Co pod stromeček? IrDA adaptér!
Kapitoly článků
Mobilní telefon už není hitem letošní sezóny, spíše už dochází k výměně starší za novější, barevné, často s infračerveným portem nebo Bluetooth. A právě propojení mobilního telefonu s počítačem nás zaujalo natolik, že jsme se pustili do hledání, kde se to u nás dá pořídit, jak to funguje a jak to je drahé. Po chvíli pátrání jsme největší kumulaci nalezli u pražské firmy Krup. A tak se nyní budeme moci podívat na tři zařízení, která vám dovolí k počítači připojit mobily (ale i jiná zařízení, třeba tiskárny) s IrDA. Bluetooth jsme zatím vynechali, přeci jen je to o něco dražší a toto rozhraní u mobilů moc lidí asi zatím nemá. Ale chystáme se na to už v lednu. Tak tedy. Krup nám poslal dvě IrDA na USB a jedno na sériový port. Použití tedy pro každý počítač (i když, kolik % asi tak dnes ještě nemá alespoň USB 1.1?).
Jsou to:
- USB IrDA SigmaTel Dongle
- USB IrDA Manhattan Mercury Dongle
- COM IrDA MA-60
IrDA Manhattan Mercury
Protože Mercury se mi zdál na pohled nejzajímavější, začal jsem s ním.
Co si domů přinesete
- IrDA adaptér
- propojovací adaptér k USB
- manuál
- disketu s ovladačem
Instalace
Hned jak jsem Mercury vytáhl z krabice, napadlo mne: žába! Velmi futuristicky pojaté řešení, co říkáte? Zajímavý je i kablík. Ten je totiž (a na fotce to snad je vidět) vyztužený. Můžete si ho tedy vytvarovat jak budete potřebovat. Kdo si to jednou zapojí, pochopí, jak moc je to šikovné. Samotná žabička je totiž velmi lehoučká a po stole se tak má snahu posunovat kam zrovna nepotřebujete. Žabka je tedy z klece venku, připojím kablík k USB a hned se pěkně modře rozsvítila (fotografie není moc kvalitní, ale bez blesku a bez stativu to po tmě lépe se svým digiťákem nesvedu.
Pak už se ohlásily Windows XP. Nové zařízení se samo přidalo mezi ostatní v systému. Zatím však pod trochu jiným označením, jako StigmaTel:
Nevadí, máme přece přibalenu disketu. Při instalaci se sice dozvíte, že není WHQL, ale jak jsem psal před nedávnem, ani tato certifikace mnohdy nezajišťuje potřebnou kvalitu.
Použití
Tak takové je oficiální označení oné žabičky. Nyní už stačí přiložit telefon:
Sice Windows při přiložení píší něco o novém počítači, ale není on mobil vlastně také malý počítač? Na liště se objeví další ikonka: Která to je, asi poznáte.
Nyní máte tedy připojen telefon a bez dalšího ho můžete používat jako modem:
Hodnocení
No a to je všechno. Pro další použití budete potřebovat nějakou aplikaci, kterou najdete buďto přibalenou na CD u mobilu, nebo si ji stáhnete od jeho výrobce. A co dodat? Snad jen, že ta modrá barva po čase začne trochu vadit a bylo by dobré, kdyby se po čase, kdy není zařízení delší dobu používáno, došlo k jejímu vypnutí. Možná se to dá někde nastavit, ale já to neobjevil. K bezproblémové instalaci, hezkému vzhledu připočteme i nějaké ty mínusy. Chybí USB kabel a český manuál (Krup nám oznámil, že si jej můžete stáhnout na jejich webu - URL je na konci stránky). I když na druhou stranu o čem tam psát, že? Ale zákon si to žádá. Určitě by se šikla i nějaká ta jednoduchá aplikace. Tak, a nyní už si můžete objednat jeden z paušálů pro připojení k internetu a brouzdat třeba i na poli (nemyslím osením, ale po internetu). Samozřejmě, když máte notebook.
Byli jsme také prodejcem upozorněni, že IrDA nespolupracuje s mobilem Nokia 6310i (Nokia má u starších telefonů chybu ve firmware, takže nefungovaly s žádným infraportem), jedinou možností je upgradovat firmware telefonu), spojeni u něho jinak stále padá. To samozřejmě platí i pro oba následující modely IrDA.
K testu dodala firma: Krup, s.r.o.
Cena: 1 316,00 (včetně DPH)
Záruka: 2 roky