Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

CeBIT 2005: Univerzální deska u ECS

CeBIT logo
O této desce z CeBITu, která umožňuje používat buď Pentium 4, nebo Athlon 64, se již sice WIFT zmínil, ale samozřejmě jsme si ji nemohli nechat ujít a tak jsme vyrazili k firmě ECS, abychom se na model PF88 podívali na vlastní oči a zjistili nějaké podrobnější informace. Máme tu tedy pro vás detailní informace o funkčnosti této desky, jak to asi bude s cenou a co na tomto poli plánuje firma ECS do budoucna.

Hned na prvním obrázku můžete vidět konfiguraci desky, takže snad není nutné ji otrocky přepisovat. Jen zdůrazním, že samotná základní deska používá chipset SiS656FX s jižním můstkem SiS965. Přídavná karta používá severní můstek SiS756 a je propojen s jižním SiS965 ze základní desky. Když se ještě pozorně podíváte na první a druhý obrázek, tak si můžete všimnout, že jak nalevo, tak napravo od vložené procesorové karty je PCI Express ×16 konektor. To není z důvodů podpory SLI, ale proto, že pravý slot je aktivní v případě, kdy je používán procesor na základní desce, kdežto levý slot je pro použití s procesorovou kartou. PCI Express ×16 konektor je totiž přímo připojen k severnímu můstku, takže bylo nutné vyřešit, jak ho připojit ke dvěma můstkům. V ECS tedy vytvořili dva konektory, každý pro jiný můstek. Znamená to tedy, že vždy je z těchto dvou slotů funkční pouze jeden a druhý není použit.

ECS PF88 se specifikací ECS PF88

To by možná nyní bylo dost k technickým detailům a budeme se soustředit na další, proč vůbec do něčeho takového ECS jde a jak to vlastně hodlá ECS nabízet a prodávat. Když půjdete do obchodu, tak byste měli dostat pouze samotnou základní desku bez přídavné procesorové karty. Předpokládá se, že si pořídíte nějaké to Pentium 4 a budete ho provozovat, ale časem vám třeba přestane stačit. V tom případě si namísto pořizování celé základní desky pořídíte pouze procesorovou desku s procesorem (a možná paměti).

Možná si řeknete, že to je sice hezké, ale v době, kdy vám procesor již stačit nebude, tak vás již parametry tohoto mainboardu s procesorovou deskou pro socket 939 také nikterak nenadchnou. Pokud jde o jižní můstek, tak tam u ECS neočekávají v rozumné době žádný problém, protože na desce je gigabitová síťovka, SerialATA II sloty, USB 2.0 konektory i FireWire. A u vkládané procesorové karty by také neměl být problém, protože ECS hodlá vyrábět i další, nejen tuto jedinou na CeBITu představenou. Na přelomu května a června na Computexu by k vidění měly být už i další, snad pro socket 754 a pro dvoujádrová Pentia D.

Detail na procesorovou desku

A nyní se dostáváme k tomu, co zajímá každého až na posledním místě, k ceně. Ta by se pro samotnou základní desku PF88 neměla od podobných desek ve stejné kategorii (Pentium 4 s chipsetem SiS656FX) výrazně lišit, mnohem zajímavější však je informace o ceně za přídavnou procesorovou kartu. Ta by se měla pohybovat někde kolem třetiny ceny základní desky.

Na CeBITu byl předváděn rovnou kompletní funkční systém, kdy byla použita vložená procesorová deska a patice na procesor na základní desce zela prázdnotou:

ECS PF88 v akci ECS PF88 - detail na běžící počítač

Na závěr si dovolím nad touto deskou takové malé zamyšlení, ale nebudu vás obtěžovat výmysly, jestli to má smysl, nebo ne, protože to si musí zhodnotit každý sám. Spíše bych chtěl vyjádřit takové malé povzdechnutí nad tím, že u ECS vykročili zajímavým směrem, ale bohužel to z mého pohledu nedotáhli úplně do konce. Pro mne by totiž bylo mnohem zajímavější, kdyby vlastně vytvořili základní desku zcela bez patice na procesor, slotů pro paměťové moduly a severního můstku, ale namísto toho pouze s konektorem pro vstrčení procesorové desky. Ten by mohl být v místech, kde je nyní patice na procesor, severní můstek a sloty pro paměti. Navíc by se tato procesorová deska mohla vkládat naležato a nikoliv nastojato, jako je tomu nyní.

V takovém řešení bych viděl rovnou několik výhod. Asi jasná je, že by bylo k dispozici o dva sloty více (PCI, nebo PCI Express), protože by mezi klasickými sloty ubyl ten pro procesorovou desku a jeden PCI Express ×16 konektor. Pokud byste chtěli rovnou v této desce provozovat jiný procesor, než Pentium 4 (resp. Celeron D), pak by vás to vyšlo výrazně levněji, protože byste si prostě procesorovu desku pro Pentium 4 nekupovali (nyní nemáte na výběr). Musím ale uznat, že právě pro zmiňované Pentium 4 by deska byla asi o kousek dražší než je tomu nyní, dle mého názoru však nepatrně.

Diskuse ke článku CeBIT 2005: Univerzální deska u ECS

Pondělí, 28 Březen 2005 - 12:56 | Anonym | to Nedelak:  ja mel zase  ten...
Pondělí, 28 Březen 2005 - 03:19 | Anonym | Sem moc nepochopil na co je vlastne takovej board...
Neděle, 27 Březen 2005 - 03:29 | Petr Murmak | Teddy: Jojo, máš pravdu, nicméně to mne ani...
Sobota, 26 Březen 2005 - 22:29 | Anonym | Doplnim, ze koncepcia "procesor na...
Sobota, 26 Březen 2005 - 14:35 | Anonym | Zajimavou desku delaval Asus asi v roce 1996. Tam...
Pátek, 25 Březen 2005 - 21:09 | Anonym | ka-spel: trotlik ja místní specialista na na AMD...
Pátek, 25 Březen 2005 - 19:45 | Anonym | bucu: "pochopitelně si můžete vybrat...
Pátek, 25 Březen 2005 - 19:41 | Anonym | "... kdyby vlastně vytvořili základní...
Pátek, 25 Březen 2005 - 19:28 | Josef Bílý | A co by mi deska řekla kdybych jí tam dal ty...
Pátek, 25 Březen 2005 - 17:57 | CDR server | Tato diskuze je nyní společná i pro článek CeBIT...

Zobrazit diskusi