Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Časy se mění. Přizpůsobit nové době se musí i cloud

PR článek
Brát cloud jako „kvalitnější VPS“ je krátkozraké. Ochudíte se o potenciál, který přináší – s HCI je to hlavně podpora mikroslužeb nebo privátní clustery na míru.

Je rok 2022 – nároky na dostupnost kritických aplikací v cloudu se zvyšují a roste i zájem o disaster recovery či mikroslužby založené nejen na Kubernetes. Cloud provideři tyto potřeby zákazníků reflektují. „V MasterDC jsme zvažovali, jakými kroky se bude ubírat naše cloudová platforma. Na výběr byla tradiční architektura postavená na Dell EMC PowerEdge serverech a diskových polích, nebo hyperkonvergovaná infrastruktura,“ říká provozní ředitel Filip Špaček.

Právě hyperkonvergovaná infrastruktura (známá pod zkratkou HCI) představuje jednu z možností, jak poskytnout lepší podporu agilního prostředí pro nativní cloudové aplikace i efektivnější replikaci dat. Integruje totiž výpočetní výkon, úložiště i některé síťové prvky do jednoho systému a umožňuje jejich správu z jednoho portálu.

Cloud architekti z VMware týmu MasterDC pro tyto účely testovali i VMware vSAN, nástroj pro softwarově definovanou storage. „Potřebovali jsme odladit všechny situace, které by mohly nastat, a to i ty potenciální. Museli jsme si být v prvé řadě jistí, že jsme schopni VMware vSAN efektivně použít pro několik robustních clusterů, jejichž výkon bude podporovat řadu zákazníků,“ říká Jan Hrnčíř, VMware teamleader a solution architekt v MasterDC.

Cloudová platforma MasterDC vstupuje na cestu HCI

Implementaci předcházela i řada školení u VMware a konzultací s experty, kteří měli s vSAN clustery praktické zkušenosti. „HCI není nějaký krátkodobý trend. Přední velké společnosti v Evropě ji už pro svou hybridní infrastrukturu používají. Je to logické, protože těch výhod poskytuje několik, od snadného škálování po praktickou údržbu,“ dodává Hrnčíř.

Když je řeč o VMware vSAN, možná je dobré uvést na pravou míru, o jaký nástroj vůbec jde. Software se velmi často spojuje s hyperkonvergovanou infrastrukturou a některé jeho vlastnosti ji skutečně umožňují v pravém slova smyslu.

V MasterDC nahradí softwarově definovaná storage vSAN původní storage v podobě diskových polí. Důvodů pro toto rozhodnutí je hned několik. K těm nejzásadnějším ale patří replikace dat napříč několika uzly infrastruktury, minimalizace latence a schopnost pružněji škálovat systém.

O MasterDC

Technologická společnost MasterDC navrhuje sofistikovaná IT řešení a poskytuje širokou škálu managed služeb, od správy serverů, databází a záloh až po správu robustních clusterů, bezpečnostních systémů a sítí. Provozuje dvě vlastní datová centra v Praze a Brně, v nichž běží servery a IT infrastruktura řady českých firem a institucí.

Pomáhá i se správou hybridních variant cloudu v rámci komplexního portfolia AWS služeb. V roce 2021 se stala Gold partnerem společnosti Dell Technologies, mezi její další partnery patří VMware, Cisco, Microsoft, Proxmox a další.

Vliv modernizace na poskytované služby zákazníkům

Storage vSAN přináší stejně vysokou úroveň služby jako disková pole. Stávající zákazníci proto nepocítí po upgradu a migraci v praxi žádnou změnu. Mohou se ale těšit na lepší kvalitu například co se týče samotné latence u přístupu k disku.

Jedním z přínosů je také upgrade hardware, což znamená zejména nová a lepší CPU. Vše poběží na komponentách certifikovaných společností VMware přímo pro vSAN. Základem budou, stejně jako doposud, stroje od Dell EMC.

„Za celou modernizací stojí snaha přinést zákazníkům podporu nových funkcionalit, orientovat služby MasterDC více na kontejnerizaci, Kubernetes a obecně mikroslužby, které zažívají boom a jejich popularita díky snadnému managementu ještě poroste,“ říká provozní ředitel Špaček.

Nově budou mít zákazníci možnost si nechat navrhnout a sestavit privátní vSAN cluster na míru. Cluster je vhodný pro provoz kompletní infrastruktury, zaručuje její vysokou dostupnost i efektivní replikaci dat. Velikost může dosahovat až desítek nodů. „Zákazníci díky němu mohou využívat všech výhod hyperkonvergované infrastruktury – snadného škálování, jednoduché konfigurace a centrální správy. Celý cluster jim kromě návrhu můžeme i spravovat,“ uzavírá solution architekt Hrnčíř.