Desktopy
Kapitoly článků
V desktopech se nejprve podíváme do komerční sféry, která je určena především pro firmy.
AMD do platformy s názvem „Perseus“ přijde se dvou- až čtyřjádrovými Phenomy s virtualizační technologií. S grafikou se počítá spíše integrovanou v čipsetu, pro náročnější uživatele bude samozřejmě možnost přidat do PCI Express ×16 slotu další. Pro vyšší bezpečnost bude přítomen i Trusted Platform Module a pro správu jakási konkurence k Intelově Active Management technologii, která se nazývá DASH. Tento stav by měl v komerčním segmentu vydržet až někam do poloviny roku 2009, možná ještě dál. Pak nastoupí i sem 45nm proces a s ním DDR3, o dvoujádrových procesorech už se plány nezmiňují, v té době bude tradičním low-endem tříjádro, to už hovoříme o platformě „Kodiak“.
Segment pro klasické koncové zákazníky (pro doma a do menších firem) je velice podobný komerční platformě s tím rozdílem, že si zde není až tak moc potřeba hrát na bezpečnost a správu, proto zde chybí DASH a TPM. Platforma nese název „Cartwheel“, ten vydrží i do příchodu 45nm procesu a DDR3 pamětí, ponese jen neotřelou proměnu v podobě přídavku „Refresh“. Narozdíl od komerční platformy se ve „spotřebitelské“ vyskytne nový jižní můstek SB800, o němž zatím nevíme nic. Čipset „RS780“ alias AMD 780G nám vydrží ještě hodně dlouho, skoro se začínáme ptát, jestli to nebude na život integrované grafiky příliš dlouho ;-).
Segment koncových zákazníků z řad náročných uživatelů pochopitelně s žádnou integrovanou grafikou nepočítá a v současné platformě „Spider“ ani s ničím jiným než čtyřjádrovými procesory. To je pochopitelně dáno tím, že zatím jiné s HT 3.0 k dispozici nejsou, což se záhy změní a bude to ještě pasovat do této první části plánů. Druhá polovina příštího roku a přelom do 2009 počítá s tím, že „Spidera“ nám zašlápne „Leo“, v té době se očekává přechod na 45nm procesory, i když zatím s DDR2 paměťmi. Mezi čipsety se nic měnit nebude, nanejvýš jižní můstek SB700, nejmarkantnější změna se strčí do PCI Express ×16 slotu (jde samozřejmě o grafiku).
Až rok 2009 bude ve znamení přechodu na DDR3 (u AMD to tradičně zdůvodňují tím, že technologie podporují až v momentě, kdy je na to trh všeobecně připraven a s DDR3 se s nimi nedá nesouhlasit, stejné to bylo i s přechodem na DDR2). A protože se bavíme o segmentu pro nadšence, kteří mají rádi nové věci, můžeme se těšit na příchod dalšího čipsetu, tentokráte „R8xx“ a jižního můstku SB800.