Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Core i9-9900KS s 5GHz osmijádrovým boostem asi končí na trhu

Dává to smysl, pokud je ve výrobě 10. generace a čipy 9. už se ve výrobě utlumily, tak není odkud brát ty nejlepší kousky.Samozřejmě také záleží zda to skutečně byl plán vyrobit jen určité množství čipů a přestat.

+1
-14
-1
Je komentář přínosný?

Tak "plán" byl jasný - mít "aspoň něco" proti konkurenci.

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

coz moc nevyslo a letos to u intelu zjevne ani lepsi nebude :-D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ale i9-9900 se prodávají dost dobře, společně s i7 si drží velice dobrou pozici. Podle HW Unboxed, kteří čerpali za loňský rok data z Amazonu, varianty i7 a i9 drží 45% ve srovnání s Ryzen 7 a Ryzen 9. V téhle kategorii má v retailu Intel největší podíl, takže vzhledem k výhodnější nabídce AMD si Intel dokázal udržet velice dobrou pozici, s 10. generací, pokud budou podobné ceny jako u 9. má šanci setrvat. Navíc nabídnou konkurenci pro Ryzen 5, v low endu ale stále zůstane AMD naprosto dominovat, tak jak doteď

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

snad necerpas z toho videa, kde je kolacovy graf s nazvom: HW unboxed Amazon data (kolko sledovacov HW unboxed kupilo v Amazone cpu)
ty si taky mensi goebels, v statistikach :)

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

..on tuhle blbost zopakuje jeste tak 5-10x, nez mu mozna dojde, ze se jedna o statistiku prodeje pres sponozorovany link amazonu pod videi HWUnboxed, ktera nema z celkovymi prodeji na Amazonu nic spolecneho..
;)

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

Jo použil ji i na EHW. Otázka je zda tomu sám věří a nebo to dělá zcela záměrně a účelově.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

moc tu intelovskou propagandu zeres :-D

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Tohle CPU jednoznačně aspiruje počtem vyrobených kusů na sběratelský kousek, ovšem cena je na vitrínu nesmyslná.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

ehm ehm... i7-8086, nenapadá mě v čem by to CPU mělo být vitrínové, protože tam není nic zajímavého, kromě toho že to nebyla sériovka. Ještě budiž u té 8086, díky tomu názvu, ale i tam to hodně kulhá. Sice to byl allcore 5GHz CPU, jenže to nové CPU zase překoná, takže jedině ta limitovanost.

Zajímavé jsou CPU jistých výrobců, co již nejsou, nebo se zlatým IHS, nebo pentia s bugem (což samo o sobě není tak zajímavé, jako to IHS, které mají), nebo zkrátka nějaké méně vídané modely z doby 30+ let (kolik sběratelů má třeba nejvyšší P-Pro 200MHz s 1MB cache).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, já ne. Ale zato mám Pentium II overdrive (do P-Pro Socketu 8) na 300MHz (60MHz FSB)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a nějak přejebat to do desky s FSB 100 nešlo tenkrát?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já sběratel nejsem a P-Pro 200MHz se mi tu válí. Plně funkční, s luxusními 128MB RAM :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já mám třeba dva 1MB L2 kousky v duální desce se 768MB RAM, není to zase kdovíjaký unikát :-). PII Overdrive je mnohem vzácnější, PPro kupoval každý, ale socket8 Overdrive jen málokdo když byl 100MHz Slot1/2... Jsou schopné rozběhat i aktuální lubuntu byť 2x200MHz jen s FPU už je tak na psaní textu apod. a sestava žere 120-140W podle zátěže, tyhle procíky na svou dobu opravdu hodně topí. Na internet kdy nejméně užraný prohlížeč sežere 512 MB RAM na suchý běh to vážně moc není ale mail odešlete to zase jo :-D.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, já bych řekl, že docela i jo. 512k kousky se válej celkem "běžně" na internetu, ale 1M 200MHz modely už moc ne. Desky jsou na tom ještě hůř, o PPro overdrivu vím celkem prd.

