Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Broadcom nabídl rekordních $146 miliard akcionářům Qualcommu

Námluvy Broadcomu u Qualcommu pokračují. Po listopadovém odmítnutí se Broadcom rozhodl zvýšit nabídnuté věno a požádat o ruku…

Když v listopadu 2017 nabídl Broadcom za společnost Qualcomm částku $70 za akcii ($60 v hotovosti + vlastní akcie v hodnotě $10), komentovala to řada analytiků jako zajímavou, nicméně nedostatečně vysokou nabídku, kterou patrně Qualcomm nepřijme. Tak se i stalo. I když Broadcom dostal napoprvé košem, námluvy po dvou měsících pokračují.

Broadcom změnil strategii a oslovil přímo akcionáře s nabídkou zvýšenou na $82 za akcii ve skladbě $60 v hotovosti + vlastní akcie v hodnotě $22. Celkem to dává $146 miliard. Když analytici komentovali listopadovou nabídku, padl několikrát údaj, že by Broadcom musel nabídnout alespoň $80 za akcii, aby k akvizici došlo. Tato částka byla dosažena a překonána, takže je reálně možné, že akcionáři kývnou.

Qualcomm situaci komentoval jen zběžně - ředitelé společnosti nabídku proberou s finančními a právními poradci. Dokud se nedoberou závěru, nebude společnost situaci jakkoli komentovat. Nedošlo tedy na kategorické ne, takže lze připustit, že po nějakém oťukávání dojde na zásnuby.

Qualcomm je poměrně velká firma, která stále roste, ale její pozice není neotřesitelná. V současnosti řeší spor s Applem, který se v poslední době při několika příležitostech neváhal do Qualcommu obou z důvodu licenčních poplatků, které za využívání bezdrátových technologií vlastněných Qualcommem musí platit. Přestože Qualcomm opakovaně Applu snížil výši licenčních poplatků až na $10 za vyrobený mobil (což je 1 % z ceny současného iPhone X), Apple stále spokojen není. Jablečná firma, která chce kupříkladu po Samsungu, aby jí platil za to, že jeho mobily mohou mít oblé rohy, tvrdí, že licenční poplatek za technologie bezdrátové komunikace Qualcommu jsou „zneužitím dominantní pozice na trhu“ a apeluje na úřady, že příliš vysoké poplatky Qualcommu jí nedovolují snižovat ceny svých telefonů. Zda by v případě, že by měl Apple patenty Qualcommu zdarma, snížil cenu iPhone X o ono 1 %, si jistě zvládne odpovědět každý sám. Nicméně ač je situace zcela absurdní, postavení Applu je velmi silné a mohlo by Qualcommu ublížit.

Z tohoto pohledu by pro Qualcomm mohla být akvizice přínosná. Akcionáři si pojistí své vklady, pozici Qualcommu může Broadcom za zády ve sporu s Applem prospět. Qualcomm i Broadcom budou mít ze vzájemného provázání prospěch, protože kombinovaná nabídka jejich hardwaru a technologií výrobcům mobilů může pomoci prosazení jedné značky tam, kde je již druhá a opačně.

Qualcomm je v současnosti největším dodavatelem SoC, baseband modemů a obvodů pro řízení spotřeby. Broadcom má téměř monopol v dodávkách čipů bezdrátové komunikace (Wi-Fi/BT), výrazné podíly v dodávkách dotykových rozhraní a GPS modulů. Pomineme-li displej a oba základní typy pamětí, což jsou království Samsungu, byl by Qualcomm s Broadcomem schopný pokrýt dodávku veškerých čipů, které moderní telefony pro své fungování potřebují.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Broadcom nabídl rekordních $146 miliard akcionářům Qualcommu

Žádné komentáře.