Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Co se událo v roce 2007 a co nás čeká v 2008? - Pevné disky

Mno, už je spíš na čase nahradit tuhle v základech desetiletí starou technologii něčím zcela novým. Disky jsou zatím nenahraditelné, o tom žádná.., ale přeci jen jejich náchylnost k poškození, energetická náročnost, limitovaná miniaturizace... už aby byly nějaký rychlý flash paměti s možností téměř neomezených zápisů/přepisů. Mno a Vistám by spíš prospělo (krom 8Gb RAMky) aby měli disky alespoň 128mb cache a oněch 15000 ot/min. Osobně se těším, až bude počítač vypadat jako kostka rosolu a když si bude chtít někdo napsat dopis ve Wordu 2095, tak se telepaticky připojí a bude to...mno

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jouda z Brna, tebe sa zda disk desatrocia stara technologia, ale pisat v roku 2095 vo Worde a telepaticky posielat, tak to je ako na formulu dat kolesa z rebrinaka :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jouda z Brna: myslim, ze v tvem pripade muzeme klidne o kostce rosolu mluvit ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Oni jsou flash disky spolehlivější než ty klasické?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to: hololoď
skus sa spytat americkej armady oni uz dlhsiu dobu pouzivaju SSD disky.
Kua ano je spolahlivejsi.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jouda: ja nie som moc za to aby disky mali 128 milibitov cache...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mno.. nejidálnější a reálnou náhradou za pevné disky je holokostka. Jedinou překážkou je její cena, ale ta je zase dána tím, že žádná z velkých korporací neinvestovala do hromadných výrobních technologií. Roli také hraje ten faktor, že firmy chtějí vytřískat ze zavedené a bezcenné dolary přinášející technologi co nejvíce. Už se těším až v roce 2032 zapojím svoje sluchátka do MP3 přehrávače (v té době snad sFLAC45 přehrávače) s holopamětí o kapacitě stovek exabitů a vychutnám si svou sbírku nahrávek bez komprese!..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to: Jouda z Brna
uz nefetuj potom vidis daleko do buducnosti a placas futuristicke blbosti.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

U flash pamětí je problém s omezeným počtem přepisů jedné datové buňky. Sice je to řádově 100.000, ale v diskové technologii je to hodně malé číslo.
Škoda, že žádný výrobce nedělá SSD složený z RAMek a FLASHek. Po připojení napájení by vnitřní procesor překopíroval obsah FLASH do RAM a jelo by se jen z RAM, po odpojení napájení by z mini li-pol akumulátoru provedl zase zpětný zápis z RAM do FLASH.
Pro urychlení zápisu by šla použít bitová mapa buněk paměti (např 1 bit pro velikost 4kB ) a podle ní by se zápis prováděl jen u změněných dat.
Životnost SSD by pak byla 100.000 napájecích cyklů a RAMky jsou výrazně rychlejší než flešky (i jejich cena je nižší).

Ano, disk by byl dražší, ale pro náhradu za točící se HDD bych raději koupil tento, než se bál, že mi aplikace, co neustále něco ukládá na disk ten fleškový zničí do jednoho roku.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

hololoď : z mechanického hlediska nemá SSD chybu, proto je má armáda v oblibě. Na drouhou stranu oni zas až tak neřeší cenu a životnosti, prostě si dají servisní interval "po půl roce používání vyměnit" a vyřešeno. Doma by tě asi takový přístup naštval.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pořídil jsem Raptor 74GB a je to jako kdyby PC pokropil živou vodou. Souhlasím s tím, že 300GB 10000RPM HDD by byl skvělý dárek k příštím vánocům.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To s tou kombinací flash, RAM, procesoru a ještě lion baterie, to má být vtip, ne?

Máte tři komponenty místo jednoho (nepočítám vám ten kontrolér, který by musel být složitější), tak kde je ta energetická nenáročnost, spolehlivost a možnosti miniaturizace? A cena, ta by taky stoupala do astronomických výšin. Jo, a kapacita by skočila šipku, když byste tam musel integrovat RAM čipy! A co by se dělalo, kdyby bylo třeba během syncronizace potřeba disk opět zpřístupnit? Je vám jasné, že by přehrání z RAM na flash mohlo trvat poměrně dlouho.

