Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Brzy budou i reproduktory poslouchat, co říkáme

Driv tajne sluzby instalovali zajmovym lidem odposlechy s ruznou mirou rizika odhaleni. Dnes si je lide budou instalovat sami a tajnym sluzbam bude stacit to umet vytezit.
Snad si to lide aspon nebudou pomoci nejake kryptomeny tezit sami. :-D

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Velký bratr na pochodu... Tak a teď už jen vymyslet technologii na čtení myšlenek a je hotovo :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bez ohledu na to, že je mi jasné jak státní šmírování v nej(h)různějšíchj podobách už dávno překročilo všecky mezky, připadá mi v článku zmíněné řešení jako poněkud extrémní. A proč? Ze dvou dvou důvodů:
1) mikrofon navíc zařízení lehce podraží, což by ani tak moc nevadilo jako to, že aby se mikrofon nezahltil zvukem z reproduktoru (a následně hlukem reprodukce poodrážené z místnosti), bude se muset hodně odrušit (elektronicky, např. převrácením/posunem fáze a.j.)
2) pokud je „žádoucí“ i odposlech, domnívám se, že instalovat mikrofon je poněkud zbytečné, když už samotný reproduktor lze rovněž použít jako mikrofon.
Pokud se mýlím, rád se nechám poučit…

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ano mýlíte. reproduktor můžete použít jako mikrofon jen pokud chcete zchytit mluvčího, který bude "křičet" primo do toho reproduktoru a ještě nebudete mít skoro žádné nároky na kvalitu zvuku.
Požadavky na mikrofon a reproduktor jsou natolik rozdílné, že nesmysl používat jedno jako druhé. Situace je dnes taková, že pokud chcete řešit situaci, kdy potřebujete kvalitně zachytil silný i slabý zvuk musíte použít dva rozdílné mikrofony, i když integrované v jednom pouzdru, viz MEMS. mikrofony od ST. Ale i s těmito dvojitými mikrofony a drahým nízko šumovým zesilovačem je dost iluzorní, že jedním takovým kouskem odposlechnete celou jednu místnost. natož abyjste něco odposlech šuntem za 50centů a zesolovašem za 20centů.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Díky za vysvětlení.
Já si jen vzpomněl na nějaké udělátka, kde se právě reproduktor používal jako mikrofon. Už je to nějakých 30 let zpět, ale vzpomínám si, že výsledky nebyly špatné. Samozřejmě, šepot na hranici slyšitelnosti by to určitě nezachytilo, ale fungovalo to (pro daný účel) dobře. Co si vzpomínám, tak se akorát musela řešit rozdílná impedance a středy byly ořezané (výšky ještě víc), samozřejmě…

Dokonce se tohle používá i dnes pro kvalitní snímání basů například od bubnů (kdy reproduktor se chová jako mikrofon s velkým zdvihem a hmotností kmitacího systému a ve finále s minimálním zkreslením v nízkých frekvencích), ale to už je na jinou diskusi, která už v podstatě nemá s tímhle článkem nic společného.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Všechno je to jen o prostoru, aplitudě snímaného signálu. Ve venkovním prostředí zachytit hovor bude vždy těžší, než v uzavřené a podstatně menší místnosti. A dále je to o penězích.

Na stole mi "stojí" Rode M3 a snímám to UR12 od yamahy. Člověk se až diví, co to všechno "bere". Samozřejmě takový kalibr v těchto reproduktorech nebude, tam bude jen obyčejný elektret, který sice něco dokáže zaznamenat, ale rychle se zahltí bordelem z okolí. Šepot z vedlejší místnosti nezachytí, ale vzdálený rozhovor, pokud jiné těleso blíže mikrofonu nebude vyluzovat hluk na podobných kmitočtech, problém nebude (AGC zvedne citlivost a ano, bude tam dost bordelu a šumu, ale rozhovor bude pro člověka srozumitelný - pokud se to neprožene nějakým automatickým algoritmem, co to spolehlivě "zabije").

Takže obavy na místě jsou (samozřejmě čistě teoretické), je to jen o tom, jestli se to rozšíří, jak bude fungovat ona detekce "mluvy", co všechno to bude odesílat a jakým algoritmem se to prožene. Já si samozřejmě takový "krám" pravděpodobně nepořídím, protože všechny tyhle digitální zlepšovadla moc nevítám (i když to může být někdy fajn, ale pokud je nahrávka dobrá, tak si člověk tu akustiku sám "ohne").

