Další verze Windows Media kodeků
Tak předně je nutno podotknout, že Microsoft ještě nezvolil jméno pro tuto technologii a je velmi pravděpodobné, že se nebude jmenovat Windows Media 9, jak bychom čekali, ale úplně jinak. Kódové označení pro nové kodeky je "Corona".
Nová verze kodeků bude bohužel dosti nekompatibilních s těmi staršími. Podle Microsoftu již nebude možné přehrávat soubory kódované Coronou ve starších Windows Media Playerech, ale bude nutné si nainstalovat zbrusu novou verzi. To je dosti velká změna, protože kupříkladu i Windows Media kodeky verze 8 jdou bez problémů přehrávat ve starém dobrém Windows Media Playeru 6.4 (viz tato novinka). Přiznám se, že nevím a ani mne nenapadá jediný technický důvod. Spíše si myslím, že jde o další integraci všeho do Windows a donucení lidí na koupi a přechod na novější verze.
Podle lidí od Microsoftu bude Corona představovat o cca 20 % lepší výkon nežli verze předešlá. Pokud bychom měli brát Microsofty vážně, tak u audia už verze 8.0 měla poskytovat při 64 kbit datovém toku CD kvalitu (tedy jako MP3 při 128 kbit). Pravda možná bude taková, že nyní audio zakódované Coronou nabídne při 64 kbitech stejně kvalitní hudbu jako MP3 při 128 kbitech. Navíc, vám připadne 128 kbit MP3 jako CD kvalita? Mě tedy ne.
Nové mimo kodeků a Windows Media Playeru budou muset být i další programy, které byly pro 8.0 kodeky stejné jako pro ty sedmičkové. Ve Windows .NET Serveru se objeví Windows Media Server. Můžeme také čekat nový Windows Media Encoder, jelikož verze 7.1 už také stačit nebude. A u příležitosti Corony vyjde pro vývojáře nové Windows Media SDK.
Poměrně zajímavé jsou ještě dvě vlastnosti Windows Media Serveru. První je "Fast Stream" a není to nic jiného, než že se lidem s rychlým připojením do Internetu bude stream ze serveru přehrávat ihned a nebude se muset čekat na načtení kusu videa do paměti. Celá záležitost je drobátko komplikovanější, ale je to zcela logická a rozumná vlastnost a napadá mne u ní jediná otázka: "Proč až teď?".
Další zajímavou věcí jsou takzvané "server-side playlists". Prakticky jde o to, že playlisty (soubory, které obsahují informaci o tom, co se bude přehrávat) jsou uloženy na serveru. Zcela převratnou novinkou je prý změna těchto playlistů za běhu, prostě se rozhodnete něco přidat do streamu, nebo z něj něco ubrat a nebude to žádný problém. Také se mi zdá, že ani tato vlastnost není nic extra převratného, ale třeba se mýlím.
No a to nejzajímavější jsem si nechal na konec. U nových kodeků oceňuji lepší kompresi, to bezesporu. Ale objeví se podpora vícekanálového audia. Součástí Corony bude jak klasické Windows Media Audio (WMA), tak WMA Pro. To bude zcela odlišný kodek, který bude schopen komprimace 24 bitového 6 a více kanálového zvuku! Pro pořádek ještě dodám, že WMA kodek a WMA Pro kodek budou dva zcela rozdílné kodeky.
Celému projektu bych jen a jen zatleskal, každý kousíček komprese navíc je dobrý, navíc vícekanálový zvuk je také velmi dobrý a v době DVD a vícekanálového zvuku na něm se bude jen hodit. Jenže Coronu vyvíjí Microsoft, takže podpora na jiných platformách bude prakticky nulová, maximálně podporu najdeme ještě v různé spotřební elektronice. Na nějakou podporu open source systémů, nebo dokonce vývojářů můžeme zcela zapomenout. Škoda.
PS: Ještě mne napadlo, že možná se nová verze nebude jmenovat "Windows Media" proto, že by se zákazníkům spotřební elektroniky těžko rozlišovalo, jestli ten daný přehrávač podporuje Windows Media 8 či 9. Pokud to bude mít jiný název, bude ihned jasné, co vlastně podporuje. A jestli každá nová verze tedy bude mít nový název, tak jsem upřímně zvědav, kam na ně Microsoft bude chodit :)
Diskuse ke článku Další verze Windows Media kodeků