Číňané chtějí koupit Micron za 23 miliard dolarů
Micron totiž patří mezi lídry vývoje a výroby paměťových technologií a pokud odečteme japonskou Toshibu, která peče NAND flash čipy se SanDiskem, hraje stěžejní roli pro mnohé západní společnosti (včetně Intelu). Jenže poslední měsíce se Micron potýká s určitými potížemi, které vyústily mimo jiné v to, že jeho akcie ztratily polovinu své hodnoty.
Jistě právě proto cítí Číňané vhodnou příležitost k nabídce, která je hodně štědrá. Tsinghua Unigroup nabízí za Micron celých 23 miliard dolarů, což je částka v přepočtu na akcii odpovídající 119,3 % hodnoty, se kterou Micron v pondělí uzavíral na burze. Podle neoficiálních informací již Micron tuto nabídku dostal, ale zatím se k ní nehodlá vyjadřovat.
Pokud by akcionáři Micronu na nabídku kývli, pak ještě není ruka v rukávě. Obchod by musely schválit příslušné regulační úřady, což v případě klíčového technologického výrobce patrně může znamenat i U.S. Committee on Foreign Investments. To je klíčová agentura, která posuzuje, zdali vstup zahraničního kapitálu do americké firmy nepředstavuje (potenciální či reálné) ohrožení bezpečnosti země.
Řekněme, že akcionáři Micronu věc posvětí (tj. rozhodnou se prodat firmu za ~120% z aktuální 50% hodnoty, tedy za ~60 % hodnoty firmy z doby před X měsíci). Řekněme, že ji posvětí i americké úřady. Pak by se Micron dostal pod křídla státu, kde vládne specifická forma komunistického režimu. Micron, jakožto výrobce 16nm MLC / TLC čipů připravující se i na jejich 3D výrobu, jakožto výrobce špičkovým DRAM čipů včetně GDDR5.
Micron byl založen roku 1978 a aktuálně má více než 30 tisíc zaměstnanců.