Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

DivX 5 a DivX 5 Pro na světě

DivX logo
Včera večer se na Internetu objevil nový DivX, verze 5.0. A objevil se hnedle v dvou verzích, které se od sebe liší. Samozřejmě se od nás dozvíte, čím se liší, co přináší nového a v neposlední řadě i lokální download z našeho serveru.

První co asi každého zajímá, čím se od sebe liší DivX 5 a DivX 5 Pro. První je zcela zdarma, kdežto druhý je za peníze (30 dolarů). Nemáte-li na něj peníze, můžete i tak používat DivX 5 Pro, ale potom počítejte s tím, že se vám budou zobrazovat bannery, jako například u neplacené Opery. Důležitá věc je, zda-li opravdu potřebujete DivX 5 Pro. Pokud se totiž podíváte přímo k DivXům na stránku, popisující rozdíly těchto dvou verzí, zjistíte, že se od sebe liší jen možnostmi při kódování videa. Pokud tedy nepřipravujete video, nepotřebujete DivX 5 Pro, ale stačí vám obyčejné DivX 5, které je zcela zdarma.

Takovýto přístup je velmi podobný, jako má například RealVideo. U něj je také k dispozici zdarma přehrávač, ale za enkodér už musíte platit. Ale abych byl spravedlivý, musím říci, že DivX 5 je na tom přeci jen lépe. I s DivX 5, který je zdarma, můžete ukládat video do DivX 5. Budete však ochuzeni o některé možnosti Pro varianty, což způsobí horší kvalitu při stejném datovém toku. Navíc DivX se stále instaluje jako regulérní kodek, který přehrajete (téměř) čímkoliv, kdežto RealVideo (a například i QuickTime) fungují tak, že je musíte přehrávat speciálním přehrávačem, který dostanete (a můžete si za obnos koupit lepší).

A nyní už k novým vlastnostem a možnostem nového DivX 5 (Pro). Nebudu zde otrocky překládat DivXí stránku s novinkami, ale vypíchnu to nejzajímavější a ještě k tomu přidám nějaký ten kometář:

  • Zpětná kompatibilita se všemi předešlými DivX. Znamená to tedy, že s novým kodekem přehrajeme i starší filmy, které byly vytvořeny v kodeku 3.x a 4.x. Musím však dodat, že toto už autoři slibovali u verze 4.x (měla přehrát všechny 3.x videa), kde se jim to úplně 100 % nepovedlo. Snad to nyní bude lepší.
  • Optimalizace pro AMD Athlony (včetně Athlonů XP). Díky ní je enkódování a dekódování na těchto procesorech rychlejší, prý až o 20 %. Není to sice tolik, kolik přinesla verze 4.x pro Pentia 4, ale i tak je to velmi příjemné.
  • Zlepšená kvalita a rychlost kódování a dekódování. Podle autorů bude pravděpodobně film při stejné kvalitě menší ve verzi 5 o 15 až 20 %, oproti verzi 4.12. Navíc by si měl kodek lépe poradit s různými scénami, kde mají různé kodeky problémy (například kostičkování). Jsou to například exploze (rychlé změny jasu), záběry na vodu, oblohu, barevné přechody atd. Co se týče rychlosti, tak mimo rychlejšího dvouprůchodového kódování (prý o 30 % oproti DivX 4.x) nic konkrétního autoři nesdělují, jen že je rychlejší a že s nejnovějšími procesory lze to a tamto atd.
  • Kompatibilita s MPEG4 standardem. DivX 5 dokáže dekódovat MPEG4 Simple Profile a Advanced Simple Profile. Navíc ještě prý všechny úrovně H.263 videa, což netuším co je, takže k tomu nemám žádný komentář. Co je ovšem hezké, tak DivX 5 dokáže i vytvářet standardní MPEG4 Simple Profile video (dle normy ISO/IEC 14496-2). Snad je i zde kompatibilita taková, jakou autoři uvádějí.
  • Nový vlastní formát. Není už tedy nutné (ale je to možné) ukládat filmy do AVI. A proč to? AVI má jistá omezení, která se autorům nelíbí a neumožňují jim v budoucnosti přidat další vymoženosti. Například bude možné ve vlastním formátu mít v jednom souboru kupříkladu titulky i video, více zvuků (to lze i v AVI, ale jsou s tím problémy), soubory větší než 2 GB (to také s AVI lze, ale také je to spojeno s problémy) atd. Pokud se vám to stále nezdá, tak vám připomenu, že MP3 lze také ukládat do WAVů (a existují programy, které toho jsou schopny), ale děláte to?
  • Kompatibilita. Opravdu velmi příjemným překvapením pro mne je, že DivX 5 je už nyní podporován i na Linuxu a MacOS. Časem přibude podpora i pro PocketPC. Pokud uložíte video v DivX 5 do vlastního formátu (tedy ne do AVI), můžete ho přehrát kdekoliv, kde je DivX 5 podporován.
  • DivX Player 2.0 je bohužel jen v Alpha verzi, takže si nejsem jist, zda-li je vhodné ho přibalovat k DivX kodeku. Autoři se ohánějí tím, že byl celý přepsán, podporuje skiny atd.

Takže, stojí DivX 5 za úvahu? Rozhodně za zkoušku ano, i když někteří uživatelé se zlobí, že jim dělá problémy (Windows Media Player ukazuje nesmysle namísto videa, Playa dělá neplechu). Řekl bych, že je důležité se zmínit i o minimálních požadavcích. Pro Windows uživatele je to verze 98 či novější, procesor Pentium II 450 MHz, 64 MB paměti, alespoň 8 MB videokarta a při použití Windows Media Playeru minimálně 24-bitová barevná hloubka (možná proto si někteří stěžují na přehrávání s WMP; s Playou lze přehrávat i v 16-bitech). Linux je omezen jen procesorem, pamětí a videokartou, stejně jako Windows uživatelé. A na Macu musíte mít alespoň PowerPC G3 333 MHz, 128 MB paměti a MacOS 8.6 a novější (tedy i MacOS X).

Jestli jsem vás už navnadil dost, můžete si stahnout buď DivX 5.0, nebo DivX Pro 5.0. Obojí samozřejmě z našeho serveru.

Diskuse ke článku DivX 5 a DivX 5 Pro na světě

Žádné komentáře.