Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je to virtuální operátor a kolik jich na tuzemském mobilním trhu působí?

Virtuální operátoři zatraktivnili nabídky na mobilním trhu. Co to ale vlastně virtuální operátor je? Kolik jich v České republice působí a jak se liší od dominantní trojky mobilních operátorů?
PR článek

Co je to virtuální operátor?

Slovo „virtuální“ znamená neskutečný či neviditelný. A takoví jsou i virtuální operátoři, respektive jedná se o poskytovatele mobilních služeb, kterým chybí vlastní infrastruktura a frekvenční pásma. Ty jsou samozřejmě nedílnou součástí toho, aby mohla mobilní síť fungovat. Zároveň virtuálním operátorům chybí i licence pro provozování sítě, kterou uděluje telekomunikační úřad. Jak mohou tedy virtuální operátoři fungovat?

Jaké jsou výhody a nevýhody virtuálních operátorů?

Na první pohled by se mohlo zdát, že virtuální operátoři opravdu neexistují. Ale nenechte se zmýlit. Na mobilním trhu jsou jich desítky. Jejich kouzlo tkví v tom, že si mobilní síť pronajímají od velké trojky poskytovatelů, což jim umožňuje nabízet lákavé tarify. Hlavním nákladem virtuálních operátorů jsou pouze velkoobchodní ceny za pronájem, nikoliv však výdaje na vybudování vlastních vysílačů.

Mezi hlavní výhody virtuálních operátorů patří:

  • nižší ceny,
  • bohatá nabídka,
  • snadný přechod od jednoho operátora ke druhému.

Naopak hlavními nevýhodami virtuálních operátorů jsou:

  • chybějící kamenné pobočky,
  • placená zákaznická infolinka.

Za řešení jakéhokoliv problému budete muset zaplatit. Většina operátorů má zpoplatněnou infolinku a nedisponuje značkovými prodejnami jako T-Mobile, O2 a Vodafone.

Virtuální operátoři na svou stranu nalákali přes milion zákazníků

V České republice působí kolem osmdesáti virtuálních operátorů. Třemi největšími jsou BLESKmobil se 400 tisíci zákazníky, Tesco Mobile s 200 tisíci zákazníky a Mobil.cz se zhruba 150 tisíci zákazníky. Oproti dominantní trojce mobilních operátorů jsou sice ti virtuální ještě malými rybami, přesto ale nutno podotknout, že dokázali přilákat na svou stranu velký počet klientů.Celkem všichni virtuální operátoři mají přes milion zákazníků, což představuje zhruba 7 % tržního podílu ze 14 milionů aktivních SIM karet. Mezi další oblíbené virtuální operátory patří ČEZ mobil, Kaktus, SAZKAmobil, Oskarta, Klokanmobil, LAMA mobil a RWE mobil.

Nabídek virtuálních operátorů se není nutné obávat. Ano, chybí jim zázemí v podobě kamenných poboček, avšak při porovnání jednotlivých nabídek zjistíte, že právě díky tomu mohou nabízet levnější tarify než velká trojka.

Za jejich masivním rozmachem stojí Český telekomunikační úřad, jehož cílem bylo přinést novou konkurenci na mobilní trh, a tak nařídil klasickým operátorům, aby začali pronajímat své vysílače a pásma virtuálním nováčkům.