Ono moc lidí ani neví, k čemu je onen "hnědý slot" nad Socketem 7, pokud už tuší k čemu to je, tak stejně moc nechápou význam (že byly desky s 256 a 512k cache). A naprosto mě dojímá, jak se někteří na jenom nejmenovaném portálu snaží prodat desky, které jsou docela vybrapčené (neřeším že jsou očesané o chladiče, ale často tomu chybí i flashka/epromka, zejména u těch starých, kde je očesaná jak cache, tak i epromka).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak jako nové v polovině 90.let stálo 2000$ a bylo výrazně těžší ho vyrobit když vše se testovalo až po sestavení a zatímco 256kB verze byla svým způsobem výrobní nepodarek 512 kB cache, 512 kB verze už musela mít cache bez chyb a 1MB je obsahuje hned 2 naráz... Přitom to bylo na hranicích možností výrobního procesu.

Vybrabčené desky jsou zlo, ještě horší situace je u historických počítačů kde se některé čipy dají prodat za hodně peněz za kus a překupníci to často trhají tak že poškodí součástku i desku. Už jsem kupoval i desku kde co šlo vyndat tam nebylo + součástky co se snadno odlomí to taky nedaly. Ale po profesionální léčebné kůře se zadařilo a deska funguje :-).

Overdrive je nejvzácnější koření do Socket8, je to vlastně Xeon na Pentiu 2 s 512kB full speed L2 cache a FSB 60/66MHz na 300/333MHz (obyčejná P2 neměla stejně rychlou cache jako CPU, paradoxně jen Celeron A s L2 ano ale ta zase byla malá). Už před 15 lety bylo mimořádně těžké je sehnat a stály balík. Výkonově to taky není takové terno kvůli EDO RAM a 66MHz FSB, chybějící AGP a jen 2way SMP (PPro umí až 4xSMP to xeony na P2 neumí). Jinak svého času sestava se 4 kusy PPro na 200MHz měla pro zajímavost výkon asi jako Duron 600Mhz, být to úloha využívající L2 Cache patrně by to bylo výkonnější...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak nějak jsem to tušil, ostatně stejně jako ostatní Overdrive CPU, byť u těch 486 je to takové... podle mě na hranici s top modely 486 CPU, co jsem koukal na testy.
PPro jsem v rukou neměl a je to v podstatě poslední věc, co mi do prakticky kompletní 286 a dál sestavy chybí (nepočítám to, že mi chybí ivy bridge, i když hypoteticky nechybí a takovéhle "moderny"). Ještě mám pár restů u AMD platformy, bulldozer a nějaké ty drobky které bych chtěl ve sbírce mít, nicméně podvozky bych měl mít.

O tom, že to PPro muselo být logicky překonáno "novým" lowendem se dalo tušit, tehdy byl ten vývoj docela bouřlivý a s každým rokem to letělo násobkama nahoru. Byť nejsem nejmladší, byl jsem nerd a zajímalo mě to, takže jsem si vyzkoušel prakticky všechno od 286 a výš, akorát nemám modernu typu ryzen a LGA115x CPU mě taky minulo, funguju na X99.

Jsem docela zvědavej, až se vrhnu do toho, co jsem za poslední roky hromadil, než zestárnu a nebudu na to mít náladu, nebo tomu "vyprchá" FW ve flashkách a epromkách :D

U toho PPro to vidím tak, že to budu muset sehnat asi ze zahraničí, aby to za něco stálo, pokud teda už nebude cena tak nechutná, že mě to odradí. Štve mě, o kolik HW jsem přišel (byť zase jiný získal, ale to už není řekněme PC-class železo), toho HW je tolik, že to musím evidovat, abych ještě tušil, jaké jsou reálné stavy, nicméně je znát, že se zásoby menší, hůř se to všechno shání a ceny už nejsou takové lidové ala holice před 10 roky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zase aby nedošlo k mýlce - to overdrive má MMX a P2 jádro s mnohem vyšší rychlostí 200 ku 333MHz, je tedy reálně o dost výkonnější než každé Pentium Pro. Ale nativně Slot 2 deska nabízí prostě víc - o mnoho rychlejší a kapacitou větší SDRAM, AGP, ATA66 a hlavně až osmiprocesorovou konfiguraci. Ono se do toho Intelu určitě moc nechtělo, dělat levné upgrady. Nové a tehdy opravdu pekelně drahé Xeony by přicházely o trh když by si majitelé starších desek relativně levně měnili jen CPU takže více než dvouprocesorové sestavy se upgradovat nedaly (4 a 8 CPU). To totiž Overdrive (jistě jen náhodou, jak je u Intelu též jistě jen shodou náhod dobrým zvykem :-D ) neumělo, stejně jako obyčejné Pentium 2 zvládá běh jen dvou CPU naráz. Takže cena byla vysoká, využitelnost omezená a proto je jich tak málo - ti skutečně bohatí majitelé sestav >2 CPU raději vydrželi do Xeona v Slot2 na bázi 450NX a upgrade byl zajímavý jen pro 1P/2P sestavy, kde ovšem často obyčejné a výrazně levnější Pentium 2 díky AGP a SDRAM odvedlo stejnou či lepší práci v o generaci modernější sestavě.

