DiscRepair - zachránce poškrábaných médií
Kapitoly článků
Přehled
Co si přinesete?
Moc toho není, že? Je to jen malá tubička. To CD pod ní je CD, které jsme takto úmyslně poničili, abychom mohli porovnat, jak se bude po aplikaci DiscRepair chovat. Možná si vzpomenete na naše testování podobné chemické laboratoře CD-Clene a v ní CD Restorer Polish. Ten byl však čirý. DiscRepair je po aplikaci spíše podobný pastě na zuby.
V návodu se píše, že se má použít čistý hadřík, já použil ty ze soupravy pro CD-Clene, vy si třeba kupte klůcek na čištění fotočoček. CD se má v poškozených místech (v našem případě to bylo celé CD) rovnoměrně natřít a to vždy směrem od středu ke kraji, nebo naopak. Takto ošetřené CD nevypadá vůbec hezky, ale nemusíte se bát.
Po 2-3 minutách CD doleštíte, takže vypadá jako před aplikací, jen těch škrábanců trochu ubylo. Náš test je poněkud extrémní, protože vy budete DiscRepair aplikovat asi jen na jeden dva škrábance, které vaší mechanice dělají problém se čtením. Nicméně jen takto vyjdou najevo rozdíly podstatně více (objeví-li se nějaké).
A jak budeme testovat. Pro měření jsem použil dvě DVD-ROM mechaniky Toshiba SD-M1612 a Teac DV-516E a vypalovačku Plextor PX-W4012A. Nejprve jsem na všech změřil čisté CD (by to originál ze Softwarových novin, vytažený z obalu), pak jsem toto CD trochu obrousil o zeď a potahal po stole a znovu změřil. No a na závěr na celé aplikoval DiscRepair. Pro měření jsem použil programy CD-R Diagnostic 0.1.7.0 build 10 a CDspeed 1.02.
CD-R Diagnostic
Tento program si vůbec nerozuměl s naším Teacem, proto zde uvedu pouze měření Toshibou a Plextorem.
Celkový počet chyb
|
Z čísel i grafu je vidět, že ke zlepšení čtení opravdu došlo a to o něco více jak 10%.
Počet neopravitelných chyb
|
Tyto výsledky jsou asi nejdůležitější. Je na nich jasně vidět, že počet sektorů, které se nedaly vůbec přečíst výrazně poklesl.
Diskuse ke článku DiscRepair - zachránce poškrábaných médií