CES 2007: LG jde pod obojí
Začneme tím, o čem už byla řeč, stolním přehrávačem pro Blu-ray i HD DVD, který ponese označení BH100.
Tahle věcička bude k mání již v tomto kvartále a zaváděcí cena bude 1 199 dolarů (necelých 26 000 Kč), ovšem nečekám, že u nás by se objevil dříve jak před prázdninami. Když budete někde pátrat, tak hledejte „Super Multi Blue“ zařízení, tak totiž LG bude po Super Multi DVD vypalovačkách hybridní modrolaserová zařízení označovat. Kompletní specifikace zatím známa není, z toho mála, co LG vystavila je to podpora MPEG-2, VC-1, H.264 videa a MPEG-1/2, Dolby Digital, Dolby Digital+, DTS a DTS-HD audia, včetně mnoha výstupů a vstupů, nevyjímaje pochopitelně HDMI, komponentní i kompozitní video nebo optický i koaxiální 5.1 výstup. Klasická DVD bude umět převzorkovat do 1080i a HD obsah ukáže samozřejmě na plných 1080p řádcích.
Opravdovým překvapením je ale klasická počítačová Blu-ray vypalovačka GGW-H10N, která navíc ještě umí číst HD DVD. Je asi nasnadě, že další její nástupce již asi přidá i HD DVD vypalování. Zatímco LG GBW-H10N, kterou jsme proklepli hned po prázdninách, ještě neuměla nahrávat na dvouvrstvá BD média, GGW-H10N to již zvládá (2×). Čtyřnásobné vypalování na BD-R/RE v jedné vrstvě zůstává. Sníží se ale rychlost pro DVD±R na 8× (dříve 12×) a také je vypuštěn formát DVD-RAM. Novinkou je již zmíněné čtení HD DVD a to v jedné i dvou vrstvách trojnásobnou rychlostí (CAV). Celkově bude tedy GGW-H10N o něco pomalejší, ale to podpora HD DVD zcela vynahradí. Komu je snad i toto málo, pro toho ještě přidám SATA rozhraní (má bridge čip, ale i tak je o 10 mm kratší než GBW-H10N). Prodávat se začne v únoru za stejnou cenu jako hybridní stolní přehrávač BH100, tedy za 1 199 dolarů (necelých 26 000 Kč).
No a na závěr tu máme celou tlupu „obyčejných“ DVD vypalovaček, i když i u nich LG připravilo jedno překvapení. Tím je SecurDisc, který vyvinula ve spolupráci s Nero a slouží k zabezpečení citlivých dat. Vy si možná vzpomeňte na SecuRec od Plextora, ovšem SecurDisc jde ještě dál. Mimo klasického přístupu k datům přes heslo nabízí ještě další možnosti:
- Disc Creator Authentication - digitální podpis je aplikován na všechna data aby bylo možné u jejich příjemce ověřit jejich autentičnost
- Integrity Checker - umožňuje pomocí kontrolních součtů zjistit, zda jsou data pozměněná, aby tak ověřil jejich integritu a čitelnost
- Data Insurance - zvyšuje spolehlivost uložené informace její redundancí
Už se těšíme, až si s novými mechanikami LG tuto vymoženost sami otestujeme.
Protože nejde o žádný jiný velký krok k inovaci, mimo zrychlení zápisu na DVD DL z 8× na 10×, uvedu mechaniky tak, jak je uvádí tisková zpráva LG:
interní
- GSA-H42N - zápis 18× DVD+R a DVD-R
- GSA-H42L - zápis 18× DVD+R a DVD-R, k tomu ještě LightScribe
- GSA-H30N - se SATA rozhraním
externí
- GSA-E30N - zápis 18× DVD+R a DVD-R
- GSA-E30L - zápis 18× DVD+R a DVD-R, k tomu ještě LightScribe
A ještě tu jsou slim notebookové GSA-T10N a GSA-U10N, které by se měly lišit jen provedením. GSA-T10N je slim a GSA-U10N je super slim, tedy ještě tenčí. V externím provedení to bude GSA-E50L na USB 2.0, ovšem i nadále bude potřebovat externí napájení. Všechny mají maximální rychlost zápisu na DVD±R 8×, DVD-RAM 5× a DVD±R DL 4×. U super slim si ještě počkáme na kompletní specifikaci, teprve pak jí do našeho seznamu zařadíme.
A vlastně můžeme nabídnout ještě jednu novinku. LG jí sice nikde nevystavuje, dokonce ani na svém webu, ale díky našemu čtenáři Milanovi vám můžeme říci o prvním SATA combu s názvem ... á překvapení H10N, ale s předponou GCC. Je to 48×24×48×16, tedy žádný rychlík, ale naprosto postačující. Však ho také najdete hlavně v počítačích HP nebo Dell (a jistě i jiných výrobců počítačů) a ti si určitě nechtějí dělat problémy s rozprsknutými plackami v mechanikách 52× a rychlejších.