Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Důvody odkladu Lovelace: Skladové zásoby Ampere i možné zvýšení výkonu

Se mi líbí, jak si vždycky někdo někde z prstu vycucá nějaké termíny uvedení v době, kdy ještě ani Nvidia neví, kdy to bude vydávat, a když to pak nikdo podle nich nevydá, tak si z prstu vycucá důvody odkladu. :D

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Tak tak, prve články které spekulují kdy co vjyde, pa články které popisují proč co nevyšlo v době ve které to vyjít ani nemělo. Typické tady.

Ale že by se tu psalo o něčem co se tu vychvalovalo do aleluja a těšilo se až to vyjde a když to vyšlo, tak po tom neštěkne ani pes. Poslední článek o neuvěřitelné, nepřekonatelné, mRDNA která všem v mobilním světě nakope zadečky, jak to je výkonnější než grafika v A15, a spousta dalších řečiček. Však se tady na to klepalo tolik věrných fandů, kteří by si jistě rádi přečetli jak skvělý ten Exynos 2200 ve skutečnosti je.

Nechápu proč se takové věrné hype téma zmínilo v lednu, kdy ještě nebyly reálná zařízení s tímto čipem a od uvedení řady Samsung Galaxy S22 už žádná zmínka. Potvrzení revoluce na mobilním trhu se nekonalo.

Ale to zřejmě nikomu nepřišlo jako tak zajímavé téma, kdy to v telefonech musí přetrpět jen rozvojové země a Evropa, do US si Samsung Exynos nikdy netroufl poslat, v domácí Korei se také neodváží to použít. Aspoň že do tabletů tu mRDNU necpe protože kdo měl čest posodut Exynos 2200 s SD8 gen 1 tak jasně doporučí SD. Exynos se v žebříčcích nejvýkonnějších zařízení s Androidem už nevyskytuje, prim má právě SD8G1 a to začal vystrkovat růžky Meditatek se svým Dimensity 9000..

Exynos 2200 je dokonce tak "podařený" že se objevují zvěsti že S23 řada už nebude Exynosy vůbec používat a budou vybavené Qualcomem nebo Mediatekem.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

+1!
Přiznám se, že mně produkty s mrdnou úplně utekly, zřejmě i proto, že sledování highend Samsungů mám už dávno za sebou. Holt AMD dopadla v opravdu konkurenčním prostředí jako před ní Intel i Nvidia a to debaklem. To je tak, když dlouhodobě žijete v zoo a pak jste vypuštěny do volné přírody.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

jasne, ze 4nm proces samsungu zere jak 7nm proces tsmc je dukaz neschopnosti amd fungovat v konkurencnim prostredi.. co tam mas dal?? ((:

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Si přečti všechny ty starší hype články o Exynosu 2200.
A ano, nanometry má AMD řešit, nikdo jiný to za ně neudělá, jelikož to je jejich produkt.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

lol, to neni produkt amd, ale produkt samsungu, kterej si od amd licencoval ip.. a ip je v pohode, coz je videt na vsech rdna produtkech vyrabenejch u tsmc..

amd ma resit problemy procesu samsungu? jinak zdravej? (:

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Ten konkurenční snapdragon je taky vyráběn na tom „nepovedeném" procesu Samsungu a stejně je lepší než mrdna. Tím padá celá tvoje argumentace.
https://www.xda-developers.com/qualcomm-snapdragon-8-gen-1/

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

To je zajímavé. Zatímco Samsung potvrdil, že Exynos vzniká na 4LPE, Qualcomm se nikdy nevyjádřil, zda Snapdragon vzniká na 4LPE nebo lepší 4LPP. Zajímalo by mě, odkud pochází tvá jistota, že jde o stejný proces.

