Bývalí programátoři Google spouští konkurenční vyhledávání
Firmu Cuil založili manželé Tom Costello a Anna Patterson. Tom zkoumal a vyvíjel vyhledávací nástroje ve Stanfordské univerzitě a také pro IBM, Anna stála za obrovským vyhledávacím indexem firmy Google a vedla jejich „Web page ranking“ tým, odmítala ale přijmout limity vyhledávací technologie, kterou Google nasadil a rozhodla se vybudovat mnohem komplexnější nástroj. Spolu s ní jsou ještě ve firmě další přeběhlíci od Google a sice Russell Power a Louis Monier.
Cuil je staré gaelské (irská keltština) slovo (Tom je ze Skotska) a znamená znalost ale také oříšek a váže se k jedné staré legendě o lososu co snědl devět oříšků, které spadly do fontány moudrosti a kdo pak snědl jeho, tyto znalosti získal. Ale zpět k vyhledávači.
To, co Cuil (čte se "kůl", tedy v angličtine „cool“, což zase navozuje dojem, že se jedná o něco, co je IN, co letí, co je v kurzu) nabízí, je více jak 120 miliard indexovaných web stránek, prý třikrát více než jiné vyhledávací nástroje. Google sice uvádí procházení 3 biliónů unikátních web adres, ovšem ne všechny má indexované, protože buďto odkazují na podobný obsah, nebo mohou snížit kvalitu jeho vyhledávání mající za následek jiné výsledky, než jsou žádány. Cuil na to jde trošku jinak, když nejdříve analyzuje stránku samotnou a pak výsledky nabízí seřazené podle témat a také s malými obrázky (jsou-li nějaké k dispozici). Cuil prý dá uživatelům bohatší výsledky a další možnosti organizace podaných výsledků, jako jsou tabulky, obrázky a návrhy na pročištění výsledků hledání. Podle autorů už Goole ztrácí dech a nepodává takové výsledky, jaké si dnešní web žádá, prý na přední místa řadí „osvědčené“ zdroje, jako například Wikipedii a sleduje chování zadavatelů. To vše Cuil podporovat nebude a dovede prý z internetového obsahu dostat ještě více než Google.
Však si to ozkoušejte sami a dejte vědět, jak moc vám Cuil dává „kvalitnější“ výsledky.