CeBIT 2005: Zajímavosti u Gigabyte
Nejprve se zastavíme u grafických karet, kde se Gigabyte opravdu snaží dodat něco navíc. Tím by mohla být označena grafická karta GV-3D1, která na sobě má dvě GeForce 6600 GT. Toto řešení sice již nabízí i další firmy, ale Gigabyte už pracuje i na obdobném řešení ovšem s obyčejnou GeForce 6600 s názvem GV-3D1-XL U dlaších karet je pak zřetelná snaha o tiché chlazení, protože u Gigabyte najdete v běžné nabídce karty až do Radeonu X800 XL s pasivním chlazením, jen modely X800 XT a X850 XT (Platinum) již opravdu větráček vyžadují.
V případě základních desek má být touto výhodou „8sigma“, které mnohde najdete označené 8Σ. Některé z nich jsou pouhým marketingovým hraním si se slovíčky, ale najdou se i vlastnosti, které opravdu nabízí něco navíc. Chcete-li se o 8Σ dozvědět něco víc, odkážu vás na oficiální web Gigabyte. My se nyní koukneme, co na CeBITu ze zajímavých základních desek bylo k vidění. Myslím, že smysl má se zaobírat pouze mainboardy něčím speciálními. Tím samozřejmě jsou modely s novými chipsety a to konkrétně i955X a nVidia nForce4 SLI Intel Edition. Zajímavý je však také model GA-8I915P Dual Graphic, který ačkoliv má chipset i915P, tak nabízí podporu dvěma grafikám (všimněte si na posledním obrázku dvou PCI Express ×16 slotů).
Další z produktů, které byly na stánku Gigabyte poměrně hodně vidět, jsou chladiče. Ty byly k vidění v různě kvalitních verzích a to včetně vodníka. Z běžných chladičů, které jako chladící médium používají stále vzduch, je nejsofistikovanější model GH-PCU22-VG, který je též přezdíván jako „3D Rocket cooler“ (na prvním obrázku). Zajímavostí je, že se tento chladič nesnaží snižovat teplotu pouze samotného procesoru, ale i u součástek, které se nachází na základní desce v sousedství.
Co se týče optických mechanik, tak nic převratného vystavováno nebylo, k vidění byla pouze jedna DVD vypalovačka (GO-W1616A), jedna CD-RW (GO-R5232C) a jedna kombo mechanika (GO-B5232C).
Poněkud zajímavější byly barebone systémy. I Gigabyte nezůstal opodál a nabízí barebone pro PicoBTX formát základní desky, který je vybaven základní deskou s chipsetem i915G, což znamená podporu pro Pentia 4. Je označen CB91 a můžete jej vidět na prvních dvou obrázcích. Na dalších dvou jsou barebone pro MicroBTX základní desky s označením DA a FC, které také mají chipset i915G. A na posledním obrázku je MD91, do kterého se vejde MicroATX základní deska a vystavována byla taktéž s chipsetem i915G.
A na závěr tu máme dvě perličky. Tou první je bezdrátová PCI síťovka AirCruiser G, která podporuje WiFi standardy 802.11b a 802.11g, ale zajímavý na ní je fakt, že v sobě má zabudovaný router. Mimo konektoru pro připojení externí antény na ní naleznete ještě dva klasické RJ45 konektory. A druhou perličkou je Gigabyte AVPC Center, což není nic jiného, než HDD a DVD rekordér určený do obývacích pokojů.