Další testy
Kapitoly článků
Quake 4, X3
Vypadá to, že v případě Quake 4 se při srovnání některých karet ani nemá smysl o něm bavit. Výkony v čele pelotonu jsou si podobné jako vejce vejci, s jistou rezervou by se pak rozdíly daly zamést pod kobereček s nápisem „tolerance chyby měření“.
Zato X3: Reunion je dle serveru Legit Reviews jiná kávička. X1950 XTX ukazuje, že mezi single-GPU grafikami nemá konkurenci. GeForce 7900 GTX až hluboko vzadu až za Radeonem X1800 XT.
Call of Duty 2, Prey
Server PC Perspective a jeho tradičně propracované testy poukazují, že X1950 si v této hře vede zhruba stejně jako 7950 GX2. Pokud však nahodíme CrossFire a Quad SLI (!), stále vidíme, že dvě GPU R580+ to umí stejně dobře jako čtyři 500MHz G71. U ATI je pak zajímavý (a logický) propad výkonu při zapnutí nevyšší kvality antialiasingu.
Prey jasně vévodí ATI. Oba tábory v nižších rozlišeních narážejí na limitaci hry na 60 fps. Ve vyšších však, jak jedna GeFroce 7950 GX2 oproti ATI značně ztrácí. Zatímco ATI se pohybuje v plynulých hodnotách fps, GeForde 7950 GX2 sestává nepoužitelnou (ale pozor, právě se bavíme o rozlišení 2560×1600 při 4×AA a 8×AF :-). Ve vícegrafických režimech CrossFire a QuadSLI si oba tábory vedou natolik dobře, že je pro ně opět stropem limit hry 60 fps.
Tomb Raider Legend, Need for Speed: Most Wanted
Tomb Raider Legend je dle měření francouzského Clubicu hra pro ATI velmi ošemetná. Zatímco nVidia si v ní se všemi kartami vede velmi doře a GeForce 7900 GTX v SLI poráží zbytek pole se značným náskokem, ATI naopak. Nejenže jsou její karty nejpomalejší, ale dokonce při zapojení do CrossFire ztrácejí na výkonu. Pro příznivce Lary Croft tedy poohlížení se v kanadském táboře nedoporučujeme.
Chuť si však vyspravíme v posledním NFS Most Wanted a to v HDR provedení. Zde sice při použití jedné karty vede nVidia (v těsném závěsu s Radeonem X1950 XTX), ale ve vícegrafických režimech najednou ATI znatelně poskočí (nebo se nVidia plazí jako hlemýžď?) a rázem poráží konkurenci s velkým odstupem. Bez ohledu na relativní odstupy karet ale můžeme konstatovat, že moderní grafiky nemají s touto hrou žádné výrazné problémy ani ve vysokých rozlišeních.
Spotřeba a hlučnost
Ještě se krátce podívejme na velmi sledovanou spotřebu a hlučnost karet. Server Tech Power Up! na to šel velmi sympaticky a spotřebu takové herní sestavy předvedl pro porovnání i při osazení „prehistorického“ Radeonu 9000 PCI. Dá se říci, že X1950 XTX si v klidu vede poměrně dle očekávání (nezapomeňme, že i ve 2D toho umí znatelně více, počínaje AVIVO a HDCP konče). Ve 3D se pak sestava vyšplhala na hodnoty o něco nižší než s předchozím Radeonem X1900 XTX. To může naznačovat spousty drobných vylepšení v čele s použitím GDDR4 pamětí s menší spotřebou (udává se pokles spotřeby pamětí na kartě kolem 30 %).
Hluk pak oproti předchozí generaci zcela nepatrně poklesl. škoda, čekalo se od nového chladiče jistě více. I takto je to hodnota relativně přijatelná, uprostřed akční vřavy hluk větráku grafiky asi moc lidí netrápí. Na druhou stranu, během „dlouhých procházek lesem“ a naslouchání šumění větru ve stromech a štěbetání ptáčků jistě bude hluk chladiče pro příznivce Oblivionu rušivým elementem. Ale to je zkrátka daň, kterou je nutno zaplatit za výkon, díky kterému vám Radeon X1950 XTX zajistí plynulý Oblivion i v 1600×1200 při HDR renderingu.
AVIVO
Server Hot Hardware se také podíval na zoubek vytížení systému při přehrávání 1080p videa pomocí AVIVO resp. Pure Video. ATI si oproti nVidii vede na AMD Athlonu 64 FX-60 v průměru o něco lépe.
Kvalita zobrazení
Tentýž server předvedl i srovnání kvality renderingu v Half-Life 2 (který k těmto účelům taktéž používáme), přičemž byly srovnány i nejvyšší AA režimy: pro ATI 14×AA, pro nVidii pak 32×AA SLI. Závěr si udělejte sami (a pozor, obrázky jsou hodně velké).
Závěr
Asi jste si již všimli, že nedávné testy pocházející z materálů ATI byly spíše takový „nejapný žertík“. Radeon X1950 XTX ani zdaleka není takovým borcem, který by konkurenční dvoujádrovou GeForce 7950 GX2 „rozjezdil na kopytech“, realita je ve standardních herních testech daleko více nakloněna víceméně obdobnému výkonu obou konkurentů.
Závěr si budete muset v hlavě srovnat sami se svým očekáváním. Na jednu stranu se od X1950 XTX skutečně očekávalo více (v důsledku použití GDDR4 pamětí, které ale nemohou samy zachránit GPU založené na stávající generaci), než nakonec nabízí, ale to bylo jen zbožné přání. Tak jako tak je Radeon X1950 je rozhodně přínosem oproti předchozí generaci. Kloubí v sobě vyšší výkon s nižší spotřebou. Uvažování o upgrade pak závisí na tom, jakou máte momentálně grafiku v PC a zda čistě náhodou nejste příznivcem nVidie. Její GeForce 7950 GX2 si také nevede špatně, byť často ji Radeon X1950 XTX poráží. Další možností je počkat si na skutečnou revoluci v podobě GPU R600 s unifikovanými shadery. Volba je na vás...