On ten Duroní test byl na nějaké blbosti á la Pí, nebylo to něco hluboce matematického. Kdyby se počítaly třeba prvočísla co by se Duronu nevešly do té jeho mikro L2 cache ale 1MB by na to stačil, tak by ty Pentia dosáhly možná i násobně vyššího výkonu. A hlavně to byla "jen" čtyřprocesorová sestava, ještě existovaly taky obludy s 8 CPU :-). Rozdíl mezi 256kB a 1MB verzí je v chodu běžného systému poznat hned pocitově, prostě to běží plynuleji ale zase na druhou stranu pořád je to jen 200MHz plečka s x87 FPU a 108 MB/s do RAM :-). Cache má propustnost asi 500MB/s, dneska už to jsou směšné hodnoty.

Spíš bych se bál že vyprchají plošné spoje z bezolovantého cínu a kondíky, EEPROM paměti z 80.let pořád vcelku spolehlivě fungují :-).

Záleží kolik za to chceš dát, ono kdo chce opičku, musí mít na banány. Když to není taková ta kategorie "a nechcete mi to dát jen za odnos?" tak dáš pár tisíc ale CPU máš doma maximálně do pár týdnů. Nejhorší jsou základní desky, ty už prostě nejsou a ty co jsou si buď majitel opečovává jako oko v hlavě nebo má představu jak se rychle a bezpracně stát milionářem, případně moc dobře ví proč se jí zbavuje a schová se to elegantně do kategorie "bez záruky."

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teď se pár 1MB L2 kousků objevilo na německé Ebay za 69€ :-) https://www.ebay.com/itm/Intel-Pentium-Pro-200Mhz-CPU-SL25A-1M-PPro-Sock...

Sice je to asi 2 tisíce s dopravou ale koupit se to dá pořád jak houska na krámě. Overdrive je minimálně 2x dražší a je jich jen pár v USA apod.

Zato duální deska asi na celé ebay není, jen pár single socketů od 50 €... https://www.ebay.com/itm/Mainboard-BCM-Advanced-Research-BCM-SQ600-Penti...

Takže opičky jsou, jen je třeba mít na trs banánů :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sám bych se na to taky podíval, ale teď se staví, tak není moc peněz na "blbosti", teda je, ale příští výplata už je vyčerpána, tak jestli to tam nějakou dobu vydrží, tak se o to postarám.

Horší to bude s tím podvozkem, o tom žádná. Proto jsem se dost předzásobil všeobecně podvozky. Všichni sbíraj CPU, protože pozlacené IHS vypadá hezky, že, deska je jen DPS s konektory a "nezajímavými" obvody. Za speciality co vlastním lze asi považovat SlotA mobo (měl jsem/mám ještě FIC SD11, ale ta je stabilní jak plutonium) kompletně s VIA chipsetem. Pak tu mám intel mobo s i850 a S423 s RIMM, nějaké 286 (jedna je lehce plesnivá od baterky) a tak.

Jsem rád jak malej jarda, že jsem ulovil ls-120 a zřejmě i funkční a nestálo to ani typickou raketu (2kkč+). Hračky jsou, ještě mám v hledáčku určité specifické hračky, aby byla hračkárna jó bohatá, prakticky minulej rok mi vždycky z výplaty šlo něco do hračkárny, od 1/5 i do 1/2, takže tak :D

Jinak k tomu výkonu, mě je to jasný, já měl ve své době "alternativu" k pentiu, čili WinChip C6 na 200MHz, super bylo, že už neprudili programy vyžadující určitou minimální frekvenci nebo MMX, ale na druhou stranu to mělo fakt líný FPU, takže místy jsem cítil, že to bylo línější jak ta P133, stejně jako vliv měla cache. Teď mám tu 5930K, je to už taky slabota, ale v MT to ještě něco dá, má to velkou propustnost pamětí a tak, jenže ve většíně úloh tohle smete i "blbej" Ryzen 1600, kterej stál méně jak 1/5 (mobo, cpu, paměti). Všeobecně je vždycky lepší novej mainstream než starej hi-end, nemluvě o provozních nákladech, údržbě a tak. Na druhou stranu, i ta stará platforma má něco do sebe, včetně "hiendovitosti", tedy tím, že může být kvalitnější a myslelo se na něco, co se v rámci katování kostů v mainstreamu vypustilo.

