CeBIT 2006: Titan a jeho chladiče nejen pro procesory
My vás zchladíme hned na začátku, neboť ani jedna z maskotek Titanu se na stánku neproducírovala (zatímco třeba „ATI slečen“ se jmenovkou „Ruby“ bylo po CeBITu až až). Náš zájem byl tradičně směrovaný jinam, tedy na hardware vystavovaný výrobci. Mezi ním se vyskytovaly třeba zrovna chladící podložky pod notebooky, které mají prý za úkol je ztišit omezením používání jejich vnitřních malých a při práci často dosti pronikavých větráčků. Větráky v podložkách jsou větší, tišší a údajně i dost účinné na to, aby udržely teplotu notebooku pod úrovní, kdy se zapíná větráček uvnitř. Tyto podložky jsou pojmenovány „Serina“ podle jedné z krasavic a aby to nebyly jen suché „chladničky notebooků“, mají v sobě třeba USB hub a čtečku paměťových karet.
Další slečna jménem „Bianca“ představuje externí vodní chlazení (na prvním obrázku níže vpravo), jako interní do dvou 5,25palcových pozic nebo i externí je pak možné využít samičku jménem „Nikita“ (vlevo). Se slečnami nesouvisející záležitost však vidíte na dalších obrázcích. Jde o TEC Cooler, který obsahuje „heat pipes“ a chladit jej je možné z obou stran, otáčky od 1 800 do 2 220) jsou řízeny samy dle teploty patřičným čipem, vydávaný hluk se pohybuje od 22 do 25 dB(A), hmotnost včetně větráků je bez devíti deka rovný kilogram. A jak by řekl Dr. Radek Zelenka, má to „fail-safe mechanizmus“, přesněji řečeno alarm, který se ozve, když něco nefunguje.
Dosti sympaticky na nás zapůsobila slečna „Robela“, tedy samozřejmě v podání PC skříně s vodním chlazením. To je takticky zamontované v boční stěně, přičemž tento nápad je poměrně rozporuplný, protože při potřebě se v PC vrtat tu stěnu zas tak daleko neodsunete. Uvázání na řetězu pak zřejmě není standardní součástí výbavy.
Ovšem vyslovená libovost (až skoro cílená snobárna) byly zdroje do PC ve zlaté a stříbrné barvě, dodávané ve velké slušivé šperkovnici. Příjemný je samozřejmě spodní velký ventilátor, který se stará o to, aby zdroj byl slyšet co nejméně.