Zvěsti: Canon chce koupit Sigmu, nabídl více než sedminásobek její hodnoty
Jak už v případě podobných zvěstí bývá, není tato zpráva oficiálně potvrzená a v podstatě ani být nemůže - velcí výrobci obvykle v podobných situacích odpovídají pouze tradiční větou „spekulace nekomentujeme“. Říká se ale, že na každém šprochu je pravdy trochu a tentokrát jde přinejmenším o téma k zamyšlení. Co přesně zpráva říká: Canon má zájem o odkoupení Sigmy, které nabídl sedminásobek její tržní ceny. Ta ale nabídku odmítla. Canon proto připravil ještě zajímavější nabídku, po které bylo zahájeno jednání mezi oběma stranami.
Budeme-li posuzovat, zda na této informaci může být něco pravdivého, je třeba nejdříve odpovědět na otázku, zda Canon může mít o Sigmu zájem, respektive zda by akvizicí něco získal. Odpověď je jednoduchá: může. Ve světě digitálních zrcadlovek zůstali jen dva hráči, kteří mají zároveň technologie i finance. Jsou jimi Canon a Nikon. Pentax má technologie, ale finančně na tom není nejlépe, takže není vážnou hrozbou a výrobci jako Olympus nebo Panasonic ze světa zrcadlovek prakticky vycouvali. Pro Canon je tedy hlavní konkurencí Nikon jakožto výrobce těl a dále výrobci alternativní optiky, což jsou hlavně Sigma, Tokina a Tamron, přičemž z těchto značek šlape na paty Canonu nejvíce Sigma.
Kazuto Yamaki, CEO Sigmy
To se v poslední době potvrdilo s novou Canon EF 35mm F1.4L II USM. Canonu trvalo 2,5 roku, než dokázal zareagovat na špičkovou pětatřicítku od Sigmy a to na úkor výrazně vyšší ceny. Budeme-li přikládat váhu krátce zveřejněnému testu MTF křivek na Lens Rentals, zdá se, že křivky obou objektivů jsou méně rozdílné, než se podle srovnání údajů od obou výrobců zdálo. Jinými slovy náskok Canonu nebude tak výrazný, jak se čekalo a patrně zvítězí jen s mírným rozdílem. Uživatelé, kteří nehledí na peníze, budou mít jasno - stejně jasno, jen s opačným výběrem, budou mít uživatelé, kteří na finance hledí (mluvíme o rozdílu mezi 20 a 50+ tisíci).
Odstranění podobné konkurence by pro Canon bylo velmi prospěšné a protože je zřejmé, že čím déle se Sigma bude držet, tím pevnější její pozice bude, může být ochotný nabídnout výrazně více, než odpovídá aktuální hodnotě Sigmy. Větší problém bude vůle Sigmy. Ta je rodinnou firmou, kterou vede syn jejího zakladatele v duchu přání a zásad svého otce. Řeč je navíc o japonské nátuře, pro kterou mají čest, tradice, rodina a odkaz předků velmi hluboký význam. CEO Sigmy Kazuto Yamaki velmi pravděpodobně nebude s prodejem souhlasit a pokud ano, pak spíše jen za podmínek, kdy bude zaručeno, že společnost pojede dál v určitých nastavených kolejích (což by se zase nemuselo líbit Canonu).
V diskusích se objevily i poměrně pozitivně formulované názory na téma lepšího financování vývoje trojvrstvého plnobarevného snímače Foveon, který Sigma vlastní. V tomto ohledu bych byl naopak pesimista. Kazuto Yamaki vývoj financuje a aparáty vyrábí jen proto, že šlo o přání jeho otce, nikoli proto, že by tato divize byla rentabilní. Od Canonu nelze tento sentiment čekat, takže bych spíš očekával, že by po případné akvizici vývoj snímače ukončil a výrobu aparátů zavřel.
Z hlediska zákazníka je myslím situace jasná: Pro nás bude nejlepší, pokud obě společnosti poběží dál samostatně. Bude pokračovat zdravá konkurence, Sigma bude dál hledat slabiny v nabídce Canonu a Nikonu a tito výrobci zase budou nuceni reagovat a aktualizovat optické návrhy pro jednotlivá ohniska.