Digitální hudba loni mohutně sílila
Podle výroční zprávy IFPI vzrostl obchod s digitální hudbou zhruba 25 % s objemem dělající v USA 3,7 miliardy USD. Je to již pětina z veškeré prodané nahrané hudby, což je o 15 % více než v roce 2007. Poptávka po digitální hudbě (tím IFPI myslí skladby stahované z internetu, používané v mobilních telefonech, různých přehrávačích a počítačích, klasické CD, i když digitálně nahrané, k tomu podle nás nepočítají) roste jako nikdy před tím. Počet stažených skladeb se zvedl o 24 % na 1,5 miliardy kousků (nejstahovanější byla písnička Lollipop od Lil Wayne), stále ovládaný on-line prodejem, ale i celých alb se prodalo meziročně více o 37 %.
Trhu s digitální hudbou vládnou Američané s 50 %, v Japonsku kupodivu převládá stahování do mobilů, kam si Japonci uložili v loňském roce celkem 140 miliónů písniček. V Evropě stahují nevíce ve Velké Británii, loni to bylo 110 miliónů skladeb, což je o 45 % více než vloni, třeba ve Francii stáhli „jen“ 14,5 miliónu a v Německu 37,4 miliónu.
IFPI v 16 zemích již tři roky provádí výzkum a konstatuje, že se v roce 2008 ilegálně sdílelo více než 40 miliónů souborů, pirátství tedy představuje 95 % z celkového počtu skladeb se na netu vyskytujících. V Evropě pravidelně „pirátsky sdílí“ asi 16 % všech uživatelů internetu. Toto porušování zákona (těžko IFPI vysvětlovat, že třeba u nás není stahování pro vlastní potřebu zakázané, otázkou je, ve které síti ještě nemusíte při stahování zároveň i něco poskytovat ven) je velkým problémem i pro filmová studia, třeba ve Francii bylo v P2P sítích distribuováno celkem 13,7 miliónu kopií filmů, ale prodalo se tam je asi 12,2 miliónu vstupenek do kina.
Proto tomu chtějí bojovat oním „třikrát a dost“, když se údajně budou více věnovat domluvám a osvětě. Píší, že 72 % lidí by nezákonného sdílení nechalo, kdyby je to jejich poskytovatel připojení upozornil, však se také uvádí, že až 80 % datových přenosí po internetu představují právě tyto P2P sítě (a my bychom přidali i jistou nemalou šást spamu). „Antipirátský tým“ IFPI se pochlubil, že loni „odstřihli“ téměř 3 milióny „závadných“ připojení, když v roce 2007 to bylo jen 500 000. Nejvíce je nyní pálí problém s objevením se nových alb na internetu ještě před jejich oficiálním vydání, na odhalování těchto „zločinců“ se chtějí zaměřit především.