Doplnění k programu technologické záruky pro systém Windows 7
Zákazník, který si koupí v tomto období krabicovou licenci (FPP) Windows Vista Home Basic, Business, nebo Ultimate, může do konce února uplatnit nárok na příslušené stránce Microsoftu, v rámci kterého získá upgrade licenci na systém Windows 7. S tímto nejsou spojené žádné licenční poplatky, ale pouze náklady za poštovné a balné, zhruba ve výši 7 EUR. U FPP produktů se stejné podmínky vztahují na plnou licenci, upgrade licenci a Windows Anytime Upgrade licence systémů Windows Vista Home Premium, Business a Ultimate.
Jiné podmínky platí pro OEM licence. Tam je zapotřebí rozlišovat 2 možné scénáře:
- Uživatel si koupí počítač od lokálního výrobce počítačů. V případě, že si zakoupí počítač, na který se vztahuje možnost upgradu na systém Windows 7, pak je součástí i kupón opravňující uživatele k získání tohoto upgradu. V tomto případě zákazník již neplatí žádné další poplatky a pouze musí v období od 26. 6. 2009 do 28. 2. 2010 vyplnit on-line formulář. Po dostupnosti produktu mu bude zaslána upgrade licence na odpovídající systém Windows 7 na adresu, kterou uvedl. Tyto licence nebudou zasílány dříve, než je obecná dostupnost produktu, která byla předběžně stanovena na 31. října 2009, stejné platí i pro krabicové licence.
- Uživatel si koupí počítač od nadnárodního výrobce počítače, který má přímou smlouvu se společností Microsoft – na COA štítku je uvedeno přímo jméno výrobce počítače, např. HP, Dell, Fujitsu, Toshiba, Sony, Acer, Asus, … V těchto případech přesné podmínky programu a sestavy, které jsou součástí této nabídky stanovuje výrobce počítače. Stejně tak určuje délku trvání programu, která může být maximálně v rozsahu 26. 6. 2009 až 31. 1. 2010, nicméně může být i kratší. V těchto případech také výrobce počítače určuje poplatky spojené s tímto programem, které zaplatí zájemce za poštovné a balné. Tyto poplatky se mohou a pravděpodobně budou lišit u jednotlivých výrobců počítačů. Je dobré vědět, že tyto poplatky nejsou platbou za licenci Windows 7, ale jedná se o úhradu nákladů spojených pouze s organizací, výrobou a logistikou tohoto programu.
V obou případech, kdy se jedná o nákup nového počítače s OEM licencí, je tedy nutné, aby se kupující přesně informoval, zda se na danou sestavu nárok na upgrade na Windows 7 vztahuje a ověřil si přesné podmínky programu, především způsob žádosti a poplatky s tím spojené.
Doplňme ještě, že v případě, že zákazník zakoupil OEM licenci nebo krabicovou licenci systému Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate před 26. červnem 2009, nemá nárok na získání upgrade licence na systém Windows 7 v rámci tohoto programu. Nicméně může normálně zakoupit upgrade licenci nebo plnou licenci systému Windows 7 po jeho uvedení na trh.
Médium s upgradem na systém Windows 7, které uživatel obdrží v rámci programu, je určeno pro upgrady ze systému Windows Vista. Vzhledem ke změnám v systému Windows 7 je však zapotřebí provést čistou instalaci systému. Čistá instalace znamená, že uživatel musí provést zálohu všech uživatelských dat a uživatelských nastavení a po instalaci systému Windows 7 nainstalovat požadované aplikace, importovat uživatelská nastavení a zkopírovat data do nově nainstalovaného počítače. Pro přenos uživatelských nastavení a dat můžete využít bezplatný nástroj Windows Easy Transfer.
Na závěr dodejme, že v našich luzích a hájích mezi prodejce a výrobce PC, kteří nabízejí počítače s předinstalovaným systémem Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate včetně možnosti upgradu na systém Windows 7, patří (Microsoft je má přímo uvedené na svém webu): 100Mega Distribution, Alfa Computer, AT Computers, Alza.cz, eD'system Czech, Mironet, OK Computers, Softcom a T.S. Bohemia.