Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Česká vláda chystá pro internet Velkého Bratra

1984
Internetový portál ČT24 České televize informoval včera večer o plánu naší vlády zřídit „kyberbezpečnostní jednotku“, která by dohlížela nad veškerým děním na českém internetu…

Velkého Bratra tentokráte nemáme v uvozovkách, protože nejde o žádnou nadsázku, ale něco, co se může stát skutečností, pokud se nejnovější plán naší vlády stane realitou. Kyberbezpečnostní jednotka sestavená z lidí dodaných ministerstvem vnitra a Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) by celý den sledovala, co se na internetu děje a pro určité případy by mohla mít i pravomoc část sítě vypnout.

Aby toto fungovalo (alespoň v rámci českého internetu), je z principu zřejmé, že by s „centrálním mozkem českého internetu“ museli spolupracovat poskytovatelé připojení či provozovatelé velkých uzlů (spolupráci již přislíbilo sdružení CZ.NIC). Musela by se monitorovat veškerá komunikace a její obsah, šifrování by se zřejmě muselo rozdělit na povolené a nelegální (protože jinak by mohlo kyberbezpečnostní jednotce něco uniknout) a obecně by se internet dostal ze svobodného do totalitního módu, který si nic nezadá ani s tím čínským. Cenzura internetu, která nedávno coby přílepek loterijního zákona neprošla, je v porovnání s aktuálními plány vlády slabý odvar.

Zřízení kyberbezpečnostní jednotky, tedy reálně Velkého Bratra, který by dohlížel nad děním na internetu a v případě potřeby by nějakou jeho část odřízl, tentokráte není zastřešováno ani bojem proti neoprávněné manipulaci s autorsky chráněnými díly (něco tak malicherného už nejspíše jako argument nezabírá), dokonce ani dětskou pornografií (že už by se z toho stalo profláknuté klišé?), ale snahou vlády čelit počítačovým útokům, které jsou prý velice nebezpečné. Podle odborníků (kteří jsou stejně fiktivní jako manželka poručíka Columba – pořád se o nich hovoří, ale ještě je nikdo neviděl) jde prý momentálně o jedno z největších rizik současnosti.

Jedním z těchto odborníků na kyberbezpečnost je autor zmiňované vládní strategie Aleš Špidla, který v první polovině minulého týdne komentoval na svém novém blogu na serveru Ihned svým prvním zápiskem rozvázání spoje mezi zákazníky UPC a Master Internet. Neshodu na obchodních podmínkách mezi zmíněnými subjekty, která vyústila v nemožnost zákazníků UPC velkou část dne komunikovat se servery umístěnými u Master Internet, označuje jako „událost, která má fatální význam pro kybernetickou bezpečnost“. Citujeme část jednoho odstavce:

„Ale když nefunguje komunikace z důvodu nějakého banálního sporu mezi dvěma poskytovateli? Škody mohou být nedozírné. V případě ohrožení nějakého prvku kritické infrastruktury tyto škody mohou být i výrazně hmatatelné - na životech, zdraví, kulturním dědictví, majetku.“

Teď už víte, co jsme mínili těmi „fiktivními odborníky“. To jsou tzv. „samozvaní odborníci“ s nebezpečně vysokým postavením s možností negativně ovlivnit fungování důležitých mechanizmů jak na úrovni státu, tak i mimo něj, v tomto případě na internetu. Případ UPC vs. Master Internet není přímo tím hnacím motorem snahy zavést u nás Velkého Bratra, jde spíše o příležitost „přihřát si polívčičku“. Ostatně ve věci povědomí o nebezpečí kyberútoků každou chvíli přilévají olej do ohně samy antivirové společnosti, které zasílají různým redakcím (nás nevyjímaje, ale my jim na to neskáčem) ke zveřejnění „reklamy na sebe sama“ maskované typicky za „nové trendy v bezpečnosti“, „průzkumy na poli bezpečnosti“ a podobně (ty zprávy mají často formát typu „podle firmy XYZ došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu…“ nebo „podle firmy XYZ spousta uživatelů na internetu bla bla bla…“, hlavně tam nesmí chybět jméno té firmy).

O kyberbezpečnostním středisku se hovořilo už dříve, podle někdejších plánů mělo začít fungovat od začátku příštího roku pod ministerstvem vnitra, nakonec se ale zainteresovaní lidé nedohodli a nový plán je takový, že Velkého Bratra na internetu bude zastřešovat NBÚ (a do začátku roku 2012 se to nestihne, mimo jiné proto, že na to nejsou peníze). Aleš Špidla nyní zřejmě jen tlačí na pilu, protože podle něj v podstatě „včera bylo pozdě“, neboť „události, které se dnes odehrávají v kyberprostoru, mohou mít již zítra fatální dopad na reálný svět“. Jako název byla zvolena ustálená zkratka ze zahraničí CERT (Computer Emergency Response Team) a už má nějaký čas svůj web na adrese govcert.cz.

„Aleš Špidla se svými poradci“ (zdroje montáže: www.bbcprograms.com/catalog/yesminister/yesmphoto.htm + cs-cz.facebook.com/ales.spidla)
„Aleš Špidla se svými poradci“ (zdroje montáže: Yes Minister (BBC) + Facebook)

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Česká vláda chystá pro internet Velkého Bratra

Pondělí, 19 Září 2011 - 22:06 | JVc | pod to bych se podepsal
Pondělí, 19 Září 2011 - 14:04 | petr ib | Jestli jste si nevšiml tady nejste na blesku,...
Pondělí, 19 Září 2011 - 09:27 | lto | Asi by to chtelo dodelat tu open sit pres wi-fi,...
Pátek, 16 Září 2011 - 03:24 | Myso | 100 bodovy prispevok naprosty suhlas
Pátek, 16 Září 2011 - 03:17 | Myso | Naprosty suhlas Pripada mi to ako mudre ceske...
Čtvrtek, 15 Září 2011 - 22:10 | Ji Si | Pořád se na to díváš z divného úhlu. Já Ti vůbec...
Středa, 14 Září 2011 - 11:24 | henry700 | Pro zacatek doporucuji cist: www.blisty.cz - byt...
Středa, 14 Září 2011 - 11:22 | henry700 | Oka - kozy jsou docela prijemny zvirata :-D Jinak...
Středa, 14 Září 2011 - 11:14 | henry700 | Nejde o to, zda je snaha mala nebo velka, ale...
Středa, 14 Září 2011 - 11:06 | henry700 | ja si nikoho neidealizuji, to se velmi mylite. Na...

Zobrazit diskusi