Dell vzkazuje: instalací VLC ztrácíte záruku na reproduktory v notebooku
Pod názvem „Installing VLC Media Player voids your speaker warranty!“ se přímo na diskusním fóru Dellu nachází článek od uživatele popisujícího, jak přišel o záruku na reproduktorovou část tím, že v jeho notebooku byl nainstalován přehrávač VLC. Stejné se prý týká i přehrávače KMPlayer a ztráta záruky se týká jen reproduktorků, nikoli jiných částí notebooku: celkovou záruku neovlivňuje. Údajně stejně k věci přistupuje i HP.
VLC jistě netřeba představovat, v mnoha ohledech je to specifický, ale často nenahraditelný přehrávač. Disponuje schopností zesilovat zvukový stream jakoby za hranici 100% hlasitosti tím, že provede na signálu takové zesílení, které způsobí tzv. „hard clipping“ - tedy zesílí jej za maximální možnou amplitudu, ale to co přesahuje, ořeže. Jde tedy o něco trochu jiného než loudness war, klesá kvalita reprodukovaného zvuku (amplitudy jsou ořezány), nicméně dle zjištění Dellu prý tato metoda vede ke zničení reproduktorků v notebooku již po pár hodinách běhu VLC s takto zesíleným zvukem.
Tolik tedy Dell, teď se podívejme, co na to říká Jean-Baptiste Kempf, přední vývojář VLC. Podle něj je to celé jen výmluva, VLC sice zesiluje signál, ale jak již plyne z předchozího odstavce, skutečná amplituda signálu jdoucího přes zesilovač do reproduktorků nejde přes 100% hodnotu. Protože vše nad to se ořeže. Dle něj prostě Dell dává do svých notebooků nekvalitní komponenty a o tomto problému, o kterém vývojáři VLC vědí již delší dobu, nebyla s Dellem rozumná diskuse.
V tomto konkrétním případě (na platformě Windows) nepoužívá VLC nic jiného než standardní API DirectSound. Jeho metoda zesilování zvukového signálu využívá obvyklé techniky, podobně jako byste vzali zvukový editor (třeba Audacity), otevřeli v něm MP3 a zesílili ji. Už z principu věci není možné, aby tato data šla za 100% hranici. Ostatně po dlouhou dobu to bylo tak, že VLC bylo naopak o 6 dB tišší u MP3 a AC3 než referenční výstup. VLC pracuje pouze se zesilováním vstupního signálu, nikoli výstupního a jak autor ještě jednou zdůrazňuje, používá standardní API dané platformy, v tomto případě DirectSound pod Microsoft Windows.
Skutečným problémem dle Jeana-Baptisty je ten, že úroveň signálu, kterou umí do reproduktorků v notebooku Dell poslat osazený zesilovač, je vyšší, než jakou tyto reproduktorky zvládnou bez poškození. Konkrétně řečeno: výstup ze zvukové karty v notebooku je 10W, zatímco reproduktorky jsou jen 6W a Dell nijak, ani softwarově neomezil možnost přetěžování reproduktorků. Je pro něj dle autora snadnější prostě obvinit VLC. A nakonec dodává: podívejte, Dell na to již vydal opravu v podobě aktualizace BIOSu.