Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Dny otevřených dveří Mironetu

Mironet logo
Firma Mironet se rozhodla uspořádat dny otevřených dveří. Dnešním dnem (pokud nepočítám včerejší, kdy proběhla pouze tisková konference) začínají dny otevřených dvěří se společností Intel. Mironet na nich bude prezentovat jak 3,06GHz Pentium 4, tak nové "inteligentní" servery řady Thunderbolt. A protože v prezentačních materiálech se hovoří o kompletní správě a konfigurace na dálku, automatickém odstraňování a hlášení chyb atd, podíval jsem se těmto technologiím pod pokličku.

Nové servery Mironet jsou postaveny na chipsetu E7500, známého také jako Placer, z čehož vyplývá podpora až 16 GB operační paměti a 64bitová/100MHz PCI-X sběrnice. K takovému stroji je většinou zapotřebí RAID pole a to můžete mít jak v levnějším provedení ATA, tak i v dražším SCSI. Ale technické parametry nejsou to, co mne na těchto serverech zaujalo. Podstateně zajímavější jsou jejich vlastnosti:

  • Light-out - poněkud zvláštní pojmenování vlastnosti, kterou tisková zpráva označuje jako:

    Umožňuje technikům kompletní správu i bez fyzického přístupu k zařízení s dosud nevídaným komfortem. Přes tuto funkci lze u inteligentního serveru Mironet Thunderbolt provést změnu jeho konfigurace přes internet i při jeho vypnutém stavu. Takové vylepšení vede ke značné navýšení flexibility při odstraňování drobných poruch.

    Zní to velmi pěkně, ale to mi nestačilo, chtěl jsem vědět, jak to přesně funguje. Dozvěděl jsem se, že Intel chipset E7500 podporuje pomocí Intel utility vzdálený přístup k počítači i v případě, když je počítač vypnutý (ono u ATX skříní počítač vlastně vypnutý nemáte i ve vypnutém stavu). A je možné upgradovat BIOS, vlézt do něj a změnit v něm nastavení atd. Zajímalo mne, jak je to u takto mocného nástroje se zabezpečením. Bohužel Intel nemá komunikační protokol šifrován, ale chipset je prý ochoten komunikovat jen s počítači, které jsou v rámci jednoho definovatelného subnetu. To znamená, že při dobře navržené síti a za pomocí VPN může být toto řešení dostatečně bezpečné.

  • Easy management - i zde se nejprve obrátím na tiskovou zprávu: "Snadné ovládání základních funkcí serveru pomocí webového rozhraní i běžným uživatelem". Krátké jasné a výstižné. Prakticky jde o to, že přes webové rozhraní máte možnost přidávat uživatele, můžete spravovat služby atd. Realizováno je to za pomocí web serveru Apache s PHP. Přiznám se, že jsem se neoptal, jak je to zde se šifrováním, ale předpokládám, že zde je přítomno, jelikož Apache není problém rozchodit s šifrovaným HTTP protokolem, ale i zde je omezení na subnet (zde hlavně proto, kdyby se objevila bezpečnostní chyba v Apache či PHP). Ovšem oproti předchozí funkci, která funguje s jakýmkoliv operačním systémem, je Easy management spojen s Linuxem. U Mironetu, který je asi v očích nemálo lidí antimicrosoftský, to není až tak překvapivé.
  • Light-in - další pro mne méně pochopitelný název s vysvětlením: "Vysoká úroveň inteligence v diagnostice závady a schopnost částečné automatické eliminace závady projevující se ve výrazném nárůstu odolnosti proti poruchám bez zásahu uživatele." Také velmi dobře znějící záležitost, která je realizována jednak softwarově službou, která sleduje ostatní programy, jestli běží a pokud spadnou, tak je automaticky nahodí. Pod marketingovým názvem Light-in je ukryt také watchdog chipsetu - pokud by došlo k zamrznutí systému, tak se počítač automaticky sám restartuje. A s tím souvisí správně udělané startovací skripty, které při startu provedou kontrolu všeho možného a nemožného.
  • Incom - "posílání informací o změnách stavu serveru přes SMS". Součástí předchozího Light-in je také informování o restartech aplikací či celého serveru. To je možné buď pomocí emailu, nebo na SMS. A právě informováni na SMS je označeno jako Incom. Prakticky je to však realizováno odesláním emailu na SMS bránu :)

Mám-li být zcela upřímný, nejde o nic extra převratného, protože změna konfigurace na dálku (aneb Light-out) je možná například u routerů již dávno (ale u počítačů je to horší), management je de-facto "jen" snůška open source software a k tomu udělaných skriptů a Light-in zas skriptů a software, ne nepodobnému například daemontools od D. J. Bernsteina.

Na druhou stranu, pokud by se nějaká firma rozhodla vydat tímto směrem, tak buď si musí najít nějaké schopné administrátory a velmi se na ně musí spoléhat, nebo si vybere jednu dodavatelskou společnost, jako například Mironet, která vše připraví na klíč. A dle mého názoru si management raději vybere firmu, která vše zařídí, než konkrétní administrátory, kteří kdyby se najednou rozhodli odejít, tak by nastal problém.

Diskuse ke článku Dny otevřených dveří Mironetu

Žádné komentáře.