DRM na ústupu?
Skladby distribuované přes internet za peníze v drtivé většině případů používají nějaký ten DRM (Digital Rights Management, někdy též Digital Restriction Management). I velké vydavatelské domy jeho schopnostem uvěřily a své skladby pustily na síť. Spokojenost těch na druhé straně, tedy uživatelů samotných, je ale poněkud trpká. Už začátkem roku 2005 se v DRM objevil trojský kůň a problém se už také ukázal v případě, že ověřovatel DRM přestane plnit svou funkci, omezení možností použití na jiných zařízení ani nerozvádím. Navíc je tu i věc zvaná FairUse4WM, která si s DRM umí poradit.
Průmysloví analytici proto odhadují, že se začne objevovat stále více e-shopů, které budou nabízet skladby bez DRM. Už dnes se některé objevují, EMusic jich má asi 1,5 miliónu, nedávno pár promo písní bez DRM pustilo do světa i Yahoo Music. Vydavatelé ale už cítí, že nespokojenost lidí nemá nekonečné hranice a že bude třeba jim vyjít více vstříc. Odborníci třeba věří, že EMI má už cosi na tento rok v rukávu, ale firma samotná odmítá cokoliv k MP3 komentovat. Další z portálů s hudbou, Beatport, zaměřující se jen na nezávislé vydavatele, už také něco bez DRM má, ceny těchto skladeb jsou ale dva až třikrát dražší než s ním.
V tomto ohledu já jsem také pro, neboť se domnívám, že mnoho lidí by třeba i po legální skladbě sáhlo, ale DRM si nikam nasazovat nehodlají a tak si MP3 najdou někde jinde, pochopitelně zdarma. Ono znevýhodňování těch poctivých (vzpomeňte třeba na nechvalný Sony rootkit) také nemůže být nekonečné a už delší dobu se obrací proti vydavatelům. Takže jen houšť a větší kapky!