ChobiCam Pro3 - 12 meganoiselů s „nočním viděním“
Předem musíme avizovat, že novinka, která nás zaujala, nepatří zrovna mezi high-endová zařízení. Troufáme si říct, že se nevejde ani do mainstreamu určeného pro uživatele, kteří to s videem myslí alespoň trochu vážně. Přesto nás ChobiCam Pro3 zaujala jako zařízení, které nemá vysoké ambice a nijak neskrývá, že se vysokým papírovým parametrům snaží přiblížit cestou co nejnižšího odporu.
ChobiCam Pro3 je v podstatě kapesní minikamerka / minifotoaparát, jehož rozměry výrazně nepřekonávají proporce paměťové karty typu Compact Flash. Měří 45 × 28 × 17 milimetrů, takže by se s rezervou vešla i do otevřené krabičky od sirek. Kamerka váží 41 gramů a rozumí si s microSDHC kartami (4 - 32 GB).
Funkce Night Vision, tedy podpora pro noční vidění, není realizovaná ani supersvětelným objektivem (výrobce se jeho parametry raději ani nechlubí), ani velkým snímačem s rozměrnými fotodiodami (nevešel by se), ale pěticí LEDek (zasahujících do infra spektra) rozmístěných kolem objektivu. Jejich použitelný dosvit nepřesahuje jeden metr, takže kamerka v noci sice „vidí“, ale zhruba tak na krok daleko :-). Matice snímače patrně některé pixely nezakrývá barevnými filtry a nechává na (odhadem každý čtvrtý) pixel dopadat plné spektrum pro zachycení maxima fotonů.
Zajisté jste si již všimli, že diody nestačí pro rovnoměrné osvícení celého záběru a vidět je tak jen středové kolečko (vzdáleně to připomíná fotografování 8mm rybím okem).
Záznam zvládá v 1080p při 25 FPS, čemuž opět vzhledem k rozměrům nelze nic vytknout, ale v nočním režimu zapomeňte na barvu - obraz je prakticky černobílý. Díky ukázkovému videu na Youtube, kdy si můžete přepínat rozlišení, rychle zjistíte, že mezi 1080p a 360p není co do detailu rozdíl (360p jen trochu rozmaže šum), a tak lze říct, že toto „HD“ video zachycuje cca 0,1 megapixely obrazu a 2 meganoisely šumu.
Ještě chvíli zůstaňme u nočních světlených podmínek a zastavme se u foto-režimu. Snímač disponuje využitelným rozlišením 12,2 megapixelů (4032 × 3024, záznam do JPEGu), jenže ukázkové snímky prezentují opět výsledky uspokojivé spíše pro tolerantního uživatele. V plném rozlišení je výstup prostý detailu, a tak jsme učinili malý experiment a obrázek zmenšovali a zmenšovali, dokud jsme nedosáhli rozlišení, ve kterém se jevil ostrý a jakž - takž použitelný. Toho jsme dosáhli zhruba v 560 × 420, tedy při 0,2 megapixelech. S čistým svědomím můžeme říct, že 12,2 megapixelový aparátek při nočních scenériích zachycuje asi 0,2 megapixely obrazu a 12 meganoiselů šumu.
Samozřejmě - co chtít od malého snímače, který nebude příliš daleko od toho, co najdeme v mobilech nižší cenové kategorie. Zařízení je maximálně úsporné, takže nedisponuje displejem, pouze průhledovým hledáčkem. Nabíjení i přenos dat probíhá přes USB rozhraní (adaptérem je možné dobíjet i ze zásuvky, není-li k dispozici zařízení s univerzální sériovou zdířkou). Video je automaticky rozdělováno do pětiminutových sekvencí a záznam může trvat až 45 minut (zhruba o 10 minut méně při infra-přisvícení). Nechybí záznam zvuku - 15 minutová sekvence si řekne o 14,4 MB (wav).
Celá „legrace“ vychází na 4 980 jenů, což v přímém přepočtu odpovídá tisícikoruně (a nějakým drobným). S ohledem na cenu tak nelze tuto hračku příliš kritizovat. Na druhou stranu, mají podobná udělátka smysl v době, kdy něco podobného najdete v integrované podobě na většině mobilních telefonů? V Japonsku je tato krabička poměrně úspěšná (což dokládá tato - již třetí - generace, která oproti předchůdci přinesla např. průhledový hledáček), ale o výraznějším zájmu ze strany evropského zákazníka si radši nebudeme dělat přílišné iluze :-).