Budou téměř všechny smartphony za 5 let s dotykovým displejem?
Předpoklad je pak podpořen odhadem, že v roce 2015 překonají prodeje smartphonů klasické "levné, ale tupé" telefony. Nutno si přiznat, že přes veškerý ten boom, který před několika lety nastartoval první iPhone a následně podpořil Google vydáním systému Android, stále mnoho lidí kupuje levné telefony bez velkých dotykových displejů, protože mají telefon nikoli na "fejsbůkování" či surfing, ale na … telefonování.
Zpráva to sice nezmiňuje, ale my si z oněch "analýz" vyvozujeme zejména to, že penetrace trhu dotykovými smartphony v příštích 5 letech výrazně pokročí a bude čím dál větší problém sehnat obyčejný telefon, u nějž start operačního systému bude otázkou okamžiku a který nebude vyžadovat patlání prstem po displeji.
Za 5 let se toho odehraje velmi mnoho, mimo jiné se přesuneme z éry 32/28nm výroby SoC do sfér "10nm-class" výrobních procesů, tedy někam do rozmezí 12 až 16 nm. Nebojíme se, že by výkon procesorů v telefonech zaostával za rostoucím rozlišením displeje, jen doufáme, že neutrpí výdrž s dodávanými akumulátory. Změní se však za 5 let nějak více i technologie používaných displejů? Vedle LCD zde máme OLED/AMOLED, je zde šance i na využití barevných e-ink displejů, ač se tím pouštíme již do roviny spekulací. Co nás zajímá je mimo jiné to, jestli v této "nadcházející pětiletce" bude mít někdo odvahu přijít například s telefonem se 4,5palcovým displejem o rozlišení 1920×1080…