CeBIT 2005: VIA EPIA a další čipsety
Platforma EPIA na CeBITu rozhodně byla tím, co firmu VIA odlišovalo od konkurence. Takové množství opravdu malých základních desek, to se jen tak nevidí. Velký výběr je mezi modely, které mají rozměry 17 × 17 cm, ale v nabídce jsou i dvě menší s rozměry 12 × 12 cm pod názvy EPIA-N a NL. Když si uvědomíme, že i obyčejné CD má větší průměr, tak je to opravdu zajímavé.
Samozřejmě se nabízí otázka, kam vlastně takové velice malé desky použijete. Já například uvažuji o postavení počítače jako náhrady za autorádio, které mi nedávno nějaký dobrák ukradl. Na základní věc, přehrávání muziky a navigačního systému rozhodně bohatě stačí i pomalejší VIA procesory. Rozhodně s podobnou úvahou nejsem sám, i na stánku VIA byl jeden partner, který právě řešení určené do auta předváděl. Ovšem nejen do auta jsou tyto systémy určené, představována byla i řešení určené pro levné a nenáročné servery. Pokud například nějaká menší, či střední firma hodlá mít svůj vlastní fyzický server, který bude poskytovat kupříkladu web stránky, pak by využití EPIA platformy mohlo být rozumné, jelikož je levné, pro takové účely dostatečně výkonné, má malou spotřebu a není problém s ním vytvořit server, který se vejde do 1U (4,45 mm na výšku). Pro webhostingové firmy by mohlo být zajímavé řešení do 5U, kam se vejde celkem osm takovýchto minipočítačů, které lze například samostatně pronajímat. Rád bych věděl, jestli bude takovéto řešení efektivnější (finančně, na spotřebu energie, co do spolehlivosti atd) než například Intel, či AMD systémy s připravovanou virtualizací.
Stánek firmy VIA samozřejmě nebyl pouze o EPIA platformě, ukazovány byly i další produkty. V oblasti audia pro PC se VIA pochlubila, že je za firmou Creative Labs na druhé příčce. Její řešení můžeme najít na mnoha deskách a i přídavných kartách od firem, které mají zvučné jméno v audio světě, však se podívejte sami:
Další „přídavné“ karty, které měla VIA vystaveny, byly samozřejmě grafické karty s čipy s logem S3. Ty už jsme sice na CeBITu viděli i u jiných firem, ale pro úplnost jsem je sem dal:
Zatím jsem opomíjel samotné klasické čipsety pro základní desky. To hodlám napravit a tak tu máte přehlídku základních desek od nejrůznějších výrobců, které VIA vystavovala. Dále tu máme chloubu v podobě čipsetu s integrovanou grafikou, která se nemusí vypínat při použití přídavné grafické karty, takže je možné jednoduše a levně nabídnou čtyřmonitorové pracoviště. Na závěr pro vás mám ještě obrázek funkčního notebooku s Turionem (ovšem za vitrínou, takže jsme si ho neosahali) a iTablet s trošku zvláštním designem.