Jinak tedy je Qualcomm z 4nm procesu Samsungu tak nadšený, že po jeho vyzkoušení přesunul všechny další zakázky k TSMC. No a dále je tu fakt, že Samsung svým zákazníkům už několik let neúčtuje celé waffery, ale pouze výběrové čipy dosahující dohodnutých kvalitativních standardů. Takže zatímco Qualcomm dostává výběrové kusy z neznámé verze procesu, Samsung využívá první (nejslabší) verzi a je motivovaný využít maximum toho, co vyrobí. Vyvozovat za takové situace závěry o stavu IP je poněkud mimo mísu.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Přesně jak píšeš, je to produkt Samsungu - ale kolik lidí tady psalo jak Exynos bude designovat AMD, naprosto bez opodstatnění.¨Stejně tak hype který tu byl. Třeba krásný test z 3D marku kde tady no-x básnil jak je to rychlejší než bionicy od Apple, akorát si nevšiml že

A: byl to výsledek testu kde je výkonnostní cap na refresh displeje který dost bionicy skrouhne, a to i navzdory autorům, kteří jasně říkají že se má používat offscreen - unlimited verze pro výkonnější zařízení, jak to také dělají rencezenti

B: je to test z jednoho běhu, kdežto porovnávaná čísla jsou průměr ze všech testů, tedy i stresstestu který benchmark pustí 20x po sobě a projeví se tak throttling v podstatě už po prvním běhu

Kolik dalšího hypu a článků kolem toho Exynosu tady byly... Pak to vyšlo a ani ň. nic o tom jak samsung spustil prodej S22, žádné benchmarky a srovnání s Qualcomem nebo Mediatekem. A jak každý recenzent S22 řady který měl možnost porovnat Exynos i Snapdragon jasně doporučil koupit Snapdragon... Nebo zvěsti které se objevují kolem řady S23, kde už Samsung Exynosy dávat nebude protože jak Qualcomm tak Mediatek jej hravě překonávájí jak výkonem, tak i efektivitou

Aspoň že Samsung není tak troufalý aby Exynos narval do Galaxy Tab S8 řady, právě teď píšu z S8+ kdyby to mělo Exynos tak Galaxy Tab obejdu a raději bych koupil 12.6" Lenovo s SD870, alternativně něco doplatil na 12.9" iPad Pro, byť ten už je zbytečně těžký a vysoký.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

"kde tady no-x básnil "
.. tak zrovna od tebe takove fraze fakt sedi :))
Aneb zhrzeny byvaly skoro redaktor v akci...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

třeba tady
https://diit.cz/clanek/mrdna-svym-vykonem-prekonava-vsechny-existujici-s...
ještě na obrázku je lisa a né člověk od samsungu

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prosím tedy několik příkladů smartphonů dostupných před červnem 2021, které měly výkonnější integrovanou grafiku než Exynos. Děkuji předem za odpověď.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Například iPhone SE 2020, iPhone 11/Pro/pro max, iPhone 12/mini/pro/pro max

https://benchmarks.ul.com/compare/best-smartphones?amount=200&sortBy=PER...

Ty mají ve Wild Life unlimited 7,5-9 tisíc bodů, S22+ s Exynosem 7300, S22 Ultra 7200 a S22 6700...

SD8 gen 1 v S22 Ultra 8300 - na úrovni iPhone 12 mini/12/12 pro. Přesně těmihle čísly jsem i v diskuzích o tom výkonu argumentoval výsledky z vlastního iPhone 12 Pro a iPadu Air 4 taktéž s A14 který má cca 8800 bodlů protože oproti iPhone téměr vůbec nethrottluje. Srovnával jsi čísla z jednoho běhu proti průměrům kde jsou i ty 20x opakované stresstesty ale ten argument jsi nechtěl přijmout, takže teď to tam máš a je to dokonce horší než jsem čekal, ale 6,1" tělo S22 to prostě neuchladí a throttluje téměř okamžitě.

A to ještě víme o kauze s výkonem kde Samsung záměrně snižoval výkon asi u 10 tisíc aplikací ale benchmarků se to netýkalo

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Pěkný výběr Wild Life. Prakticky ve všech ostatních grafických testech je Exynos 2200 výkonnější až podstatně výkonnější než Apple A13 i Apple A14:

https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-2200-vs-apple-a13-b...
https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-2200-vs-apple-a14-b...

