CeBIT 2009: Další várka desek s čipsetem Intel P55
Biostar TPower I55
Začneme podle abecedy od desky Biostar TPower I55, na které je vidět i obnažený čipset. Od pohledu je zřejmé, že je vyráběn obdobným způsobem jako dosavadní severní můstky u Intelu a ačkoli je sám de-facto můstkem jižním (protože severní už bude v podstatě celý v procesoru), nemá vzhledově s dosavadními ICH mnoho společného. T9m také padá naše domněnka, že jde o „lehce“ přepracovaný ICH10 – slovo „lehce“ zde opravdu není na místě.
K desce samotné: chybí zde video výstupy (třetí konektor odshora vlevo odhadujeme podle popisku spíše na jeden eSATA port, i když by to klidně mohl být i HDMI či DisplayPort), naopak zde nacházíme on-board tlačítka, FireWire řadič a mezi paměťovými sloty a napájecím konektorem si všimněte „High Speed NAND Flash“ slotu. Pozoruhodné je také neosazené místo pod procesorem, které by mohlo mít také chladič, kdyby zde byl chybějící čip (na nForce 200 se nám zdá toto místo moc malé, takže s hádáním, co by sem mohlo přijít, rovnou skončíme). Netradiční je také umístění PATA konektoru včetně jeho řadiče (asi JMicron). Od pohledu jde každopádně o hodně zajímavý kousek.
Gigabyte GA-IBP
Se svou deskou přispěchá ve druhé polovině roku také Gigabyte, ta nese jméno GA-IBP a tři PCI Express ×16 sloty. Přítomny jsou také nějaké ty video výstupy a rovněž „baterie“ headerů pro USB a pak ještě něco (že by tolik FireWire?).
Jetway HI05-LF
Zajímavý kousek vystavuje na CeBITu i Jetway, tady už bychom si vzhledem k rozměrům chlazení tipli, že možná pod chladičem bude i nForce 200, jenže nám tuto myšlenku trochu sráží fakt, že druhý PCI Express ×16 je „polotučný“ (jen ×8) a k tomu třetí nese zvláštní označení „HD DISPLAY SLOT“. I zde je mezi paměťovými sloty a napájecím konektorem slot zjevně pro NAND Flash, on to bude od pohledu v podstatě obyčejný mini PCI Express slot, jaký lze nalézt třeba v noteboocích, zajímalo by nás, zda bude také tak univerzální (třeba že by do něj šla zasunout mini PCI Express Wi-Fi kartička ;-). Ze zajímavostí ještě zmíníme absenci PATA řadiče konektoru pro disketové mechaniky, naopak je zde přítomen i „header“ pro paralelní port, což bychom už také nečekali. Pod napájecím konektorem se také ukrývají tři nenápadná tlačítka.
MSI G9P55-DC
Včera jsme od MSI viděli G7P55-DC, dnes jedno číslo zvýšíme o dva a podíváme se letmo na G9P55-DC. Hlavním rozdílem je absence video výstupů u G9P55-DC a tady už asi ten nForce 200 bude, protože vidíme dva chladiče. Z fotky to moc patrné není, ale žlutý PCI Express ×4 slot vypadá „otevřený“ a nabízí se tak možnost osazení čtyř grafik, ale chladič spodního čipu by té čtvrté mohl překážet. Naopak vrchní chladič nebude pravděpodobně překážet ničemu, neboť horní PCI Express ×1 slot je nejspíše určen pro dedikovanou audio kartu (něco jako jsme kdysi viděli u ASUS Rampage Formula).
Každopádně na desky s video výstupy můžete prozatím zapomenout, protože procesory pro ně budou k dispozici spíše až začátkem příštího roku. Ty, které by se měly objevit ještě letos, mít integrovanou grafiku nebudou. Fudzilla píše, že Intel ještě nemá ani pořádně dokončenou specifikaci této integrované grafiky a bůhví, jak to vlastně nakonec bude s podporovanými kombinacemi procesorů a čipsetů. Z našeho pohledu to nyní vypadá zbytečně komplikovaně, ale ještě je hodně brzy stahovat kalhoty, brod je ještě relativně daleko.