Česká BSA má nové členy
BSA je mezinárodní organizace, která má svou evropskou centrálu v Londýně. V Česku, ale i dalších evropských zemích, BSA působí prostřednictvím svých mediálních a právních zástupců, kteří mají pověření tuto organizaci zastupovat. Tato forma působení plně dostačuje pro tuzemské aktivity. BSA není v Česku registrována jako právnická osoba, protože aktivity této organizace to nevyžadují. Veškeré právní činnosti (žaloby, právní zastoupení, odhady škod atd.) za BSA vykonává právní kancelář pověřená tímto úkolem. To samé se týká mediálních aktivit (kampaně a PR aktivity).
Činnost BSA je hrazena z členských poplatků, proto je pro nás rozšíření o nové členy tak důležité. Více o členství zde: http://w3.bsa.org/czechrepublic/about/membership-details.cfm
BSA - Business Software Aliance - sdružuje výrobce komerčního softwaru. BSA se zaměřuje zejména na osvětu spojenou s dodržováním autorského práva k softwaru, a to zejména ve firmách. BSA se rovněž zasazuje o ochranu autorských práv svých členů. Pokud se BSA dozví, že zejména ve firmách dochází k nelegálnímu užívání softwaru, podává na takové firmy trestní oznámení. BSA rovněž spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a zastupuje své členy v případných soudních řízeních.
Hlavním předmětem činnosti BSA je osvěta. BSA se snaží uživatele softwaru upozornit na to, že práva autorů softwaru jsou nedotknutelná a musí být respektována. Pokud uživatel nesouhlasí se zněním licenčního ujednání autora či cenou, neměl by takový software instalovat a už vůbec ne pořizovat nelegální cestou. Software užívaný v rozporu s licenčním ujednáním by měl být co nejdříve odinstalován a případně nahrazen alternativou, jejíž licenční podmínky uživateli vyhovují. BSA však již neradí, jaký software namísto pirátského si případně pořídit - jestli komerční či open source. Je na každém, aby zvážil výhody, ale i nevýhody obou variant.
Čím se BSA nezabývá
Nezaměřuje se na autorské právo spojené s filmem a hudbou. Tuto oblast pokrývají jiné autorskoprávní organizace. BSA rovněž nestojí za nepopulárními poplatky vybírané například při nákupu nových CD a DVD nosičů. BSA také nedisponuje údernou jednotkou, která by zasahovala ve firmách, kde se vyskytuje nelegální software. Razie a vyšetřování provádí pouze orgány činné v trestním řízení - Policie ČR. O vině a výši trestu rozhoduje soud, nikoli BSA. Autorský zákon však umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.
Myslím, že odpověď to je celkem vyčerpávající a mnohým určitě ozřejmí, jak to tedy s tou tajemnou BSA u nás vlastně je.