Ale chápu, to je marketing Applu - vybrat jeden test, ve kterém jeho produkt vychází lépe než v ostatním softwaru a předkládat to jako reprezentativní výsledek.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Oho. Najednou už neřešíme Wild Life o kterém ten článek byl a jiné výsledky pro to tvrzení nebyly?

Byl tam výsledek Wilf Life 8130 bodů nebo něco takového, na to jsem kontroval svým iPhone 12 Pro - https://ctrlv.cz/4Cgx - 8350 a zároveň upozornil že se jedná o test, který capuje na refresh rate obrazovky a i autoři uvádí že se má na výkonných zařízeních testovat verze Unlimited a tady má iPhone 12 Pro 8800 bodů - https://ctrlv.cz/Gaih

Nicméně pořád je to jen jeden běh toho testu, kdežto v databázi jsou průměry.

Výsledek stress testu - není to unlimited - pak vypadá takto: https://ctrlv.cz/SJYP krásně jde vidět ten rychlý propad výkonu po prvním běhu, tímhle trpí všechny telefony, pokud nemají aktivní chlazení.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Ptal jsem se na smartphony s výkonnější integrovanou grafikou, nikoli na smartphony s vyšším skóre ve Wild Life. Pokud se ptám na výkon integrované grafiky a jsou známy její testy ve hrách i dalších aplikacích - a prakticky ve všech případech je její výkon podstatně lepší než ve Wild Life - pak nelze Wild Life považovat za reprezentativní.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

A jak nejlépe zjistíš výkon grafiky? Grafickými testy, že ano... A Wild Life není grafický test? Navíc kontext byl v tom že se to tu loni opěvovalo jako něco co vydrtí všechno a realita byla že to nedosáhne ani na to co tu bylo v době kdy to byl jen vlhký sen některých fanoušků.

A reálné testy si jistě také dokážeš dohledat, SD8 Gen 1 ten Exynos překonává a to je pořád jen SoC na úrovni 1,5 roku staré A14 (GPU, CPU je na úrovni 2,5 roku staré A13)

Proč jsme na Diitu o tak skvělé mRDNA a naprosto nepřekontelném Exynosu 2200 nečetli od půlky ledna (měsíc před uvedením S22)?

Věc která je dávno venku, která tu byla tak hypovaná a najednou ani písmenko, kdežto články jak má něco vyjít v nějaké datum a jak se to odložilo, i kdyžř nikdo oficiálně žádný termín nestanovil ani neodložil tu čteme pořád.. Stejně jako o zrušených produktech které nikdo neohlásil ale byly zrušené

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

"vlhký sen některých fanoušků."
.. aneb demagogicky fanatik Jiricek v akci :))

Zkus si uvedomit, ze vetsine lidi je tady nejaky exynos spolus s tvymi jabloidnimi vyplody sumak :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Mimochdem, smím vidět ty testy kde S22 s Exynosem překonává A14 v iPhone 12 Max, nebo kidně 12 mini? Bohužel S22 vyšla až v době kdy je tu A15 v iPhone 13, takže nacházím srovnání s A15 kde Exynos dostává pravidelně na budku nebo srovnání s SD8G1...

https://www.hardwaretimes.com/amd-rdna-2-gpu-on-samsungs-exynos-2200-los...

tady máš ještě jeden test, kde A14 překonává v grafickém výkonu Exynos

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

https://www.hardwaretimes.com/amd-rdna-2-gpu-on-samsung-exynos-2200-gets...

tady máš další grafické testy a vidíš že Exynos 2200 je skoro stejně výkonný jako Exynos 2100, v jiném grafickém testu než Wild Life a od SD8G1 dostává na frak o parník.

Důležité pak je ještě zmínit real use case z předchozího linkovaného článku: This time around, we get to see how it performs in real-world scenarios, namely Genshin Impact. The game was tested for 14 minutes, wherein the frame rates were mostly stable at 30 FPS. There were however a few drops to 20, and a low of 13 FPS. In comparison, the Adreno GPU on Qualcomm 8 Gen 1 averaged a whopping 52.9 FPS. That translates to a lead of 75%....