Do takové technologie bych nikdy nešel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A uvědomte si, že byste v podstatě zbytečně tuploval funkci RAM v počítači. Proč to dělat uvnitř disku, když už je to jednou venku (kde je to jedndoušší) a má to tam stejnou funkci?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nemusíš se bát. 100 000 cyklů je víc než dost.Flash paměti maji inteligentní správu zápisu.Každý sektor má počítadlo kolikrát byl zapsán.Sektory jsou dynamicky alokovány tak, aby byly všechny zapsány rovnoměrně.Třeba FAT cestuje po celém disku a ty o tom nevíš...Pokud je tedy SSD 40 GB x 100 000 cyklů, tak je tedy potřeba zapsat 4 000 000 GB dat, než disk odejde.To je, pokud tedy zapisuješ 1MB/s práce na 129 let...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Drahý Torxi, dýchej z hluboka. Měl jsem to štěstí (či smůlu) spolupracovat s naší armádou. všetně výběru a použiví počitadel pro mise v Kuvajtu a Basře. Spíš bych vám doporučoval nepodléhat propagandě. ČR má delší mise než USA - drahá doprava pro naší republiku. Závěr - v nteboocích odcházely hlavně klávesnice - pískového humusu se nezbavíte. Výdrž (baterií) celkem ušla, neodešel žádný kritický HD. Při použití USB flash, mem karet atp. došlo v mnoha případech k selhání (prosím , nebyly to špatné kontakty, na to stačí stalčený vzduch, WD40 atp.) Takže co vy na to?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

olaf_w: hmm, ked uz tu mame cloveka s takymi praktickymi skusenostami, mal by som par otazok... ake notasky pouziva armada v takych nehostinnych podmienkach - nieco komercne dostupne (napr. Panasonic Toughbook) alebo nieco specialne na zakazku? aku zivotnost maju tie notasy/ako casto sa obmiena HW? v com bol teda problem s tymi flash pamatami? teplota, mechanicke poskodenie?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak 2 tera disk už je dobrá velikost. Nemá někdo tušení kolik bude "výpalné"?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

za 40GB se platí 10 Kč,takže 500..

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

jenicek999: to ale v idealnim pripade. kdyz ten disk bude plnejsi a budou na nem krom menicich se dat i data trvala, tak zavisi i na procentualnim obsazeni disku trvalymi daty. napr takova mp3 bude zapsana jednou a bude si syslit svuj flek a pro ty prepisujici data zbyde mensi akcni prostor.

ale dokazu si predstavit nejakou chytrou elektroniku, co postupne zmensuje kapacitu disku o "vyhorele" sektory. v tom pripade by se dal ssd pouzivat zaroven jako systemovy i datovy disk s rozumnou zivotnosti. muselo by tam ale byt skoro 100% rozeznani odchazejiciho sektoru a jeho vcasne vyrazeni.

cesta je ale asi opravdu jen velka ram, zruseni swapu a zapis na disk jen obcas pro vyprazdneni zmen z ram. to ze musi spolupracovat system at uz win nebo *nix je jasne. treba aspon zacnou byt popularni upsky proti vypadku proudu. nebo tu s nami klasicke disky budou dele, nez by nekteri chteli.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Lidičky Technics porát vyrabí ja sem koupil nedávno sluchátka Technics made in japan a čerstvýho data! mnu ale stojí to love skoro 3čtvrtě meho platu ne skoro ale určitě jinak Technics porát vyrabí DJ techniku a vyrabět bude!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> Jouda z Brna : Vistám by zejména prospělo, kdyby je hodnotili ti, kdo s nimi pracují, mají na to hardware a software, který není složen z 90% z cracků. 2GB jsou více, než dostačující. Jsem taky z Brna, tak se klidně stav, budu si z tebe rád dělat legraci :-) Mimochodem, co je to "bezcenná dolary přinášející technologie"? Tak sakra, je bezcenní, nebo přináší dolary? ;-)

> Torx : Budu se "pýtať" americké armády, až budu provozovat počítač v tanku. A až budu mít 5 dolarů na každý šroubek. Mimochodem, KAŽDÝ hdd v USArmy je SSD? Máš nějaká čísla, nebo je to jen další "jedna jihoamerická banka se rozhodla používat Lunix"? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ho: je to trošku jinak.SSD právě data na disku reorganizuje tak, aby byly všechny sektory zapsány rovnoměrně.To znamená že i věci, které jenom jednou zapíšeš,řadič SSD přesouvá na mista, která byla předtím používáná častěji.O tom vůbec nevíš ty ani operační systém.Prostě ta MP3 je de-facto každý den na jiném mistě.Disk to ani jinak dělat nemůže.On neví co je obsazeno a co ne.To ví jenom operační systém.Každý disk má už z výroby spousty defektních míst.A každý sektor má navíc určitý počet bajtů pro opravu dat, pro uložení četnosti mazání, příznak zda je chybný atd.Proto má 1 GB disk jenom 950MB.Něco je vadné z výroby, něco se vyskytne později a přemapuje se právě do těchto oblastí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Prostě ta MP3 je de-facto každý den na jiném mistě."

