Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Blýská se na lepší časy, Čína zahájila prodeje vlastních DDR4

Stávající nedostupnost pamětí zvyšuje jejich ceny. Očekávané zahájení výroby pamětí v Číně bylo očekávané jako naděje na změnu. Nyní započala distribuce…

Od léta 2016, kdy jste mohli nakoupit 16 GB za 2000 Kč včetně DPH, ceny DDR4 rostou. Vyšlo několik generací nových procesorů, které podporují pouze DDR4, takže stoupla poptávka. Zároveň ale výrobci přehodnotili strategii a rozhodli se kapacity věnovat primárně těm typům pamětí, na nichž mají nejvyšší marže. A ty se odvíjejí mimo jiné od toho, který odběratel nabídne víc. Prakticky všechny typy pamětí tedy postihlo buďto zdražení, nebo zhoršení dostupnosti - často obojí dohromady.

Se situací nepohnulo ani najetí na nové výrobní procesy (díky nimž dokážou výrobní linky ze stejného počtu waferů vyrobit více čipů) ani - pro Českou republiku - ukončení intervencí ČNB a posílení koruny. Pár procent sem nebo tam ně několikanásobném navýšení ceny v dolarech nic neudělá. Naděje se tedy upírala k před lety avizovanému nástupu Číny mezi země vyrábějící paměti. Nyní se tyto vize začaly materializovat. Společnost Xi’an UniIC zahájila prodeje vlastních pamětí DDR4 pod značkou UniIC.

Podrobnosti v podstatě nejsou známy žádné. Ani na jakém procesu vznikají, ani v jaké továrně jsou křemíkové čtverečky vyrobené, ani zda budou prodávané výhradně na území Číny nebo je společnost nabídne i v zahraničí. Z hlediska parametrů navíc nejde o žádné trhače asfaltu, společnost má v nabídce DDR4-2133 CL15 15-15 běžící na napětí 1,2 voltu. Jsou k dispozici typy UDIM i SO-DIMM ve 4-8GB kapacitě a ECC UDIM ve 4GB kapacitě.

Přesto, že nabídka není zrovna high-endová a ani není známá dostupnost mimo Čínu, jde o velmi důležitou událost. I kdyby měla UniIC pokrývat pouze část domácí poptávky OEM výrobců pro místní trh, znamená to, že adekvátně tomu klesne poptávka po pamětech tradičních výrobců. Jaké dopady to bude mít na celosvětový trh, bychom mohli pocítit tak v řádu dvou měsíců.


Formální historie společnosti Xi’an UniIC sahá do roku 2003, kdy vznikla jako Infineon Xi’an Memory Division. V roce 2006 došlo k přejmenování na Qimonda Xi’an v důsledku oddělení výroby pamětí Infineonu. Do roku 2009 vyráběla DDR, DDR2 a DDR3. Po krachu Qimondy v roce 2009 koupila zbytek Xi’anu Inspur Group. V roce 2013 z něj vzniklo Xi’an Memory Engineering Technology Research Center, které patrně stálo za přípravami na výrobu stávajících DDR4. V roce 2015 Unigroup Guoxin (součást Tsinghua Holdings) koupila toto centrum a přejmenovala na Xi’an UniIC Semiconductor. Důsledkem vývoje podporovaného vládou Číny jsou první uvedené DDR4. Zda má stávající Xi’an s původním Infineovským společného více než jen jméno, není známo. Teoreticky je možné, že z původních pracovníků ani technologického zázemí mnoho nezbylo a továrna na DDR4 včetně vybudování potřebného know-how vznikly téměř od nuly.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Blýská se na lepší časy, Čína zahájila prodeje vlastních DDR4

Středa, 28 Únor 2018 - 15:59 | Konyas | Očekávané zahájení výroby pamětí v Číně bylo...
Pondělí, 26 Únor 2018 - 22:13 | ovadisko | patenty su zlodejina! :) https://en.wikipedia.org...
Pondělí, 26 Únor 2018 - 21:30 | Moonalert | Předpokládám, že to bude čínská kopie továrny...

Zobrazit diskusi