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

A určitě nekoukáš na Antutu, protože iOS a Android Antutu skóre se nedají porovnávat. že ano :)

Máš to i jasně napsané u srovnání skóre: AnTuTu results from iOS and Android are not directly comparable! They won't affect NanoReview scores.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

žádný, ale pokaždé když se píše o raptor lake tak se tam vždy vloudí nějaká zmínka o Zen4, že to bude mít RL těžké když se bavíme o budoucnosti, jako že asi bude

taky jsem v minulosti komentoval, že 35% navíc nad současnou generací není nic výjmečného a Snapdragon má každý rok takovéhle nárusty a jak to dopadlo
exynos 2200 nikdo nechce, protože to je topící pomalost oproti snapdragonu, která bude nejspíš nahrazena příští rok kompletně snapdragonem v S23 řadě

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja nevim, ber to preci trochu normalne. Kdyz se na to pokusim podivat jako "prumerny" ctenar Diitu, tak je mu v principu nejaky Exynos ukradeny. Bere to asi nejspis jako zajimavost, ze se AMD podarilo svoji grafickou architekturu vmacknout i tam. Mozna to nekde bere i za urcitou satisfikci i s ohledem na to, ze ATI (AMD) svoji graficokou mobilni divizi prodali. Dovolim si tvrdit, ze min nadpolovicni vetsine je i jabko-system ukradeny a bere informace k nemu jako doplneni toho, co se jinak na HW scene deje.
Zatimco RL, AL, Zen3, Zen4 jsou veci, pro ktere tady lidi chodi.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nj, ale loni to vypadalo jinak... pár vybraných

"Samsung je prý s integrovaným RDNA 2 spokojen, chce i další generace"
no, aktuálně se šušká že vlajky pro příští rok dostanou Qualcomm nebo Mediatek a ani v Evropě či asii se nepočítá s Exynosy

"mRDNA svým výkonem překonává všechny existující smartphony"
Víme že CPUčko nedosáhne ani na A13 a grafika nedosáhne na A14, oboje v té době bylo. V některých případech se sotva vyrovný staršímu Exynos 2100, o spotřebě ani nemluvě a to i ve srovnání s SD8G1 který pokud se nepletu jede ze stejného procesu Samsungu

"Kde je Samsung Exynos 2200 s RDNA 2?"
V září se autor nemohl dočkat, prej už to mělo být do pár týdnů...

"Mainstreamová mRDNA vypadá na hit nové generace smartphonů nejen od Samsungu"
Zatím ta jediná dostupná je kritizovaná zleva z prava, horší výkon než konkurence, horší efektivita než konkurence. A zprávy že by nějaký výrobce chtěl osazovt Exynosy, natož s RNDA? Nikde nic

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

jo jasný že se nejde do hloubky v těhlech tématech, ale poslední co si o tom přečteš jsou docela nahajpovaný zprávy a po vydání ani jeden článek na tohle téma, protože to takový terno není s celou mrdnou
taky můžu dneska říct, že raptor lake bude lepší než cokoliv co je dneska na trhu a nebudu daleko od pravdy

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mam pocit, ze minimalne jeden clanek ohledne toho, ze v dobe vydani tenhle exynos uz nebude zadne terno tady byl..nechce si mi to ale hledat :)

"taky můžu dneska říct, že raptor lake bude lepší než cokoliv co je dneska na trhu a nebudu daleko od pravdy"
.. to samozrejme muzes, ale minimalne spotrebou nebude, potazmo vlastne bude taky ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„Mam pocit, ze minimalne jeden clanek ohledne toho, ze v dobe vydani tenhle exynos uz nebude zadne terno tady byl..nechce si mi to ale hledat :)“

Nebyl tu jeden, ale dokonce tři.

O zpoždění:
https://diit.cz/clanek/kde-je-samsung-exynos-2200-s-rdna-2

O problémech v důsledku výrobního procesu:
https://diit.cz/clanek/samsung-exynos-2200-opozdena-mrdna-se-predstavi-1...

