Čipset Intel X79 nakonec možná bude skoro jako P67
Takto vypadal náčrt dvouprocesorové platformy s čipsetem „Patsburg“ ještě letos na jaře. Z toho se dalo odvodit (odtržením jednoho procesoru), jak by mohla vypadat desktopová platforma. Bohužel toho budeme muset odtrhnout trochu víc. V podstatě si čipset Intel X79 představte jako „Patsburg-A“.
To především znamená žádné SAS porty a žádná dedikovaná PCI Express ×4 3.0 roura do procesoru. Tím se vlastně z pohledu uživatele bude platforma se současným socketem LGA1366 a chystaným LGA2011 lišit jen v počtu paměťových řadičů v procesoru a v počtu jader (a samozřejmě v tom, že do LGA1366 nepasuje žádný „Sandy Bridge“ procesor). Na druhou stranu je to z určitého úhlu pohledu i pochopitelné: desktop není server, dokonce ani pracovní stanice není server, takže takové záležitosti, jako je právě SAS, nejsou v desktopu úplně zapotřebí.
Intel C600 - serverová řada čipsetů „Patsburg“
Dobrou (či špatnou, anebo úplně neutrální – jak chcete) zprávou je předpokládané uvedení v listopadu tohoto roku (i když spíše než předpoklad je to odhad). Nejde ani tak o stihnutí Vánoc, jako spíše stihnutí momentu, kdy výrobci budou plánovat své produkty na příští rok, tak aby měli zavčasu jasno. Navíc AMD bude (podle posledních zvěstí v září) uvádět nové procesory a i kdyby ne výkonem, tak minimálně marketingem budou vpředu (půjde přeci o první desktopové osmijádrové procesory – víc jader, víc Adidas! ;). A tak je potřeba to rychle dohnat, i kdyby za cenu očesání vlastností desktopového čipsetu. AMD totiž chystá už začátkem příštího roku uvést další a rychlejší modely. Upřímně řečeno: bylo by moc krásné vidět po těch létech oba procesorové rivaly zase soutěžit v tak nějak „vyrovnaných výkonnostních podmínkách“. Klíčovou otázkou je, zda na to bude mít AMD arzenál. Náš názor je ten, že v AMD budou hodně rádi, když se jim podaří dohnat výkonnostní špičku současné platformy postavené na socketu LGA1155 (tj. Core i7 2600K). Kdyby se jim podařilo dohnat i LGA1366, byl by rozhodně důvod k oslavě, ale tak optimističtí opravdu nejsme.
Ať tak, či onak, čipset Intel X79 v tuto chvíli silně připomíná Intel P67, tedy alespoň těmi základními vlastnostmi (2× 6Gbit/s + 4× 3Gbit/s SATA, 14× USB 2.0, 8× PCIe Gen2, LAN PHY a další omáčka). Vlastně bychom se moc nedivili, kdyby to nakonec nebyl jen přeznačený P67 („Cougar Point“). Nakonec on by podle našeho názoru nebyl žádný problém P67 k „Sandy Bridge-E“ napasovat, stejně spolu procesory a čipsety v této kategorii komunikují přes DMI postavené na PCI Express ×4 rozhraní. Pokud jsou informace VR-Zone pravdivé, pak se dedikovaná roura ×4 Gen3 nekoná, SAS také ne, takže X79 skutečně netřeba. „Patsburg“ by svůj potenciál měl ukázat až v serverovém segmentu.