Celeron 1.2GHz versus Duron 1.1GHz
|
Velmi obsáhlý test byl proveden na Tom's Hardware, kde si můžete prohlédnout grafy. Důležité jsou závěry, které benchmarky dávají. Duron zde poráží Celerona jak v 3D, tak i v práci ve Windows 98 SE a Windows 2000. Hlavní příčinou je větší L1 cache. V některých testech tento Duron dokonce překonává Pentium III/1333 s jádrem Tualatin. Síla Celeronu se pak ukazuje v kancelářských aplikacích, kde opravdu velmi mírně Durona předstihuje. Naopak až o 30% vítězí Celeron v internetových aplikacích. Situace se mění, pokud oba procesory přetaktujete na maximum. Potom ve všech testech zvítězil Celeron.
Pro ty, co nechtějí procházet Toms hardware několik výsledků testů:
|
Důležitým parametrem v porovnání je také cena. Durona 1.1GHz nyní pořídíte za 102U$. Intel je o 23% dražší, stojí 125U$. Zde Duron jednoznačně vítězí. V porovnání s testy, nekoupíte s Celeronem adekvátně rychlejší procesor.
Celeron, díky jádru Tualatin, potřebuje novější základní desku se Socketem 370 a chipsetem i815 EPT, 815 (B2 steping) nebo VIA Apollo Pro 133T. A protože se tyto základní desky prodávají asi jen deset týdnů, tak zdaleka ne na každém boardu se Socketem 370 vám tento Celeron pojede! Ale i Celeron má nějakou tu výhodu. Díky 0,13µm technologii se dá velmi úspěšně přetaktovat. V testu se podařilo provozovat tohoto Celerona až na 1.5GHz. To Duron dosáhl pouhých 1.25GHz.
A jak to tedy shrnout? Duron je jedinečným řešením pro upgrady. Za výhodnou cenu nabízí opravdu velmi dobrý výkon. Socket 462, do kterého patří (s redukcí i do Socket A), je dnes velmi rozšířenou platformou a je lhostejné jaký bude mít board chipset. Když to základní deska dovede, zvládne Duron i DDR-SDRAM. Celeron 1.2GHz naproti tomu pracuje jen s SDRAM 100MHz pamětmi a vyžaduje novou základní desku, takže se nehodí na upgrade starších počítačů. Výhodou Celerona je bezproblémové přetaktování a následný vyšší výkon
Diskuse ke článku Celeron 1.2GHz versus Duron 1.1GHz