Jinak mám doma ještě jednu specialitu, z mého pohledu. Slot1 mobo s 70p SIMMy, bez AGP, je to snad intel mobo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hu, WinChip na 200MHz :-). S tím jsem měl to "štěstí" pracovat, to je dobrá plečka kde asi jediná pozitivní věc byla cenovka. Sice má "MMX" a 200MHz ale uvnitř je to taková naleštěná 486ka, FPU je rychlé asi jako Pentium 75 a výkon jeho MMX jednotky dosahuje Pentia 133MHz bez MMX ( :-D). Integer celkem jde, je to asi Pentium 166MHz nebo K5 90 MHz...

AMD Slotové desky jsou vzácné, on se jednak moc dlouho nepoužíval protože trpěl problémy s pomalou externí L2 cache stejně jako Katmai Pentium 3 a AMD s ním teprve získávalo wow efekt a brzy poté uvedený Socket A poskytoval full speed cache a mnohem lepší upgradovatelnost. Zajímavost je, že to je principiálně Intelův Slot 1 jen s odlišným zapojením cest protože intel následně AMD neposkytl licenci když v rámci vytvoření si čistě vlastního trhu zařízl Socket 7 a tak museli ostatním výrobci chvíli přežívat se SuperSocket7 a následně zkrachovat (víceméně všichni malí výrobci byť Cyrix ještě chvíli dožíval jako lowend na Socketu 370) nebo též vyrobit svůj socket a přežít (AMD).

Podle mě je nejlepší brát hiend, ale jeden dva modely pod špičkou, co používá optimalizovaný proces spotřeba/výkon. Tam se dosáhne nejlepšího výkonu a všech dostupných možností za rozumné peníze. Mainstream obvykle vlastnosti hiendu dohání se spožděním cca 2 generace, případně vůbec aby si kapříci nevypustili hiend rybník.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten WinChip byl bída, ale prej existoval WinChip2, kterej nebyl tak hroznej, dle všeho. Hlavně, on byl levnej, protože výsledný křemík byl fakt prťavej, proti pentiu. Jinak subjektivně jsem ho měl raději jak tu P133, protože spousta programů si hlídalo přítomnost MMX nebo frekvence, tohle to obešlo. Byla to sice bída s nouzí, ale jistá forma upgradu to byla.

SlotA je vlastně (fyzicky) otočenej Slot1, aby se nedal zaměnit a někdo nestrčil S1 CPU do SA. O SS7 vím, nicméně spíš se to všechno schovalo pod S7 a jen se specifikovala kompatibilita desek vůči K6, Cyrixům/VIA a dalších exotik.

Hi-end jsem většinou bral, X99 je už čistě můj "novej", koupil jsem to opravdu nové, nebazarově a bylo to krvavý, na druhou stranu, účel to splnilo dneska se na tom furt dá spolehlivě a dobře fungovat. Je to v podstatě "homebrew" WS, jedinou nestabilitu mi tam způsoboval upgrade na veku, minimálně už rok to je stabilní, dokáže to běžet měsíce bez resetu/problému. Tohle prostě lidé, co fungujou na spotřebce nepochopí, že tam většina věcí funguje jak má a údržba je na úplně jiné úrovni. Ostatně mě dráždí R9 3950X, nelíbí se mi akorát downgrade na 2ch a počet pcie. Asi to dopadne tak, že časem tedy půjdu do nejvyšší spotřebky nebo nějakého nižšího TRka, ale zároveň bude někde bokem tenhleten aktuální stroj. Trápí mě akorát děravost, tedy jak bych tam hodil novej OS, tak zabiju většinu výkonostních benefitů, tedy to, proč se to kupovalo. Teď se staví, na počítač není čas a místo :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo to byly mírně výš taktované verze s podporou 3DNow! do Super Socket 7, kde hrály roli ještě levnějších CPU než sociální AMD K6-2. Mírnou evolucí a skupováním se krachujících mezi sebou se to jádro následně dostalo do CPU Cyrix III pro Intelův Socket 370, kde dohrálo svou roli nejlevnější alternativy pro kancelářské sestavy když ani Celeron nebyl dost levný. V kostce řečeno zastaralá výrobní technologie v zastaralém socketu. Cyrix III je ale dle mého soudu asi jediný CPU s 3DNow! co se dal použít v Intelských deskách byť jeho výkon je tragický :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, tak Cyrix III nemám, ale vlastním několik 486 cyrixů, Cyrixe M3 a pak už VIA C3, nepočítám přímo epia desky a podobné. Dokonce tu mám i "kingston" TurboChip, což není nic jiného, než Am5x86P-75. Na CPU jsem teď chvilku dlabal, přednost měly desky a periferie, navíc jsou CPU všeobecně levné, proti podvozkům :D