I o zpackaném vydání:
https://diit.cz/clanek/samsung-uvedl-dlouho-ocekavany-exynos-2200

Je snad jen s podivem, že se někteří diskutéři, kteří pod uvedenými články přispívali, nyní tváří, jako kdyby tyto články nevyšly. Holt kdo chce psa bít, hůl si klidně i vymyslí :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tak já nevím to vyhledávání funguje nějak divně, je pravda, že jsem tomu hledání moc času nedal, v tom případě se omlouvám za dezinformace :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

me se libi, jak si redaktor it webzinu mysli, ze nVidie nevi kdy vyda svy karty.. kapacity u tsmc, terminy na pouzdreni, objednavky pameti, kapacity u vyrobcu karet atd musej bejt objednany kvartaly predem a o kazdy zmene nVidie dava predem vedet s podrobnym rozpisem terminu.. ((:
https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2022/06/nvidia-rtx-40-schedule...

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Tady zase někdo nechápe co je termín vydání :) Vědět ho nemusí, určí ho podle situace.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pak je mi záhadou, proč ty grafiky Intelu u nás ještě nejsou na pultech, když už má hardware hotový pár měsíců. :-P

Jestli nemůže být třeba problém v tom, že je k launchi potřeba i funkční software. :D

Ale na ten se u podobných zaručených zpráv dokonale podložených plánem výroby tak tjošíčku zapomíná. :D

S launchem se běžně hýbe i několik dní před tím, než to mělo vycházet. Takže ne, fakt v tom nemusejí mít jasno, kdy to opravdu vydají.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jsou nějaké dlouhodobé plány, které musí stanovit nějaký termínový cíl, teď už by měli všichni vědět, alespoň kvartál

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Tak zrovna u toho kvartálu znamená, že čtrnáct dní zpoždění může rozhodnout o tom, jestli to vyjde v červnu, nebo v září.

Právě u RTX Super se v Nvidii přesvědčili na vlastní kůži, že vydávat novou modelovou řadu karet uprostřed prázdnin v době, kdy mají všichni PR Nvidie, výrobců a redaktoři webzinů dovolenou, není uplně nejlepší nápad. :D

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

"aby se karty prodaly za stávající ceny."
Snad si nemyslí že stávající ceny jsou reálné?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

nejsou nechal bych jim vsechno shnit skladech jak se zachovali,
jinak 6700xt i 3060 ti jsou na heurece pod 12k konecne to zacina davat smysl, ale stejne pockam min. do podzima
vcera jsem se bavil s jednim tezarem co uz rozprodava kvuli nove fixaci elektriny od brezna prodal uz 300 karet a jeste jich ma 400, objednaval to primo z ciny a 6800xt dava za 13k i tak je to drahy az bude na 10k tak kupuju :)
dobrý je, že jak bude crypto úplně v hajzlu a etherum přejde na pos tak nikdo nebude vědět co jinýho na těch grafikách těžit co poleze nahoru, protože všechno snad poleze ještě dolů :)

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Jedno pozitivum ta těžařská horečka ovšem měla, alespoň tu byl nějaký ten tlak na pařany, aby nečuměli celé dny do monitoru a nechávali si vygumovávat mozečky pitomýma hrama :-)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

stejně jsme to dělali, akorát na 60fps fullhd medium :)

co podle tebe negumuje mozečky?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A jaký máš koníčky ty?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sportuji, domobrana, péče o zahradu, pomáhám starým lidem přes ulici a zásadně hraji na APU nebo hodně starých dedikovaných kartách abych nepodporoval ty dnešní nenažrance co umí akorát zvedat cenu, spotřebu a frekvence.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Čili až na tu pomoc starým lidem přes ulici v podstatě zbytečnosti. :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Domobrana? Takze jako fasista? :-D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Když koukám na to TDP, tak si myslím, že spíš čekají na to, až se koncem roku ochladí... ;-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.