Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Ceny DDR pamětí stoupají jak o závod

Obr: Ceny DDR pamětí stoupají jak o závod
Téměř před měsícem jsem publikoval grafy, které ukazovaly vývoj cen pamětí za uplynulé dva měsíce. Nic nevypadalo špatně, prakticky většina komentátorů očekávala, že ceny se udrží až do podzimu, kdy přijdou na trh chipsety i845PE a i845GE. Jenže co se nestalo, ceny DDR pamětí začaly téměř nekontrolovaně růst. Jejich cena se nakonec vyšplhala velmi vysoko. V článku naleznete jednak přehledné grafy, kde uvidíte vývoj cen za půl roku, ale také vysvětlení a i odhad, jak se situace bude vyvíjet dál.

256 Mb DDR266

256Mb 266MHz DDR

128 Mb DDR266

128Mb 266MHz DDR

256 Mb PC133 SDRAM

256Mb 133MHz SDR

128 Mb PC133 SDRAM

128Mb 133MHz SDR

256 MB 800 MHz RDRAM

256MB RDRAM 800 MHz

Je zcela jasné, že zdražení nastává vlastně jen u DDR pamětí. Klasické SDRAMy zdražují jen u paměťových modulů o kapacitě 128 Mb, ale jelikož už vycházejí 256 Mb moduly výhodněji, tak to vůbec nevadí. Navíc jejich zdražování je vyvoláno útlumem výroby (z května na čeven poklesla o 17 %). Myslím si, že pokud se nestane něco velmi neočekávaného, tak už nemá do budoucna smysl sledovat cenu 128 Mb PC133 SDRAM modulů.

Ještě než se vrhnu na komentáře k DDR pamětem, tak se podívám na RDRAMy. I zde znovu upozorňuji, že zatímco u SDRAM pamětí je cena za jeden paměťový chip, tak cena u RDRAMů je za celý paměťový modul. Na grafu je celkem dobře vidět fakt, že Intel RDRAMy opouští, těch se prodává čím dál méně (z května na červen pokles o více než o 25 %) a tudíž jim sice pomalu, ale jistě stoupá cena. Jsem opravdu velmi zvědav, jestli nakonec bude mít ještě chipset SiS658 pro Pentium 4 s podporou RDRAM pamětí vůbec smysl.

Tak a nyní se konečně dostávám k těm problémovým DDR pamětem. Pokud se díváte pozorně, tak jste si jistě všimli, že jejich cena se vyšplhala až téměř na maximum, které měly v březnu. A to jak 256 Mb, tak 128 Mb chipy. Co je toho příčinou, že se tak stalo? Jde o hnedle několik důvodů:

  • Nejprve Samsung na konci června prohlásil, že rozhodně nebude prodávat paměti pod 2,5 dolaru za 128 Mb chip. To vneslo jistou nervozitu a podnět ke stoupání ceny.
  • Hynix, třetí největší výrobce pamětí na světě, se vrhnul na předělávání svých linek a důsledek je, že vyrábí méně pamětí. Sice je to z dlouhodobého hlediska dobrá věc, ale krátkodobě to až tak pozitivní není.
  • Velcí výrobci počítačů, jako například Dell a HP, už dodávají 2/3 svých počítačů s DDR pamětmi. To znamená, že nyní potřebují opravdu velké množství DDR pamětí. Dokonce jedna velmi velká objednávka HP u Samsungu měla za následek jeden ze skoků cen, které je možné v grafech vidět.

Jak se zdá, cenu vyzdvihla hlavně zvýšená poptávka. Sice se odhaduje, že výrobci pamětí mají zásoby zhruba na měsíc, ale to jim nebrání ve vytváření dojmu, že je pamětí málo. Faktem je, že nyní nestíhají vyrábět, takže aby uspokojili své zákazníky, tak musí brát z těchto zásob. Jistě vás zajímá, kdy by se ceny mohly dostat zase dolů. Sice se sem tam občas objevují náznaky, že by to mohlo být velmi brzo, ale realita bude trochu jiná. Kupříkladu víceprezident Nanya Technology se nechal slyšet, že nedostatek DDR pamětí bude pokračovat ještě zhruba dva měsíce.

Ale v trochu vzdálenějším horizontu se možná blýská na lepší časy. Nedávno totiž začaly být paměťové firmy prošetřovány, zda-li se mezi sebou nedohadují o cenách, což není přípustné. Navíc také firma Rambus se snažila od výrobců DDR pamětí vybírat licenční poplatky na údajné své patenty. U několika firem se jí zadařilo a už nemálo peněz vybrala. Nyní rozhodně není nereálná situace, že nakonec těmto firmám bude muset vybrané poplatky vrátit. Oba tyto případy se na cenách pamětí mohou podepsat pozitivně.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Ceny DDR pamětí stoupají jak o závod

Žádné komentáře.