Teď jsem se podíval do seznamu, ta SlotA deska je Asus K7V. Kopec různých desek, dokonce jsem teď při stěhování "harampádí" objevil další hromady HW včetně I/O řadičů, které jsem za nepěkné ceny nedávno nakupoval, takže ve finále něco asi pustím do světa taky. Ukořistil jsem i X48 mobo, ještě by to chtělo X79, aby to bylo kompletní :D

Morda grafik, některé budou spíš vytrínové (ve smyslu, že je to tak drahý, raději si to otestuju abych měl svoje měření a pak se to schová, aby to nepošlo). Blbý je, že jsem měl přehled o HW co jsem koupil za poslední dva roky a tím, jak jsem objevil ty další bedny, tak mi v tom vznikne guláš, protože to tam budu muset nějak dopsat. No, pokud mě nepřejede autobus nebo nesežere nějakej jinej čínskej breberák, tak budu mít do důchodu dost hraček. Seznam má teď asi 700 řádek, co řádka, to položka (někdy i více kusů = jedna řádka). Na mnohopese ani nemám, ale pár beden to dalo :)

Pár exotik mi ale chybí a asi je jen tak mít nebudu. Nějakou veselejší WS od SGI, Nexgen, itanium (WS, ale to se snad ještě rozumně sehnat dá). Pak mám doma nějaké keramické destičky, které slouží jako DPS a je na nich nalepené kovové pouzdro nesoucí nějaký křemík pod čepicí. Absolutně bez značení. Jo a pravda, zapoměl bych na naše slunéčka, Sun UltraSparcII nebo III, měl jsem jen CPU modul, chtělo by to i ten zbytek :) Blbý je, že se už musím krotit, fakt to leze do prostoru a na půdu tohle nepatří, tam by se tomu ubližovalo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tenhle procesor nemelo vubec smysl vydavat, podle mne on zajem proste neni, kdo by jednoduse chtel 250W zravou bestii kterou ve vsech smerech prekona Ryzen 7 3800X.

Intel Core i9 - 9900KS > 659€
AMD Ryzen 7 3800X > 375€

Rozdil 284€, tenhle financni rozdil v nesprospech Intel-u muzete vyuzit na nakup lepsi zakladni desky, osazeni vice operacni pameti nebo jako priplatek na lepsi grafickou kartu, navic musite zaratat i energetickou usporu v pripade AMD, dale ze vam v budoucnu nebude degradovat IPC a tez nemusite nutne kupovat lepsi procesorovy chladic(coz u Intel-u musite) co usetri dalsi porci penez.

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

intel ho vydal jen proto ze chtel vic osolit zakazniky, ze zacatku byly bezne 9900k co sis doma taktnul na 5GHz+ all, pak kdyz intel pochopil ze na tom muze vydelat tak zacal cipy prebirat a hako 9900k zacal prodavat pouze druhou jakost s tim ze ty lepsi preznacil na KS a prisolil cenu, holt ovecky musis strihat dokad beci :-D

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Tak ve všech směrech 100% ne. AMD je výhodnější koupě to ano, ale to že ten procesor se umí dostat k 5GHz mu dává výhodu (teď neřeším provozní vlastnosti). Na hry v FHD je to nejvýkonnější CPU to je neoddiskutovatelné. Pokud někdo cílí na 4K, pak je to jedno zda tento a nebo ekvivalent od AMD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Holt poslední kusy s bublinkovou fólií z dob Před Virem...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Na to jak se v únoru prodávali i9 a i7 se můžeme podívat:
https://twojepc.pl/news39809/Wyniki-sprzedazy-procesorow-w-Mindfactory-w...
Intel jakoby s retail končil komplet. Ne jen s 9900KS

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.