (jenom je tam jeste navic IP vrstva), FCoE vubec neznam, asi to bude o neco efektivnejsi nez iSCSI, ale s HW akceleraci to stejne nehraje az takovou roli, takze si fakt nemyslim, ze to bude az tak velky rozdil aby to stalo za tu jiste vyssi cenu, ale uvidime az se bude dat realne koupit a otestovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

 .. hehe ja jsem zjistil  ze  istalator Win XP je pro  PCI-X sitovku od Brodcomu jako   utopickej  hw vir  .. proste jak zapomenu tuhle sitovku  v pc za zacne se instalovat  XP .. tak  behem instalace to zatuhne .. tak se to restartuje a jede instalace dal  .... ale pri prvnim startu XP vytuhnou diky sitovce .. oni  XP nejak nejsou schopny skousnout sitovku bez  MAC :-))  .. kterou ten istalator odprask ... az  reflash  firmwaru   se jakz takz  da ta sitovka do kupy  .... poprvy jsem myslel ze jde o nahodny selhani ,,ale po druhy a po treti mi to doslo ( 3 sitvky 2 pc ) :-) .. tak si dejte majzla na BCM95703A30U

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2 Andrew: Zajimavy, matne si vzpominam, ze problem s nahodnym vymazavani MAC adresy ze sitovky jsem uz taky zazil, ale co to bylo za cip uz netusim, a problem byl myslim jen pri pretaktovany PCI sbernici, nemuze to byt tim ze to jede na 66MHz a ta karta podporuje jen 33 ?. Jinak celkem nepochopitelne se mi pravidelne mazala EEPROM s BIOSem v Matroxce G400, kdyz bylo PC pretaktovane, konkretni duvod jsem take nezjistil, protoze az na tenhle "drobny" zadrhel to PC jelo vzdy O.K. a stabilne, holt zahada. 
Jeste k tem sitovkam, z dlouhodobe praxe mam overeno, ze se ruzne karty ruznych vyrobcu dost vyrazne lisi v maximalni propustosti (rychlosti), napr. dle mych pozorovani/mereni karty s cipem Realtek dosahovali tak 80% teoretickeho maxima, 3Com byl nepatrne lepsi (cca 85 - 90 %), Broadcom celkem stabilne 95-100 %. Nejlepsi karty byly ty s cipem INTEL, maximum bylo bezne tech 100%. Ovsem jednou se nam podarilo, kdyz zakaznikovi hacknuli neupdatovany SQL server nejakou to tehdejsi breberou, uz si nevzpominam na jmeno ale byl to tehdy celkem celosvetovy prusvih i pres to, ze patch od MS uz existoval mozna vice nez pul roku (ale kdo by se otravoval s update, ze, kdyz to vse funguje) s INTEL kartou v serveru (1Gb) totalne shodit na par minut sit NEXTRy v CR. Oni si blahove mysleli kdyz to zacalo zkouset sirit ten vir dal do sveta a zahlcovat tak jejich konektivitu, ze to vyresi IP filtr na jejich core routeru tady v Praze. Ta nase masina ovsem zatizila linku na 110% (fakt 110%, nekecam, v jejich statistice byl graf, kterej ukazoval 110% a pod tim byl bandwith 1100Mbps, nebo tak neco) a ten jejich core router lehnul a uz se na nej nedostali, aby to mohli nejak zmenit. Takze nakonec musli prijet do hostingu a fyzicky ten Ethernet od toho naseho serveru odpojit, aby tu svoji sit zase nejak dokazali zprovoznit. Ja jsem se tam s nima nakonec potkal, a oni nevericne na ten graf koukali a hned se ptali jak jsem z toho Ethernetu dokazal tech 110% vyzdimat, ze neco takovyho jeste nevideli. Jo pretaktovat CPU nebo GPU uz dneska umi kazdej nouma, ale pretaktovat Ethernetovej link, to je kumst :-) !

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Rastr:  OC neprovozuju....no prave PCI-X  je v 66MHz( resp 133) 64-bit a komp. s 33Mhz 32-bit .. na kterym rozhrani jsem ji vetsinou provozoval(desktop)  ... u  server prkna jsem jeste nezkousel jak se to zachova :-)) .. nekdy odzkousim

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.