Corel PaintShop Pro X6: editor fotografií i pro poloprofesionální užití
Kapitoly článků
Dlouho jsem byl zvyklý pracovat s Photoshopem, nicméně faktem je, že na mé použití má až skoro moc funkcí. Vyznat se v tom je občas problém a ovládání je kvůli tomu těžkopádné, neustále něco hledám. Navíc velká licence stojí majlant (a k tomu dnes máte ty šílené klady) a odlehčené Elements jsem v životě neměl v ruce a netuším, jestli jsou dost odlehčené i na to, aby to běželo pod XP na Pentiu 4 3,3 GHz (na 865PE) a 2,5 GB RAM. Na většinu základní práce mi relativně stačí i XnView, ale potřebují pár pokročilejších funkcí, které nejsou úplně všude. Předně nástroj pro odstranění soudkovitosti (letitý Lumix DMC-FZ4 na to krapet trpí) a rozumnou práci s vrstvami pro vkládání vodoznaků, textů a další občasné editace.
To ze hry vylučuje Zoner PhotoStudio, alespoň tedy verze, které jsem měl prozatím v ruce. Ten v podstatě s vrstvami neumí, resp. něco umí, ale jen velmi povrchně, v podstatě ihned se na pevno slučují a neumí to snad ani transparentní pozadí, což je o ničem. Po krátkém hledání jem objevil Corel PaintShop Pro X6, jako velmi opomíjenou, ale přitom už velmi dlouho existující alternativu Photoshopu. S provozem pod XP na zmíněné konfiguraci nemá problém, minimem je pro něj procesor o frekvenci 1,5 GHz s instrukcemi SSE2 a 2 GB RAM, což splňuji. X6ka přinesla i 64bitovou verzi, nějakou dobu je navíc na trhu také X7. Cena se pohybuje od asi 1400 korun nahoru za anglickou verzi.
Základní obrazovka po spuštění PaintShopu je klasický manager souborů s náhledy (a pár základními nástroji) v prostředním oknu, stromem vlevo a informacemi o snímcích vpravo. Styl zobrazení se dá přepnout i na náhled jednoho snímku a něco, co vypadá jako napojení na Google Maps. Postranní panely jsou ve skutečnosti okna, která je možno přeskupovat, měnit jim velikost, zavírat je či přidávat další nástrojové panely. Je možnost zde spustit dávkové konverze apod., o čemž ovšem nic nevím, nepoužívám to. Při otevření některého obrázku v této obrazovce se otevře celoobrazovkový prohlížeč ve stylu slide-show, kde je možné provádět pár jednoduchých operací, a to je vše.
Další je obrazovka Vylepšení (Adjust), přepínání se prodáví přes záložky v horní liště (a v nastavení je možné zvolti výchozi pracovní prostor, tedy manažer, vylepšení a editor). Zde je možné použít některé fotografické nástroje např. pro úpravu jasu, barev apod. a speciální efekty. Přičemž většina z nich jsou dle mého názoru běžné kýče, které (pokud něco takového netvoříte záměrně, což budete asi výjimka) použijete párkrát za život. Zajímavější jsou spíše konverze do černobílých snímků.
Posledním a pro mě primární prostorem, kvůli kterému jsem to celé pořizoval, je editor. Ten si v rychlosti projdeme v další kapitole.