Corel koupil Bibble Labs, přivítejme Corel AfterShot Pro
Program je Bibbli pochopitelně do značné míry podobný. Pokud uživatelé Bibble měli poslední rok pocit, že tvůrci na další vývoj "kašlou", pak nyní se dozvídáme hlavní díl skládačky: loni totiž již pilně pracovali jak na převzetí Corelem, tak z vývojářského hlediska na implementaci Bibble enginu do produktů Corelu. Kromě samotného AfterShot Pro totiž bude Corel tento engine a věci s ním související používat v dalších programech. Ten pravý boj s Adobe právě začíná?
Každopádně to asi majitele Bibble Pro (Lite) nezajímá, ten chce vědět, jaký bude jeho další osud, protože přeci jen RAW devel nástroj se nekupuje jako kus sw, který už nikdy nebude aktualizován, naopak se kupuje s výhledem na verze budoucí. Majitelé Bibble budou mít k dispozici možnost výhodnějšího upgradu na AfterShot Pro. Jaký ale "ASP" je, na to nám odpoví již dlouholetý uživatel Bibble, náš čtenář Tomáš Bžatek (díky Tome):
- Funkčnost je na první pohled shodná, za poslední půlrok až rok malý vývojový tým Bibble (po údajném odchodu části vývojářů) ani nic převratného stihnout nemohl. Poslední stabilní release 5.2.3 přinesl nevídané množství novinek a bugfixů na to, že se jednalo jen o micro version bump.
- GUI bylo převlečeno do nového kabátu, některé prvky byly popřeházeny, ale charakteristické rysy Bibble zůstaly. Celkové minimum jiných kosmetických změn, klávesové zkratky zůstaly, dialogy jsou shodné, struktura menu a palet nástrojů (pravý sloupec) taktéž.
- Aplikace je postavena na Qt4 stejně jako předchozí verze, stále je k dispozici jen 32bit verze, ale dá se očekávat 64bit release. Překážkou jsou pravděpodobně integrované technologie jako Perfectly Clear a Noise Ninja, které v novém produktu zůstaly zachovány.
- Podle ohlasu na fóru Bibble bude zachován systém pluginu, změnilo se ale mírně API a potažmo SDK. Bibble dlouhodobě těží z dostupnosti rozličných doplňků třetích stran (zpravidla komunitních vývojářů), které dokáží posunout použitelnost produktu o několik kroků dopředu. Zbývá jen doufat, že si i Corel uvědomí hodnotu komunity kolem Bibble a neodřízne tuto základnu.
- Zmizela část funkcí color managementu, nedají se zvolit Look Profiles (něco na způsob presetu, v praxi se ale jednalo spíše o úpravu vstupních konverzních profilů), nedá se zvolit pracovní barevný prostor. Možná i díky tomu se zdá rychlost zpracování RAWů o fous lepší.
- Nový produkt dokáže načíst stávající XMP soubory vytvořené v Bibble.
- Subjektivně jsou výstupy výrazně odlišné, přepaly na fotkách jsou výraznější, často až rušivé, efektivně srážející pocitový dynamický rozsah "díla". Druhým podivným problémem je výrazná chromatická aberace (barevné kontury) na místech, kde by ji člověk nečekal. Dá se ale předpokládat, že tento nedostatek bude do finální verze opraven.
- Licenční kód pro Bibble 5 v novém produktu nefunguje, hash string je o pár znaků delší. Dialog a formát kódu je ale nápadně podobný. Dle dostupných informací by měl být nový produkt cenově zvýhodněn pro stávající uživatele Bibble, je zde šance dostat se pod 50 € za licenci.
- Corel AfterShot Pro je v současné době dostupný pro všechny tři hlavní platformy, tedy Windows, Linux a Mac. Soudě dle ohlasu na fóru je základna linuxových uživatelů velmi široká, koneckonců Bibble je jeden z mála "alternativních" komerčních a hlavně schopných RAW editorů pro linux.
Ještě malé srovnání Bibble 5 (vlevo) a AfterShotPro (vpravo):
Corel AfterShotPro si můžete vyzkoušet sami.