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nepanikařil bych před jakoukoliv novou technologií. Lidská přirozenost v kombinaci se selským rozumem to nedovolí a ta část světové populace, která se těmto "vý-dobytkům vědy" sama oddá, ať si jich užije a jako je to u všeho: lidi se nabažej a pak to s odstupem času zas zahodí, aby si na sebe mohli ušít jinej "vý-dobytek vědy". V každe lidské generaci jsou lidé rozumní a jelita a tak se to střídá, co lidstvo jest...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak obávám se hlavně těch výrobků, kde podobná technologie nebude přiznaná, ale bude tam. Pokud je to chytrý reproduktor nebo nějaký asistent, je mi to v zásadě jedno (protože si ho nekoupím).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je to jen o tom, jestli se vymýtí existence zvukové karty. Vím že to vypadá trochu směšně, ale trend vysoké bezdrátovosti tu je. Už teď je výběr zvukovek dost omezený a je tam takovej "duopol" creativu s asusem (C-Media). Pokud někomu rupne v kouli a bude chtít vymýtit "drátový" zvuk, tak pak už člověk kontrolu nad odposlechem více méně ztratí (hromada sluchátek má integrovaný mikrofon, nikde žádný vypínač, jen někde se dá mikrofon odpojit). Samozřejmě toto je ten nejbláznivější případ.

Dokud má ale počítač zvukovou kartu, ke které se připojují reproduktory/mikrofony, není nic lehčího, než mikrofon odpojit a nebo na kabel dát přepínač. Dražší výbava tím obvykle disponuje, tam není co řešit (externí zvukovka pro nástroje/mikrofony má předzesilovač s analogovým potenciometrem - ten nějak "ošálit" nejde :)). To samé platí pro reproduktory a obavy z odposlechu pomocí snímání - kvalitní zvukovka si nehraje na multiplex před jackem - zhoršovalo by to SNR a přidalo drobet šumu, cpou se tam jedině relé a z pravidla se pouze výstupy odpojují (alespoň na mém xonaru D2X).

A taková poslední tečka na závěr, pořád se zapomíná na jeden odposlech, co většina tahá pořád u sebe - telefon. Ano, je tam pidimikrofonek, ale pořád lepší nějaký odposlech než nijaký a je to zařízení, co je dneska zpravidla neustále připojené do internetu a nevidíme, co na pozadí dělá (nějakej task manager a podobně tam prakticky neexistuje). Takže ano, bojíme se reproduktoru, ale telefony, které tu máme už roky, ty jsou v pořádku :)

/paranoia off

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jako jo. U toho mobilu, ten šel odposlouchávat vždycky, ale musel to být aktivní odposlech. Asistenti v mobilu už poslouchají pořád, posílají to na své servery k analýze, naštěstí jdou v mobilu vypnout, tedy alespoň Siri Jablečná. Telefon pak aktivně nemonitoruje co se šušká v okolí, nicméně telefon zneužít k odposlechu samozřejmě jde, jako to šlo vždy.

Ale spíše než o odposlech (což je cílený útok) mi šlo o trvalé poslouchání asistentů, jejich analyzování toho co zachytí a nedivil bych se, kdyby brzo Ad Sense začal nadhazovat reklamy podle toho co předtím zaslechl. A ta reklama je asi ten nejmenší zásah do soukromí ze spektra možného.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Vymyslet se toho dá asi hodně, ale myslím si, že minimálně nám - čechům, to může být zatím delší dobu u zadele. Tihle asistenti, pokud vím, umí jen anglicky a v česku jsou tedy k prdu, nebudou rozumět ani žble - nicméně to nemění na faktu, že data k analýze na servery poputují. Dále je to otázka, jak moc kvalitní nahrávky to budou.

Očekávám, že zatím nejsou vybaveni takovým výkonem, aby byli schopni v realtime analyzovat tisíce/miliony požadavků najednou. Takže určitě tam bude nějaký univerzální algoritmus, který bude porovnávat konkrétní průběh signálu a pokud nebude odpovídat přibližně záznamu "OK google", tak bude informaci dále ignorovat. Tedy data tam prodit budou, ale jednoduchým porovnáním se roztřídí a drtivá většina se zahodí. Možná to časem integrují do toho reproduktoru, takže poputuje ven opravdu jen to, co se bude týkat nějakého dotazu... ale kdo ví, touhle problematikou se nezabývám a dělám vše pro to, abych byl co nejméně "opruzován" :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo to je fakt, že minoritní a komplikovaný jazyk je v rámci udržení soukromí před asistenty celkem výhoda. I když i ten zatracený Google translator se s nasazením neuronových sítí proklatě zlepšil.

Tak oni určitě neanalyzují na serveru každé slovo, ale i big data (často opakovaná fráze atp) mohou být "užitečná" a to nestojí moc výkonu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.