Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Canonical na rozcestí: Mark Shuttleworth prý zvažuje vstup na burzu

Mark Shuttleworth na Ubuntu Party v Paříži, listopad 2009
Společnost stojící za možná nejúspěšnější linuxovou distribucí Ubuntu, má za sebou více než 11 let existence. Po celoudobu jde o soukromou firmu financovanou 2. vesmírným turistou. To se možná změní.

Už vícekrát v minulosti se objevovaly náznaky, že Mark Shuttleworth zvažuje nějaké významnější změny v Canonicalu. Ostatně pro mnohé bylo šokem, když před pár lety sám předal pozici ředitele společnosti Jane Silber(ové), ale i to se evidentně ukázalo býti ve svém důsledku veskrze inertní záležitostí.

Léta ale plynou a Ubuntu si na sebe stále nevydělá, byť se situace projektu lepší. Firma má v běhu ale několik důležitých a nákladných projektů, vedle vlastního zobrazovacího serveru Mir a desktopu Unity třeba také uvedení Ubuntu Phone a Ubuntu Touch. To vyžaduje další investice, i kvůli spolupráci s výrobci hardwaru. A ač peněženka Marka Shuttlewortha díky někdejšímu prodeji společnosti Thawte za obrovské peníze, je poměrně velká, bezedná není.

Mnoho západních IT firem v určitou chvíli dospělo do bodu, kdy pro další rozvoj, další velký skok vpřed, svoji inflační fázi vývoje, potřebovaly velkou injekci zvenčí. Týká se to i velikánů jako Apple či facebook, jejichž IPO (Initial Public Offering - prvotní veřejná nabídka akcií na burze) přineslo firmám milióny až miliardy dolarů, potřebné pro další výrazný skok vpřed … a ze zakladatelů udělalo miliardáře.

V případě Canonicalu to nemusí nastat teď někdy, odhady se samozřejmě mohou mýlit, případně Mark může změnit svůj názor, který vyjádřil na OpenStack Summitu v kanadském Vancouveru . Nelekněme se, pokud Canonical své IPO skutečně v dohledné době realizuje, spíše si vsaďme, jestli na burze v Londýně, nebo New Yorku (dvě nejpravděpodobnější burzy).

Tento krok by výhledově mohl změnit rozložení sil i v enterprisovém segmentu, kde hrají prim spíše Suse a zejména Red Hat.

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Canonical na rozcestí: Mark Shuttleworth prý zvažuje vstup na burzu

Úterý, 26 Květen 2015 - 19:36 | Vladimír Čunát | Asi to bude záviset spíš na produktovém zaměření...
Pondělí, 25 Květen 2015 - 09:24 | David Ježek | rozumíte správně sousloví "by výhledově mohl...
Pondělí, 25 Květen 2015 - 09:17 | Miroslav Suchý | To že někdo udělá IPO rozhodně neznamená že se...

Zobrazit diskusi