Další informace o Canterwood a Springdale
Canterwood najdeme pod označením i875P, Springdale G se bude jmenovat i865G, Springdale PE potom i865PE a Springdale P samozřejmě i865P. Jejich vlastnosti už jsem detailně rozebíral na konci listopadu, kde můžete vidět i přehledné srovnání s chipsety i845 a E7205.
Velkou neznámou byl tehdy turbo mód. Nabízelo se vysvětlení, že pod tímto pojmem je schován dvoukanálový přístup do DDR400, že chipsety Springdale PE a G nabídnou v případě dvoukanálového přístupu maximálně DDR333 a u jednokanálového pak i DDR400. Canterwood by pak svým turbo módem umožňoval do DDR400 přistupovat i dvoukanálově. Jenže to se zdá být lichou úvahou, poněvadž asi nakonec tento režim nabídne nižší latenci (zpoždění).
Turbo mód bude použitelný pouze s 800MHz sběrnicí a s DDR400 pamětmi. Jeho efekt by měl být vidět zvýšením výkonu v systémových testech a Intel se ho snaží prezentovat i jako nemalou výhodu pro hráče her. Možná, že i s tímto režimem nějak souvisí připravované přetaktovávatelné základní desky Intelu.
Zajímavé je, jak Intel prezentuje o kolik je Canterwood a Springdale rychlejší, než současné i845PE a i845GE. S výrokem, že systémová sběrnice je 1,5× rychlejší, lze jen souhlasit. Dvakrát větší datový tok z pamětí také odpovídá. Zaráží mne však prý dvakrát rychlejší Gigabit Ethernet. Tady mne napadá jediné vysvětlení: klasická PCI sběrnice (32bitová, 33MHz) přenáší maximálně 133 MB/s a tedy Communication Streaming Architecture patrně nabídne dvojnásobnou rychlost (také popsáno v článku z konce listopadu). A mimochodem, PCI sběrnice by už nemusela pokrýt full duplex přenost gigabitové síťovky, kdežto CSA je evidentně navržena tak, aby si s tím poradila.
Intel ještě zdůrazňuje 1,5× rychlejší disky s použitím SerialATA. To ale samozřejmě vyjadřuje jen rychlost sběrnice (i845 má implementován ATA/100 se 100 MB/s, kdežto SerialATA nabízí 150 MB/s), kterou disky zatím ani náhodou nedosahují. Podobně diskutabilní je efekt dvakrát rychlejšího AGP. Sice je pravda, že AGP 8× oproti AGP 4× je dvojnásobek, ale prakticky to znamená téměř zanedbatelný rozdíl.
Ale pojďme od teoretických rozdílů k praktickým, konkrétně u integrované grafické karty. i865G bude oproti i845G prý až o 50 % rychlejší. Bude mít 320MHz RAMDACy, které umožní obnovovací frekvenci 85 Hz při rozlišení 1800×1440. Pokud na počítači sledujete videa, pak vás zcela jistě potěší podpora overlaye až do rozlišení 1600×1200 při 85 Hz. U i865G bude zajímavý i AGP slot. Do něj budete moci klasicky strčit grafickou kartu, nebo jen kartu bez grafického chipu, nesoucí jen dva DVI konektory. Grafické ovladače Intel slibuje pro všechny verze Windows, Linux, OpenGL 1.3 a DirectX 9.0.
A nyní skutečný rozdíl ve výkonu. Intel samozřejmě nepublikuje konkrétní čísla, ale už nabídl relativní srovnání vůči systému s chipsetem i845GE. Všechny jsou dělány s 3GHz Pentiem 4 s podporou HyperThreadingu.
|
|
Integrovaná grafika u Intel chipsetů i845 nebyla z 3D pohledu nic moc extra a to se zjevně příliš nezmění. Zajímavý je však nárůst výkonu u stejné konfigurace s i845GE a i865G ve SPEC testech. Uvidíme, jaký nárůst to bude mít ve skutečných aplikacích a hlavně jak se také projeví turbo mód u i875P.
Diskuse ke článku Další informace o Canterwood a Springdale