Čipsety AMD 7-series, AMD OverDrive
Kapitoly článků
Mezi čipsety AMD sedmé řady můžeme přivítat tři kousky: AMD 790FX, AMD 790X a AMD 770. Zatímco první dva jsou určeny spíše pro nadšence, třetí je docela obyčejný a nenabízí tolik vymožeností, jako první dva.
Pozoruhodné je, že čipset nabízí všechny PCI Express sloty ve specifikaci 2.0, což třeba u Intelu nenaleznete, tam totiž PCI Express sloty jiné než ×16 obsluhuje jižní můstek a ten ještě na specifikaci 2.0 nepřešel. Naopak u platformy AMD se jižní můstek stará už jen o tu nezbytnou „omáčku“, kam patří staré dobré PCI sloty a samozřejmě úložiště (USB 2.0, SATA, PATA) a další. Zpočátku se bude na deskách s těmito čipsety nalézat současný jižní můstek SB600, později dojde i na SB700/SB750. Mimochodem: čipsety sedmé řady jsou vyráběny 65nm procesem a jejich spotřeba se pohybuje od 10 do 12 W. A to 790FX nabídne možnost provozu až čtyř grafických karet v CrossFireX, ovšem každá v takovém případě dostane jen 8 PCI Express linek. AMD 790X je určen pro nejvýše dvě grafiky, AMD 770 jen jednu.
Nakonec se ještě podívejme na malý náhled utility AMD OverDrive, která je konkurencí k nVidia nTune. „Tunit“ bude opravdu co, jednak každé jádro Phenomu zvlášť a u čipsetu také napětí pro severní i jižní můstek. Něco málo lze poladit už na dnešních Athlonech 64 X2, ovšem nepočítejte s možností taktovat jednotlivá jádra zvlášť ;-). Možnosti taktování budou také pochopitelně značně zúženy, pokud nepoužijete čipset od AMD (pakliže se AMD OverDrive vůbec rozběhne).
Jen škoda, že se aktuálně na stránkách AMD nevyskytuje odkaz ke stažení utility AMD OverDrive. Lze sice očekávat, že se tam v dohledné době objeví, nicméně vy čekat nemusíte, na internetu už ji lze nalézt (třeba na serveru techPowerUp!).