Co ještě zaznělo na konferenci
Kapitoly článků
V závěru tiskové konference samozřejmě zbylo místo i na otázky novinářů. Velmi zajímavé bylo tvrzení pana generálního ředitele Berdára že:
"Český Telecom usiloval o paušál již od roku 2002 ovšem nedařilo se to z "regulačních" důvodů."
Jako účastník jednání Internetového Fóra, kde se dlouhé měsíce paušál projednával vím nejlépe jaká "ochota" byla ze strany ČTc k zavedení paušálů. Jako jeden z důvodů byla kromě technických problémů uváděná také obava z "kanibalizace" jednotlivých produktů, přesněji řečeno obava, aby paušální Dial-up nekonkuroval vysokorychlostnímu ADSL. Jak je vidět, dnes vedle skutečného paušálu od mobilních operátorů přichází na trh i první intervalové paušály na Dial-up zřejmě obavy ČTc pominuly.
Na otázku nezávislého publicisty Jiřího Peterky ohledně principu na základě kterého jsou nové paušály poskytované, jsme se dozvěděli, že se jedná o originační modely. Operátoři tedy sice poskytují svým uživatelům paušál, ale Telecomu musí platit za "prointernetované" minuty. To bude také jeden z důvodů, proč se zatím do poskytování nových paušálů nikdo kromě společnosti GTS nehrne.
Velice zajímavá byla odpověď, zástupců ČTc na dotaz ohledně odpojování. Celkem logicky tento problém zajímá především komunitu hráčů, protože takové odpojení ve chvíli, kdy máte hru rozehranou není zrovna nejpříjemnější. Samozřejmě existují prográmky, které spojení navážou automaticky, na druhou stranu je potřebné zdůraznit, že celá procedura opětovného připojení je poměrně časově náročná. Obecně tedy platí, že půlminutový výpadek připojení znamená u drtivé většiny on-line her jejich faktické ukončení.
Zajímavá byla také prezentace rychlosti Dial-upu v porovnání s GPRS připojením od T-Mobilu, kterou považuji za velmi laciný pokus o pobavení přítomných novinářů. Předvádět rychlost těchto dvou technologií v době, kdy jak síť ČTc, tak síť mobilních operátorů zažívá špičku je dost neobvyklé. Navíc technologie T-Mobilu je dost náchylná na kvalitu signálu. Lze tedy předpokládat, že ve venkovských oblastech, kde jsou uživatelé převážně odkázaní právě na připojení od ČTc nebo některého z mobilních operátorů a kde bude o nové paušály zřejmě největší zájem, bude GPRS připojení dosahovat daleko lepších výsledků. Navíc je s podivem, že si pro svůj pokus Český Telecom vybral právě server DSL.cz, když ještě před nedávnem označil výsledky měření na tomto serveru za "nehodnověrné" a jeho provozovatele neprávem obvinil z napojení na nejmenovaného alternativního operátora.
Abych však pouze nekritizoval. Sliboval jsem už několikrát, že když Český Telecom přijde s něčím novým, co bude opravdovým přínosem pro uživatele, přiznáme to a uznáme, že i dominantní operátor jednou za čas dokáže přijít s něčím co má smysl. Přiznám se, že ohlášením intervalových paušálů mě ČTc opravdu mile překvapil, i když mají tyto první varianty pořád ještě daleko k požadavkům, které se snažila platforma ZUI prosadit při jednáních probíhajících celý minulý rok. Chápu tedy dnešní ohlášení paušálů, jako první krok, jako gesto, kterým dává ČTc uživatelům najevo, že mu nejsou úplně ukradení. Následovat by však měly kroky další. Nebudu tedy dnešní den nijak dál rozebírat, ti z vás kteří naše kroky sledují od počátku ví moc dobře, kolik úsilí a času jsme při prosazování paušálů již obětovali. Na závěr si však vypůjčím slova jedné paní z diskuze pod dnešním článkem na serveru Živě, která celou situaci komentuje velmi trefně a její slova by si měli vedoucí pracovníci pověsit nad své pracovní stoly:
"Na paušál jsem čekala od ledna do září loňského roku. Marně. Po dalším půlroce tu máme nemastné neslané polovičaté řešení (i když si své uživatele jistě najde). Pomůže další půlrok pánům z ČTc, aby si konečně uvědomili, co trh skutečně žádá?"
Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.