CeBIT 2005: Novinky ATI u Sapphire
Firma Sapphire má v nabídce grafické karty s kompletní nabídkou GPU od ATI. To však ne vždy stačí k úspěchu na trhu a tak je třeba se od ostatních firem nějak odlišovat. V případě Sapphire to je například i řada karet Toxic, které mají poněkud velké chlazení, které však fouká teplý vzduch mimo počítač. Samozřejmě to není první firma, která něco takového nabízí, ale je rozhodně dobré mít na výběr z více konkurentů, pokud už takové řešení chcete. Zajímavější na obrázcích níže je však druhá karta, která je AGP verzí Radeonu X800 XL. Tato AGP verze je utvořena převodníkem z PCI Express na AGP, který delší dobu známe pod názvem Railto, takže jsme si ho nemohli nechat ujít a vyfotili jsme ho. Zajímavé na něm je to, že narozdíl od HSI od nVidie je uložen na zadní straně karty a nepotřebuje chlazení.
Nadstandardní vztahy s firmou ATI dokládají i následující obrázky, na kterých máte šanci spatřit Radeon X300 SE HyperMemory a Sapphire Theater 550 Pro. Ovšem nejen s ATI má Sapphire dobré vztahy, i produkty společnosti Zalman můžete na kartách s logem Sapphire vidět. Vždy je tu snaha o získání nějaké exkluzivní doby, po kterou bude mít nějaký typ chladiče od Zalmanu k dispozici pouze právě Sapphire.
Chladič od Zalmanu můžete najít i na dalším výrobku, což sice není grafická karta, ale samozřejmě základní deska. Ta je postavena na chipsetu od ATI (taky jak jinak) a to konkrétně na severním můstku RS480 (takže se jedná o Radeon Xpress 200 s integrovanou grafikou) a jižním SB450. Jižní můstek SB450 je novinkou a jím se ATI konečně dostává na úroveň konkurence. Oproti SB400 totiž nabízí Azalia audio a navíc již prý nemá problémy s USB 2.0 jako měl SB400. Poněkud podivná je barva základní desky, vyvolává to ve mě dojem, že jde o nějaký vývojový vzorek, ale jedná se prý již o finální produkt.
Na konec mám ještě informace k softwaru dodávanému ke grafickým kartám. Na prvních dvou obrázcích si můžete všimnout softwaru, který se již nějaký ten pátek dodává a který umožňuje přetaktování a podtaktování, přičemž je schopen regulovat i otáčky ventilátoru. Přetaktovávače jistě potěší, že si je software schopný sám najít hranici, při které ještě karta jede stabilně a tak se vyvarujete únavnému zkoušení.
Více bych se však chtěl věnovat programu Sapphire Select, což je novinka. Nevím jak vám, ale mě se několikrát při nákupu grafické karty v krabicovém balení stalo, že jsem s grafikou dostal hry, které mne vlastně ani nezajímaly. Daleko radši bych uvítal třeba jen jeden titul, avšak takový, který by se mi líbíl, který by mne zaujal. To došlo i lidem od Sapphire a tak připravili zmíněný Select. Spolu s grafickou kartou dostanete jedno DVD, na kterém bude celkem osm her. Tyto hry si všechny můžete nainstalovat a hrát, ale pouze jednu hodinu. Po hodině hraní si musíte vybrat, zda-li se vám tato hra opravdu líbí, nebo raději preferujete něco jiného ze seznamu. Jakmile si budete svým výběrem jisti, tak pomocí kódu na obalu DVD si můžete jednu (a pouze jednu) z těchto her aktivovat a ta již bude zcela neomezená, plně funkční.
Příjemné je, že Sapphire nehodlá na DVD dávat pouze béčkové tituly a také se bude snažit dávat v nabídce hry z různých žánrů. Zpočátku by tak na těchto DVD měly být hry, které můžete vidět na posledním obrázku. Výhledově hodlá Sapphire tyto hry střídat a tak každý jeden až dva měsíce by se jedna z her měla zaměnit za novější.