Do boje o ARM táhne i nové konzorcium s účastí Samsungu
Současným majitelem ARM je japonská SoftBank, která ke společnosti přišla v roce 2016 za zhruba $32 miliard. Tato částka se většině analytiků jeví jako nadsazená, což komplikuje stávající situaci, kdy SoftBank vážně pomýšlí na možné kroky s ARM. Jedním z nejpravděpodobnějších je prodej. Jenže vzhledem k faktu, že SoftBank v roce 2016 přeplatila a bude chtít při prodeji získat maximum, je počet zájemců značně omezený. Druhým omezujícím faktorem je možný zásah antimonopolních úřadů, které nebudou mít zájem schválit prodej ARM firmě, která je v daném oboru v silné pozici.
Tato selekce měla za následek, že o ARM projevila vážný zájem pouze Nvidia, která podle Bloombergu postoupila k vážné diskuzi se SoftBank o možnosti odkupu. Podle aktuálních informací se však začala formovat skupina, která by ARM odkoupila společně. Samsung měl projevit zájem zhruba o 3-5 % ARM (což je možné, v roce 2012 odkoupil 3% podíl v ASML) a další velké firmy prý mají zájem společně se Samsungem zformovat konzorcium, které procesorovou firmu odkoupí a povede dál. Snad bez majoritního vlastníka. Konzorcium by tvořily firmy závislé na ARM licencích, případně firmy licenční politikou živené jako Cadence, Rambus a Synopsys.
Americký analytik Jim Handy, který na formující se konzorcium upozornil, považuje koupi Nvidií, která by se stala jediným vlastníkem, za nepravděpodobnou. Uvádí dva důvody. Jednak se domnívá, že by tento kontrakt neprošel přes regulační úřady a jednak pochybuje, zda by Nvidia měla k dispozici a byla ochotna vydat prostředky ve výši $41 miliard, na které jeho hodnota ARM vyčíslena. Je však potřeba připomenout, že autoři předchozích zpráv mluvili o výplatě podstatné části hodnoty ARM v akciích (Nvidie).
Vývoj situace s případným prodejem ARM se nicméně začíná ubírat zajímavým směrem, který ponechává možný prostor pro další fungování ARM a její licenční a finanční politiky v zavedených kolejích.