BSA opět otravuje, v říjnu zašle spam 20 000 firmám
Nejprve si dovolujeme ocitovat části tiskové zprávy BSA:
„Firmy podnikající s využitím nelegálně získaného softwaru se totiž dopouštějí nekalé hospodářské soutěže a ohrožují konkurenceschopnost poctivých firem. Protipirátská organizace BSA zaznamenává meziroční 60procentní nárůst žádostí o zásah proti konkurentům užívajícím nelegální software. Říjnová protipirátská kampaň se proto zaměří na odhalení neférových praktik v podnikání a osloví s výzvou k zásahu proti pirátství desetitisíce firem.“
Zpráva dále pokračuje slovy: „Pokud víte o nelegálním softwaru u konkurence, oznamte to!“ – v tomto duchu se ponese podzimní protipirátská kampaň organizace BSA… BSA tímto sází na u nás staré osvědčené praktiky „udej, koho můžeš“ používané v době, kterou někteří z nás jistě dobře pamatují. Dokladuje to sama BSA, neboť v její tiskové zprávě dále nacházíme slova: „Počet žádostí o zásah proti nekalé konkurenci meziročně stoupl zhruba o 60 procent“ a pokračuje to: „Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobně souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí“.
Je zajímavé, že krátce před e-mailem od BSA jsme dostali e-mail týkající se něčeho podobného, ale od firmy truconneXion, která stojí za auditovacím softwarem AuditPro sloužícím mimo jiné k hlídání licencí ve firmách. Jejich tisková zpráva brnká na stejnou strunu slovy: „Udavače nelegálního softwaru v USA odměňuje BSA částkou až $1 000 000, v Čechách zatím pracují zadarmo. Jedinou obranou je prevence“. Zpráva pak pokračuje nástinem scénáře, jak se vlastně kontrola provádí a jaké může mít důsledky na chod „udané“ firmy a snaží se čtenáře přesvědčit o tom, že je výhodné nasadit si auditovací software, díky němuž stačí při kontrole pouze předložit „vyjeté výsledky auditu“ a pokud má firma licence v pořádku, na jejím chodu se to prakticky nemusí vůbec projevit.
„Často se setkávám s tvrzením, že Policii ČR od kontroly softwaru odradí potvrzení o provedeném softwarovém auditu nebo jiný podobný certifikát, že má firma licence v pořádku. To je samozřejmě nesmysl, žádný certifikát s podobnou účinností neexistuje“, říká Martina Hyndráková, softwarová auditorka. „Jakmile se věci daly takto do pohybu, kontrolu už nikdo nezastaví. Pokud však firma disponuje aktualizovanou evidencí licencí softwaru včetně všech dokladů o jejich legálním nabytí, stačí ji policejním specialistům předat a věnovat se dál svému podnikání. Pokud nic takového nemá, může dohledávání potřebných dokladů a jejich prověřování firmu z velké části paralyzovat na několik dlouhých týdnů i měsíců“.
Z výše uvedeného je zřejmé, že špatně vytvořené zákony mohou být velmi snadno zneužity konkurencí byť jen k paralyzaci jakékoli společnosti udáním na BSA, i když máte všechny licence v pořádku. Stačí nemít auditorský software a když bude konkurence chtít, ani ten vám nemusí pomoci.
Nyní následují ukázky toho, jak takový dopis od BSA může vypadat (dopisy oslovují konkrétní osobu, za „Vážený pane“ bylo původně jméno, to je z obrázku vymazáno):
V obálce je také poměrně podrobný formulář pro nahlášení „nekalé konkurence“:
Vložená obálka je odpovědní, cenu hradí adresát, tedy BSA (nebudeme vůbec radit, co s touto obálkou také můžete udělat ;-). Podstatně zajímavější je však lísteček, který jakoby měl účel říci „já nic, já muzikant, ale i tak z vás mám nahnáno“. Je to prohlášení o vlastní softwarové čistotě, na jehož základě, alespoň to BSA tvrdí, vás nebude v příštích letech kontaktovat. Můžeme tomu vůbec věřit u společnosti, která u nás nemá právní subjektivitu, pouze mediálního zástupce a v dobách, kdy existovala a prohrála při s českobudějovickou firmou Digisys (vyjádření jedné strany, druhá dělá, že neví, o co jde), se raději vložila do likvidace a dodnes nezaplatila náhradu škody?