Chystané varianty čipsetu Eaglelake + ICH10
Prozatím se ví o čtyřech variantách „Eaglelake“, ostatně můžeme si je nazvat (snad) finálními jmény: P45, G45, Q45 a Q43. Podobnost s X48 je spíše čistě náhodná, neboť X48 je jen „rychlejší X38“, tedy „Bearlake-X“, jak znělo jeho (X38) krycí jméno. U všech čipsetů „Eaglelake“ (jinak také čtvrté série, to podle oné čtyřky na začátku značení) se budeme nadále setkávat s podporou DDR2 pamětí (nejvýše DDR2-800) a pochopitelně i DDR3 (u G45 a P45 až DDR3-1333, u ostatních jen DDR3-1066). Kupodivu žádný z čipsetů by neměl nabídnout oficiální podporu 1 600MHz sběrnice, to tedy po dlouhou dobu zůstane výhradně na bedrech X48 (tedy pokud hovoříme jen o Intel čipsetech).
Samozřejmě P45 nebude mít integrovanou grafiku, ostatní čipsety ano. G45 si vezme pod svá křídla GMA X4500, což bude DirectX 10 grafika s Clear Video technologií, která by podle plánů stanovených v Intelu měla být asi tak 1,7krát rychlejší než GMA X3500 v G35. Grafika v Q45 a Q43 ponese jen jméno GMA 4500, což jednak znamená absenci Clear Video technologie a pak také HDMI výstupu.
Ještě doplňme, že čipsety „4-series“ by měly být vyráběny už 65nm technologií, samozřejmostí je podpora PCI Express druhé generace, navíc čipset P45 bez grafiky bude umožňovat běh dvou grafik v CrossFire ve vyvážené konfiguraci PCI Express ×8/×8.
|
Jižní můstek ICH10, který bude pravděpodobně posledním svého druhu (neboť další ICH už by měl vyjít v době příchodu procesorů s mikroarchitekturou „Nehalem“, kde bude integrovaný paměťový řadič, takže je možné, že čipsety u Intelu projdou zásadní změnou), nenabízí oproti ICH9 nic moc navíc. Pokud srovnáme základní verze ICH9 a ICH10, tak vlastně nenalézáme nového vůbec nic, drobné rozdíly jsou až ve „vyšších“ variantách. Jde zejména o bezpečnostní funkce (podpora novějšího Active Managementu), ICH10D a zřejmě i ICH10DO budou mít už přímo v sobě integrovaný Trusted Platform Module, ICH10DO pak ještě dostane nějakou další technologii s bezpečností související. Zajímavostí je jistě novinka v podobě „Wake on VoIP“ také v ICH10DO, podle názvu půjde o technologii schopnou probudit počítač v momentě, kdy se vám někdo bude chtít dovolat skrze VoIP a váš VoIP telefon bude řešen „počítačem“ (nevím, jak vy, ale já každopádně preferuji samostatný hardwarový na PC zcela nezávislý VoIP telefon). Vlastně jednu věc bude mít i ICH10 oproti ICH9 novou: „Corwin Springs“ režim. Ale co to je, to vám nepovíme (také to souvisí s probouzením PC). Snad jen, že to bude mít i ICH10R.