Samsung uvedl dlouho očekávaný Exynos 2200. Proč to nic neznamená…
Dalo by se začít rekapitulací shrnující události od června 2019, kdy si Samsung licencoval grafickou architekturu od AMD, čímž sledoval vyřešení pokulhávajícího grafického výkonu vlastních SoC. Ale to by nebyla jen rekapitulace, nýbrž i recyklace, protože textů shrnujících dva a půl roku událostí už tu několik je. Případní zájemci je najdou »pod příslušným tagem« a omluví, že redakční systém v nadpisu seznamu článků nerozlišuje velká a malá písmena.
Poslední týdny bylo čekání na Exynos 2200 provázeno zvěstmi o větších či menších problémech, které se mají týkat dosažitelnosti vysokých taktů v limitech požadované spotřeby, respektive výše spotřeby při plných taktech. V podstatě nejde o nic nového, tyto zprávy se sem-tam objevovaly celý minulý rok. Stejně tak se minulý rok objevovaly i informace o použitém 4nm procesu Samsungu, který je v podstatě přejmenovaným 5nm procesem (5LPA na 4LPE), jenž má podle loňských informací leakera Bondrewd dosahovat provozních vlastností (spotřeba, takty) na úrovni 6nm procesu TSMC. Denzita, tedy počet tranzistorů na plochu, bude samozřejmě vyšší a právě od něj se bude odvíjet 5nm/4nm označení, ale z uživatelského hlediska jsou podstatné spíš ty takty a odpadní teplo, které jsou s ohledem na název procesu poněkud v závěsu za konkurencí.
Zmíněné katastrofické scénáře z posledních týdnů předkládaly, že se vydání původně plánované na 11. ledna nakonec musí odložit. K tomu sice došlo, ovšem odklad byl spíše symbolický, datum se posunulo jen o týden. Pokud by situace byla skutečně apokalyptická, těžko by ji v jakémkoli ohledu mohl pomoci týdenní odklad, takže sám o sobě asi nic moc znamenat nebude.
Podstatné však je, že i když uvedení proběhlo, uživateli je v podstatě k ničemu. Pokud Intel ohlásí procesor, AMD APU nebo Nvidia GeForce, přináší to uživateli specifikace, na jejichž základě si může začít plánovat, jakou desku pořídit, který chladič bude vhodný, jaký zdroj dostačující, zkontrolovat aktuální ceny pamětí a rozhodnout se, jaká kapacita bude optimální. Zkrátka i v okamžiku, kdy ještě produkt není na trhu, může mít takové ohlášení smysl, protože produkt je kostičkou lega, která zapadne do skupiny ostatních a uživatel může začít vybírat kostičky, do kterých by podle něj zapadl co nejlépe.
Jenže tisková zpráva o vydání SoC pro telefony nedává uživateli nic. Samotný SoC kupovat nebude, protože telefon se zpravidla dodává jako komplet a specifikace samotného SoC mnoho nevypovídají o vlastnostech telefonu, se kterým bude nedílně spojen. Je hezké, že SoC podporuje 120Hz+ 4K displej, ale telefon ho mít nemusí. Je fajn, že SoC podporuje 200MPix fotoaparát, ale telefon ho mít nemusí.
Polovina tiskové zprávy je věnována integrovanému GPU, které - jak je zopakováno 6× - podporuje ray-tracing. Dozvídáme se, že Samsung nazval integrovanou grafiku Xclipse 920. Že umí očekávatelné formáty videa (AV1, HEVC, VP9). Nebo že osmijádrový procesor tvoří 1× výkonný Cortex X2, 3× Cortex A710 a 4× úsporný Cortex A510. Samsung se však elegantně vyhnul informacím o výkonu, číslům z benchmarků, taktovacím frekvencím, datu dostupnosti konkrétních modelů a prakticky vše, co je u příležitosti uvedení nějakého produktu očekáváno, zredukoval na konstatování, že již běží sériová výroba. V podstatě jsme se tedy nedočkali - není čeho.