Corning má USB 3.0 kabel, který umí plných 5 Gb/s díky optice
Rozhraní USB 3.0 nabízí maximální přenosovou rychlost rovných 5 Gbit/s (625 MB/s), což je přes 10× více než zvládala nejrychlejší verze jeho předchůdce, USB 2.0 (480 Mbit/s, tzn. 60 MB/s). V praxi ale není snadné této rychlosti dosáhnout a často se jí není možné ani přiblížit: Na vině bývají obvykle kabely - obvykle ani není třeba závratných rychlostí, aby se pokles přenosové rychlosti projevil. Pro zajímavost můžu uvést nedávnou zkušenost, kdy i výměna kabelu ke čtečce paměťových karet (UHS-I) z nepoužitelně krátkého ~30cm originálu za 1,8m dvojitě stíněnou hamu s pozlacenými konektory (jiná verze v obchodě dostupná nebyla :-) způsobila zhruba 10% pokles maximální přenosové rychlosti.
Silné stínění s sebou nese i několik negativních vlastností - s kabely se špatně manipuluje, nelze je snadno ohýbat a mají tendenci svojí vahou posouvat či stahovat lehčí zařízení ze stolu, pokud nejsou připevněna.
Společnost Corning (známý výrobce ochranných skel pro mobily a tablety) přišla s nápadem, jak tyto problémy vyřešit. Nápad netkví ani tak v použití samotného optického přenosu, o kterém se v souvislosti s budoucími generacemi standardů jako USB či PCIe mluví už poměrně dlouho, jako spíš v použití technologie chystané pro budoucí generace na generaci současné. Konektory kabelu obsahují převodník na optiku a jsou spojeny optickým kabelem, který přináší celou řadu výhod: Je ohebný, pružný, mnohem tenčí, lehčí, nevyžaduje těžkopádné stínění a především nedegraduje přenosovou rychlost, takže s ním lze špičkově dosáhnout plných 5.0 Gbit/s, na které je dimenzovaná specifikace USB 3.0 (netřeba zdůrazňovat, že tuto rychlost musejí zvládat v první řadě obě propojená zařízení).
Oficiální název tohoto drátu-nedrátu je snadno zapamatovatelný: USB 3.Optical Cable. Informace o dostupných verzích jsou na webu Corningu rozmístěné poněkud chaoticky a zdá se, že (zatím?) nejsou zcela kompletní. Obrázky ukazují verze A-B (pro propojení PC a klasické periferie) a A-micro B (pro propojení PC a nějakého drobného zařízení, např. zmíněné čtečky). Na jiném místě najdeme zmínky o dostupnosti v délkách 10 metrů, 15 metrů a 30 metrů (pro změnu jsou zase uvedeny výlučně konektory A-A).
Předpokládáme, že výrobce nabídne všechny zmíněné kombinace (až si v tom udělá trochu pořádek :-). Patrně jedinou nevýhodou kabelu bude cena: Nejkratší desetimetrový vyjde na $129, což v přímém přepočtu dělá 2600 Kč, k čemuž si musíme připočítat i nějaké to spropitné pro daňovou a celní kasičku. S ohledem na cenu klasických USB 3.0 kabelů, které jsou při desetimetrové délce dodávány v aktivním provedení za zhruba 1200 Kč, ale nejde o žádný úlet, zvlášť pokud potřebujeme, aby propojení dosahovalo stabilně vysoké rychlosti.