Dá Sisvel zabrat výrobcům MP3 přehrávačů?
Možná už brzy se rozjede série žalob na zneužívání patentů na přehrávání MP3 v různých zařízeních. Prubířským kamenem má být žaloba, kterou Sisvel (S.I.SV.E.L. s.p.a.) podal na známého výrobce paměťových karet a MP3 přehrávačů, společnost SanDisk. Italská firma se obrátila na berlínský soud a ten nařídil, aby v srpnu tohoto roku byly SanDisku na výstavě IFA zabaveny všechny MP3 přehrávače včetně reklamních materiálů. Podle informace od Sisvel z minulého týdne, rozhodl vyšší soud, že tato akce byla oprávněná, i když žádné úřední rozhodnutí zatím vydáno nebylo. Ačkoliv je to informace poněkud tajemná, dá se tušit, že právo je asi na straně Sisvel a SanDisk se něčím provinit musel.
Sisvel mnohým firmám licencuje své patenty na MPEG přehrávání a už loni podobně vystoupil proti firmě Thomson a dokonce zpochybnil i její nárok na MP3 patent. Sisvel tvrdí, že k přehrávání MP3 je bezpodmínečně nutné mít jejich licenci, jinak jde o porušování patentového práva. Apple, Microsoft, Pioneer nebo Motorola, ti všichni platí, SanDisk ale nikoliv. Ten se brání, že jeho přehrávače nijak patenty Sisvel nezneužívají a proto ani hradit nic nehodlají. Mimo Německa je SanDisk ve stejné záležitosti řešen i před soudy v Holandsku, Velké Británii nebo USA.
Dceřinou organizací v USA, která jako Sisvel spravuje patenty na MPEG (velká část je jich vlastněna společností Philips), je firma Audio MPEG, která si stejně posvítila na Creative Labs a Samsung. Kolik pak firem ještě asi za patenty neplatí? Kdo další bude soudně popotahován? To se jistě brzy dozvíme. Pro nás to bude mít jedině ten dopad, že některé MP3 přehrávače budou najednou dražší. Nemohu ale nepřipomenout další poplatek, který již od některých výrobců vybírají přímo hudební vydavatelé.