Budou se v EU filtrovat vyhledávaná slova?
Mluvčí liberální frakce v Evropském parlamentu, pan Alexander Alvaro, upozornil na nebezpečí omezení svobody projevu a přístupu k informacím. Palbou jeho kritiky jsou výroky justičního komisaře Franca Frattiniho, podle kterých se prý už pracuje (zatím prý privátně) na způsobu, jak znemožnit některé dotazy v on-line vyhledávačích. Uváděna jsou slova jako například „bomba“, „zabití“, „genocida“ nebo „terorizmus“. Při jejich zadání by se měl provider postarat o to, aby bylo k takovým stránkám zamezen přístup. Cíl je samozřejmý, zabránit teroristickým atentátům v Evropě, otázkou však je, zda je správná i forma.
Zatím je ještě čas nový „antiteroristický program“ změnit a upravit, protože ho má EK předložit až 6. listopadu (obsahuje mimo tohoto ale i rozumné věci, jako například systém rychlé výstrahy při krádeži výbušnin, atp.). Je proto dobře, že se o tomto orwellovském návrhu začalo diskutovat a pronikl na veřejnost.
„Ve svobodném státě si smí každý myslit, co chce, a vyjadřovat, co si myslí,“ víte kdo to napsal? Baruch Spinoza a bylo to již v 17. století. Ale je asi dobré vám připomenout, že máte-li třeba konto na Google, pak se vám automaticky zaznamenávají slova, která jste s jeho pomocí vyhledávali, chystaná třetí verze Firefoxu to bude mít také (v Google si to musíte sami vypnout, ve Firefoxu naopak zapnout). Jak se s tím dá zacházet, asi vymyslíte sami.
Update 12:45 Jak jsem byl správně upozorněn, tématem se již před pár týdny zabýval pan Peterka na Lupě a je nutno doplnit, že Frattini již nešťastnou formulaci o cenzuře vyhledávání upravil (vysvětlil). Chtěl totiž původně novinářům nějak lépě ozřejmit záměr co nejrychleji odstavit stránky s „nežádoucím“ obsahem, tedy nějak napomáhající terorismu.