podla mna to uplne takto nefunguje... je jasne, ze tam musi byt nejaky system na spravovanie rovnomerneho poctu zapisov, ale aby disk kazdy den prehadzoval sektory na disku len kvoli tomu, aby bol kazdy sektor rovnako "ojazdeny" sa mi zda trosku zbytocne plytvanie uz aj tak dost obmedzenym poctom zapisov... skor by som povedal, ze to funguje asi tak, ze pokym nedosiahne urcity sektor urcitej hodnoty poctu zapisov, tak sa nic nedeje a az potom sa na jeho miesto presunie sektor, ktory ma najmensi pocet zapisov... urcite na to je dost zlozity algoritmus vyhodnocovania, ale urcite to nie je tak, ze kazdy den tie sektory lietaju po disku hore-dole...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

to Heh:Disk samozřejmě nešibuje data tam a zpět, aby všechny buňky byly zapsány stejně.Funguje to např takto.Nejvíce zápisů je třeba do FAT.Proto třeba 16 po sobě jdoucích zápisů jde do sektoru 100. Další zápis 16 zápisů jde do sektoru 101 kde je třeba ta MP3 a MP3 musí na místo FAT do 100.Dalších 16 zápisů jde do sektoru  102 kde je třeba video a video musí do 101.Je to zjednodušeno, jinak je to dost složité. Sektory mají 2 nebo 4 KB + nějaké bajty pro samoopravné kódy a další údaje.Zapisovat lze jen do smazaných sektorů a lze mazat pouze 64 nebo 128 sektorů současně.De facto asi kvalita řadiče určuje kvalitu celého disku.Řadič by měl mít asi celkem velkou RAM, aby mohl držet v paměti stupeň opotřebení jednotlivých sektorů.
 
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

PaoloCZ: to vyrábí firma HyperOs Systems (http://www.hyperossystems.co.uk), jmenuje se to HyperDrive a je to neskutečně drahé

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jenicek: presne takto som to pochopil z tvojho predchadzajuceho prispevku, a ako hovorim, takto to fachat podla mna nebude... ved sam si povedal (a mas pravdu), ze samotny disk nevie, ci je v danom sektore ulozena cast nejakeho suboru alebo nie, to vie len OS, ktory to vycita zo systemu suborov... to znamena, ze disk to musi brat tak, ako keby bola zapisana cela particia, teda to presuvanie by sa dialo po kazdom tom 16 zapise a to je v porovnani s poctom uzivatelovych zapisov relativne dost vela... ako som uz povedal, je tam skor nejaky cip, ktory vyhodnocuje pocet zapisov jednotlivych sektorov a podla nejakeho algoritmu vyhodnocuje, ci je napr. rozdiel medzi najviac a najmenej pouzivanym sektorom dost velky na to, aby sa vymenil ich obsah (samozrejme urcite to nie je uplne taketo jednoduche), ale urcite to nie je tak, ako hovoris ty, tzn. ze rozdiel medzi najviac a najmenej zapisanym sektorom by bol 16 zapisov (alebo kludne aj viac, ale kazdopadne by to bolo zbytocne plytvanie zapismi)...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Heh:Číslo 16 bylo uvedeno jako příklad.Algoritmus je samozřejmě složitější.Je jich mnoho a některé dokonce patentované.Celé je to ještě komplikované tím, že zapisovat lze pouze smazané sektory-2KB velké, ale mazat celé bloky 256KB velké.Disk si vede frontu nejčetněji používých sektorůProto je asi vhodné pro často přepisované sektory vyhradit kus bloku nebo celý.Sektor postupně zapisovat v bloku.Až bude celý popsán, tak jej smazat a začít znovu od kraje.Teprve po několika přepisech celého bloku si vzít jiný volný nebo výměnit s obsazeným.Počet může být samozřejmě různý.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nj, uz som pochopil, jak si to myslel... konecne :)... jo, tak nejak si to aj ja predstavujem, len sa asi spatne vyjadrujem :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.